KAROLINA KOLMANIČ: PESEM ODLJUBLJENIH
V organizaciji Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona, ter Društva za humanistična vprašanja Radigoj, bo jutri, v ...
Radgončanom se obeta zanimiv literarni večer
V organizaciji Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona, ter Društva za humanistična vprašanja Radigoj, bo jutri, v petek ob 19,00 uri v radgonskem muzeju („Špital“) potekal zanimiv literarni večer. Ugledna slovenska pisateljica, sicer domačinka iz okolice Gornje Radgone, bo predstavila svoj novi roma „Pesem odljubljenih“, organizatorji pa pričakujejo, da bo velika dvorana v „Špitalu“ polna do zadnjega kotička. O novi knjigi se bo s pisateljico pogovarjala pedagoginja in pisateljica Norma Bale, sicer tudi direktorica Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona.
Roman Pesmi odljubljenih je roman, ki se dogaja v sodobnem času, je pa obogaten tudi z elementi folkloristike, tako slovenske, prekmurske kot tudi nemške, študentske, kar besedilu doda časovno, prostorsko in vsebinsko razsežnost. Tako v začetku romana srečamo pridno študentko Helo, ki se je s slovenskega podeželja odpravila študirat v Ljubljano, tam pa sreča malo manj zagrete študente, ki jih je življenje še pred diplomo odneslo v svet odraslih, kjer se na najrazličnejše načine spopadajo z vprašanjem preživetja na najosnovnejši, materialni ravni. Osnovni motiv romana je zagotovo osamljenost, želja po bližini, želja po družini, ki je tako močna, da pristaja tudi na alternativne oblike te osnovne družbene celice (enostarševska družina, družina s pastorki,…). Kljub tako veliki želji, da prihaja do selitev s Primorske v Prekmurje, iz Slovenije v Grčijo,… pa je iz besedila očitno, da družina v današnji družbi nima visokega mesta na lestvici vrednot
.
Avtorica je tudi nakazala, da je gibalo življenja ljubezen, zato se njeni junaki zaljubljajo in odljubljajo. Takšnega življenja, polnega preobratov ne obsoja, pač pa ga opisuje takšnega, kot je (Janina Šifrer v spremni besedi). Če bo on uglašen le kanček na njeno čustveno struno, da bo zmogel potrkati ob pravem času na njeno dušo, se bosta različna značaja in pogleda našla…
In če se strune harmonije ne bodo oglasile in zazvenele, bosta obstala vsak na svojem bregu reke. Ta se bo širila ali ožila, le strnila se bregova ne bosta…
Karolina Kolmanič je luč sveta uzrla v Lomanošah pri Gornji Radgoni, in sicer 29. septembra 1930, diplomirala je 1964 iz nemščine in slovenščine na Pedagoški akademiji v Ljubljani in poučevala na osnovnih šolah. Objavljati je začela v raznih revijah. Leta 1968 je izdala prvo povest v samostojni knjižni oblik. Je avtorica številnih del, romanov, povesti, po katerih z veseljem in zanimanjem posegajo vse generacije. V svojih delih poseben poudarek namenja problematiki mladostnikov, njihovemu pogledu na življenje in vsakodnevnim tegobam. Je prejemnica nagrade Zveznega mladinskega natečaja za mladinsko prozo ter številnih nagrad za mladinsko literaturo. Njen literarni opus obsega že več kot 20 samostojnih del. Njeno ustvarjanje pa sega tudi na področje poezije.