KDOR POJE RAD, OSTAL BO V SRCU VEDNO VESEL IN MLAD…

Mešani pevski zbor Radenska že 30 let razveseljuje in navdušuje ljubitelje lepega petja....
Trenutno 20, doslej pa skupno 65 pevk in pevcev; V treh desetletjih nad 500 takšnih in drugačnih nastopov doma in v tujini: Zbor že natanko 27 let vodi zborovodja Tomaž Kuhar
Medtem ko so v preteklosti ljubiteljski kulturni ustvarjalci, med katerimi tudi pevci, imeli večjo podporo s strani gospodarstva, se je to v minulih letih, na žalost in škodo kulturnikov, bistveno spremenilo. Mnogi gospodarski dejavniki so propadli, drugi se ubadajo tudi z lastnimi težavami in zato ni denarja, pogosto pa tudi posluha, da bi se finančno podpirale takšne in drugačne kulturne skupine. In ena redkih kulturnih skupin na radgonskem območju, in ne samo tam, ki ni ostala brez podpore gospodarstva je Mešani pevski zbor (MePZ) Radenska, ki že 30 lat povezuje in združuje pevce in pevke iz Radencev, Gornje Radgone in drugih pomurskih krajev. Radenska d.d., ne glede na vse organizacijske, lastniške in druge spremembe namreč nenehno pomaga svojim pevcem, ki že dolgo slavi tudi ime podjetja in regije »treh srčkov«. Seveda, kot smo slišali ob slavnostnem koncertu posvečenem 30-letnici obstoja in uspešnega delovanja, zboru pomagajo tudi občina Radenci ter še nekateri manjši sponzorji. Neredko pa tudi sami pevci prispevajo lastna sredstva za kakšen nastop, nakup opreme ali oblačil ipd. Žal drugače ne gra, vse to pa potrjuje dejansko ljubezen do svojega zbora in petja sploh.
Gre sicer za pevski zbor, kjer še zdaleč ne pojejo samo tisti, ki so zaposleni v Radenski, in v katerem je doslej več ali manj let pelo okoli 70 pevcev in pevk, trenutno pa jih je pod vodstvom dolgoletnega pevovodje Tomaža Kuharja, zraven natanko 20. Gre tudi za pevski zbor, čigavi člani in članice so v minulih 30 letih nastopili na več kot 500 takšnih in drugačnih prireditvah, koncertih, proslavah, revijah, srečanjih in drugih nastopih med katerimi je tudi kar nekaj žalnih slovesnosti, in povsod razen na slednjih so dejansko navdušili vse ljubitelje lepega in ubranega petja, bodisi iz domače – ljudske viže, bodisi uspešnic in priredb svetovni znanih skladateljev, pesnikov in pisateljev.
Tako kot celi zbor, so tudi mnogi izmed pevcev in pevk MePZ Radenska so za svoje ubrano petje prejeli mnoga posamična takšna in drugačna priznanja in nagrade, praktično pa so vsi prejeli tudi Gallusove značke. Po programski zasnovi je zbor, v katerem je trenutno po pet sopranov in basov, šest altov in štirje tenorj, naravnan tako, da lahko nastopa ob raznovrstnih priložnostih. Zato veliko nastopajo doma in tudi v tujini, dobro pa sodelujejo s številnimi sorodnimi zbori praktično iz cele Slovenije. Vsekakor največ nastopajo v vseh štirih pomurskih zdraviliščih (Radenci, Banovci, Moravske Toplici in Lendava). Od osamosvojitve Slovenije pa pripravljajo vsako leto tudi uspešne božično novoletne koncerte, s katerimi nastopajo po številnih pomurskih in štajerskih cerkvah. Vedno so zraven na različnih revijah in srečanjih. Vedno so pripravljeni nastopiti tudi v humanitarne namene, niso pa pozabili niti na varovance domov starejših… Nekoč so bili zraven samo zaposleni v Radenski, danes pa prihajajo pevke in pevci iz različnih krajev in okolij, od Lendave do Lenarta v Slovenskih goricah. MePZ Radenska je skupina veselih ljudi, ki se vedno drži tudi Župančičeve misli: »Ako nima tvoje oko svojih žarkov, ako nima tvoja kri svojega utripa – nikdar ti ne bo pesem sijala, nikdar ne bo pela«. In ta izrek jih vedno žene naprej, saj je jasno, koliko življenjskih radosti, koliko osebnih moči in optimizma, prostega časa, včasih pa tudi odrekanj je potrebno vložiti, da se lahko doseže pravi zven vsake pesmi posebej.
Njihovo petje marsikoga prevzame tudi zato, ker ob pesmi njihove oči žarijo, ker njihova srca utripajo – utripajo v ritmu, ki ga je ustvaril skladatelj, ki mu je čar doživetja s svojim znanjem pomagal iz not izvabiti izjemno pevovodja Tomaž Kuhar, ki so mu pravi značaj s svojimi glasovi in s svojo dušo podelili prav vsi, pevke in pevci. Nemogoče je prešteti, kolikokrat so vsi skupaj in vsak sam podoživel to čarobnost, odkar del svojih življenj namenja pevskim druženjem. MePZ Radenska, ki je vedno in povsod dobrodošel, je sicer nastal z združitvijo moškega in ženskega pevskega zbora, ko sta si podala roke v sezoni 1980/81. Številčno močen in glasovno ubran zbor je imel ljudi, ki so po vsakdanjem napornem delu žrtvovali svoj prosti čas in našli voljo za pevske vaje. To so ljudje z idealom v srcu, z veliko željo, da posredujejo ljubiteljem zborovskega petja pesem, ki je neizmerljiva lepota, ob kateri se umirijo skrbi in bolečine srca.
