KDO LAHKO PRIMERJA OSVOBODITELJE IN OKUPATORJE

Vojnih grozot iz 2. svetovne vojne so se spomnili tudi v Prlekiji...
Podobno kot po številnih slovenskih krajih in regijah, so tudi v Prlekiji, natančneje na ljutomerskem območju, kjer so okupatorji streljali tamkajšnje talce, pripravili konec minulega tedna, posebno spominsko slovesnost posvečeno letošnjemu Dnevu upora. Bilo je pred natanko sedmimi desetletji. 25. aprila 1944, ko so pri Ribičevem mlinu v Cezanjevcih okupatorjevi vojaki ustrelili 25 talcev, ki so jih pripeljali iz ptujskih zaporov. Med njimi sta bila poleg domačinov tudi ruska vojna ujetnika. In ob 70. obletnici pokola, sta občina Ljutomer in Združenje borcev za vrednote NOB Ljutomer pripravila slovesnost, ki pa so jo morali zaradi deževnega vremena s prvotno predvidenega prizorišča proslave pri Ribičevem mlinu in spomeniku talcev preseliti v dvorano OŠ Cezanjevci, ki nosi ime po takrat ubitem domačinu, še ne 16-letnem Janku Ribiču.
Na slovesnosti, ki se je je v družbi ljutomerske županje Olge Karbe udeležil tudi namestnik vodje ruskega centra znanosti in kulture v Ljubljani Kiril Eršov, saj je Ruska Federacija prispevala del sredstev za obnovo spominskega obeležja pri Ribičevem mlinu, je kot slavnostni govornik spregovoril Jankov brat Marjan, ki je pred štirimi leti tudi izdal knjižico z naslovom Prleški mozaiki. V njej je med drugim opisal tudi dogajanje 6. aprila 1944, ko je v boju z nacisti življenje pri Ribičevem mlinu izgubil Franc Belšak, nedaleč stran, v Vogričevcih, pa še Janko Ribič. Teh dogodkov se je Ribič spomnil v svojem nagovoru na proslavi, prav tako streljanja talcev 25. aprila tistega leta pri njihovem mlinu ter začetka prve svetovne vojne pred sto leti.
Ob letošnji obeležitvi dneva upora v prleški prestolnici, so razglasili tudi nagrajena dela v sklopu natečaja Spominska obeležja pripovedujejo oz. Kaj pomenijo spominska obeležja?. Za likovne upodobitve so si nagrado prislužili učenci Miha Bogdan (OŠ Stročja vas), Sara Šalamun, Klementina Novak (obe OŠ Janka Ribiča Cezanjevci) ter Tajana Bistrovič in Špela Kosi (obe OŠ Ivana Cankarja Ljutomer), najboljše literarne prispevke so spisali Urška Filipič (OŠ Janka Ribiča Cezanjevci), Ula Mihalič, Tjaša Bobnjar (obe OŠ Stročja vas) ter Ajra Šišernik in Klementina Kosi (obe OŠ Mala Nedelja), med prispelimi raziskovalnimi nalogami pa so si nagrade prislužili dijaki ljutomerske gimnazije Veronika Koščak, Urška Kunčič, Tinka Draškovič, Mihaela Topolnik in Tina Trstenjak. Omenjeni natečaj so sicer razpisala veteranska združenja ljutomerskega območja, sodelovali pa so učenci 3.,5. in 7 razredov osnovnih šol ter dijaki tretji letnikov gimnazije Fran Miklošič Ljutomer - oddelek predšolske vzgoje.
V kulturnem programu tokratne prireditve so sicer sodelovali: Osnovna šola Janka Ribiča Cezanjevci in Ljutomerski oktet.