Kar 75 risb in grafik „Zlate palete 2013“

Prva letošnja tematska razstava je v Gornjo Radgono 50 avtorjev iz cele Slovenije...
V organizaciji Likovnega društva Gornja Radgona, ki se je lansko jesen vključilo v Zvezo likovnih društev Slovenije s sedežem v Trbovljah, so minuli konec tedna Kulturnem domu Gornja Radgona odprli prvo letošnjo tematsko razstavo v okviru „Zlate palete 2013“ (državna razstava »Zlata paleta 2013«, bo meseca novembra letos v Trbovljah). V imenu organizatorja je prisotne ob odprtju razstave pozdravila Tatjana Mijatović, predsednica Likovnega društva Gornja Radgona, Zvezo likovnih društev Slovenije je predstavil njen predsednik Branko Železnik, ki je tudi podelil priznanja in zahvale razstavljajočim umetnicam in umetnikom. Razstavo je v imenu odsotnega župana Občine Gornja Radgona Antona Kampuša, odprl predsednik Sveta Območne izpostave JSKD Gornja Radgona Milan Nekrep. Priložnostni kulturni program, ki ga je povezovala članica Likovnega društva Radgona, Alenka Regoršek, je pripravila Zasebna glasbena šola Maestro iz Gornje Radgone. Kot kvartet flavt so nastopile: Nina Korošak, Ana Mojca Krajnc, Špela Štrakl in Urška Subašič, ki so ob mentorstvu Milene Pfeifer in Melite Vulc zaigrale Bizetovo Habanero.
Galerija Kulturnega doma v Gornji Radgoni bo tako do 26. aprila gostila tematsko razstavo »Risbe in grafike«, na ogled pa je skupno 36 risb ter 39 grafik, ki jih je ustvarilo natanko 50 avtorjev iz 14 društev iz cele države (Društvo likovnikov Ljubljana, Društvo likovnikov in fotografov Slovenske Konjice, FAROS Piran, Likovna sekcija KUD Polzela, Likovno društvo Gornja Radgona, Likovno društvo Mengeš, KD likovnih umetnikov LIK Izola, Društvo revirskih umetnikov RELIK Trbovlje, Likovna družina Dobova KD F. Bogovič, Litijski likovni atelje LILA Litija, Likovni klub SOLINAR Piran, Zavod ARS VIVA Stari trg pri Ložu, Društvo ljubiteljev likovnega ustvarjanja DLLU Kočevje in Likovna sekcija Zveze paraplegikov Slovenije).
Strokovna komisija, ki sta jo sestavljali profesorica likovne umetnosti Maša Jazbec in akademski kipar mag. Zoran Poznič, ni imela lahkega dela, kajti na izbor je prispelo kar 138 del 91 avtoric in avtorjev (85 risb in 53 grafik). Izbranih je bilo torej 36 risb, o katerih sta strokovnjaka, med ostalim, zapisala: »… Na razstavi v Gornji Radgoni so na ogled dela, ki naj bi predstavljala vrh ljubiteljskega ukvarjanja z risbo v Sloveniji, tako na obrtno tehničnem področju, kot tudi na slogovno-vsebinskem. Nekatera dela, predvsem na področju perorisbe, s svojo visoko kvaliteto na obeh področjih kažejo, da se nam ni treba bati za bodočnost na tem področju. V čisti risbi pa predvsem pogrešamo bolj analitično ukvarjanje s figuro, razmerji ter linearno perspektivo. Čuti se pomanjkanje kilometrine, čuti se pomanjkanje mentorskega vodstva. Pa vendar nas veseli število oddanih del, saj kvantiteta posledično vedno pripelje do kvalitete…« Izbranih pa je bilo tudi 39 grafik, o katerih sta strokovnjaka, med drugim, zapisala: »…Vsebinsko so razstavljavci sledili razpisanim temam (Zimski pejsaž, Gibanje in Voda, vir življenja) ter znotraj njih manifestirali zadovoljivo raven imaginacije ter tehnične spretnosti. Predvsem nekateri linorezi kažejo na resno predanost, vztrajnost ter željo po raziskovanju in napredovanju. Suha igla je grafična tehnika, ki predpostavlja kot površino, s katere tiskamo cinkano kovinsko ploščo, in ne pleksi stekla, skozi katerega prerisujemo fotografije. Pogrešamo pa predvsem večji nabor grafičnih tehnik (od sitotiska, jedkanice do računalniške grafike). Apeliramo na društva, da si na področju grafike pridobijo kvalitetne mentorje, ki bodo znali likovnike, ne samo seznaniti s tehnikami, ampak jih tudi voditi skozi celoten proces nastajanja grafičnega lista.«