Z vso odgovornostjo je zbor oblikovala in ga tri leta uspešno vodila priznana zborovodkinja, glasbena pedagoginja Marija Dukarič. Zboru je za doto pustila svoje izkušnje in mnogo ur trdega dela. Leta 1983 je MePZ Radenska prevzel njihov sedanji zborovodja Tomaž Kuhar, ki je tako vodja uspešnega zbora že natanko 27 let. »Vztrajamo in se družimo polnih 30 let v skupini različnih, ki pa nas povezuje veselje do petja in pesmi, ki sta naši radost in žalost. Pesem je naša dediščina in jo skušamo ohranjati našim otrokom in vnukom. Nam je bila položena v zibel in mi jo polagamo mlajšim. To je naše poslanstvo in zato smo še vedno tu«, je o zboru, med drugim dejala njegova sedanja predsednica Zdenka Filipič, ki je zahvalila tudi Radenski in drugim sponzorjem, brez čigave pomoči ne bi šlo.
»MePZ Radenska prispeva tudi pomemben delež k ponudbi kulturnih dogodkov v kraju, sodeluje na občinskih prireditvah ter velikokrat samostojno organizira koncertne večere. S svojim ubranim petjem obogati in popestri marsikateri večer, tako domačinom kot tudi gostom. Pevci in pevke s pesmijo izražajo navdušenje svojih src in to zelo uspešno prenašajo tudi na poslušalce v dvorani. Želim, da bi jih povsod, kjer bodo zapeli, vodila misel Bertholda Auerbacha: Prijetna beseda je glasba, napisana na strune srca!, saj prav iz nje prihaja čar, ki nas umiri in obenem navdušuje«, je misli o zboru strnil radenski župan Mihael Petek.
Danes zbor, ki ga kot rečeno vodi zborovodja Tomaž Kuhar tvorijo, soprani: Ivica Stolnik, Tina Fekonja, Radmila Radojevič, Anica Lunežnik, Milena Kovačič; alti: Tadeja Nekrep, Alenka Regoršek, Irena Sedlar, Milena Horvat, Zdenka Filipič, Alojzija Kovačič; tenorji: Tilčka Vohar, Štefka Divjak, Tonček Divjak, Ivan Lunežnik; basi: Albin Marinič, Franjo Belak, Jože Casar, Miran Filipič in Nenad Marinovič.
Slavnostni koncert ob 30-letnici zbora
V okviru obeleževanja lepega jubileja, 30 – letnice obstoja in uspešnega delovanja, je Mešani pevski zbor Radenska iz Radencev, pod vodstvom zborovodja Tomaža Kuharja, pripravil slavnostni celovečerni koncert. Na koncertu, ki je potekal pred prepolno kongresno dvorano hotela Radin v Radencih, so se spomnili prehojene poti, ko so desetine pevk in pevcev navduševali po domačem okolju ter tudi širše po Sloveniji in tujini. Ob visokem jubileju so se sedanje in nekdanje pevke in pevci, sedanji in nekdanja zborovodji, simpatizerji in mnogi drugi spomnili vseh lepih reči, ki so povezane s samim zborom.
V MePZ Radenska so namreč še posebej ponosni na svojih 30 let, predvsem na skupno več kot 500 nastopov, na vsakoletno druženje na Pevskem taboru v Stični... Ponosni so, da pojejo v različnih jezikih, ponosni so na številna gostovanja doma in v tujini, ponosni so, da se znajo poveseliti, ter še zlasti na to, da jih druži srčna pesem. Za prelomnice v delovanju zbora, si radenski pevci in pevke štejejo: združitev moškega in ženskega pevskega zbora (1980), prevzem vodenja zbora s strani zborovodje Tomaža Kuharja (1983), prvo gostovanje zbora na tujem – Balaton Füred (1983), izdajo prve glasbene kasete „Eno si zapojmo“ (1997), izdajo zgoščenke „Pesmi radenskih vrelcev“ (2006)...
Na slovesnem koncertu so pevke in pevci MePZ Radenska zapeli kar 21 pesmic, ki so jim še posebej pri srcu: Trobentice, V snegu, Aver Verum Corpus, Quid sis, Quid fueris; Graduale; Leži polje ravno; Ej, Tedaj; Večerna pese; Planinska; Pesem; Kdaj rože cveto; Prišel ljubi je pod okno; Pod oknom; Protuletje; Kantaj, Nineta; Sem Zaljubljen bil; Vöra bije, sonce mi zahaja; Sonce mi je zajšlo; Mam«ca moja, pošljite me po vodo; Fse, kar leze – Prleška; Dva lepa pušljiča; Moja mati čüha kafe.