KLJUB KRIZI ŠTEVILO OTROK NE UPADA

Radgonska glasbena šola končuje še eno uspešno leto...
Ravnatelj Glasbene šole Gornja Radgona (GŠ GR) Tomaž Polak je upravičeno ponosen na svojo vzgojno izobraževalno ustanovo. Kako tudi ne, ko pa več kot 350 učencev, skupaj s svojimi mentorji, dosegajo odlične, tako učne kot tekmovalne rezultate. In tako je bilo tudi v iztekajočem se šolskem letu 2011/12, ko je šola poleg odličnih izobraževalnih rezultatov, bila uspešna tudi na nekaterih drugih organizacijskih in drugih področjih. „Naše delo poteka po veljavnih predmetnikih in učnih načrtih za javne osnovne glasbene šole. Z raznimi nastopi, prireditvami in drugimi promocijskimi oblikami pa poskušamo obvezni vsebini dodati še nekaj več. Smo eden največjih organizatorjev glasbeno kulturnih prireditev na območju cele UE Gornja Radgona in tako tudi promotor vseh štirih občin ustanoviteljic v regiji in drugje po naši državi ter tudi izven meja naše države, saj nastopamo v Avstriji, Italiji, Hrvaški in Srbiji. V tem šolskem letu smo tako skupno izvedli kar 80 solističnih in orkestrskih nastopov učencev in učiteljev“, pravi ravnatelj Tomaž Polak.
V šolskem letu 2011/12 je skupaj v vse programe šole bilo vpisnih kar 356 učencev, kar je glede na preteklo šolsko leto večja kar za 25 učencev. Torej v GŠ GR, kljub splošni gospodarski krizi število vpisov ne upada, temveč samo narašča. Temu so prispevali tudi novi programi, kot so: utrditev in razširitev oddelka solopetje, ples balet in ljudskih glasbil citre. Pričeli so z delom Mešanega pevskega zbora GŠ GR (zborovodja Andrej Tibaut), ki ga sestavljajo starši sedanjih in bivših učencev šole. S takšno formacijo so edina GŠ v državi in na to so še posebej ponosni. Že prvo leto je zbor presegel vsa pričakovanja, tako na kvantitetni in kvalitetni ravni. „Ker so nam občine ustanoviteljice (Gornja Radgona, Radenci in Sv. Jurij ob Ščavnici) omogočile dolgoročni najem 400 m2 novih prostorov, smo lahko nadaljevali z izvajanjem in širitvijo baletnega oddelka in programa glasba, instrumentalnega pouka, tako da smo izvajali 3 plesne pripravnice in že 1., 2. , 3. in 4. razred baleta. S to širitvijo bomo nadaljevali tudi v naslednjem šolskem letu. Ob tem se še enkrat vsem trem občinam zahvaljujem za razumevanje in podporo pri plačevanju najemnine za nove prostore, ki so dali naši šoli nove možnosti in dimenzijo delovanja“, dodaja Polak, ki posebej poudarja tudi povezovanje šole z okoljem, z ustanovami in zavodi, z osnovnimi šolami ter s sosednjimi glasbenimi šolami...
GŠ GR ima kar nekaj tradicionalnih oblik koncertov, kot npr. vsakoletno srečanje glasbenih šol Pomurja in glasbenih šol SV regije v Mariboru, velikonočni koncert, božično-novoletni koncert, letni zaključni koncert orkestrov, zaključni javni nastop učencev, dobrodelni-Miklavžev koncert, koncert učiteljev, koncert ob dnevu mladosti, glasbeno-baletni večer, ipd. „Uspešnost šole se kaže predvsem skozi vrsto in kavaliteto različnih nastopov učencev in učiteljev. Še pomembnejši pokazatelj pa so prav dosežki na tekmovanjih in na teh že nekaj let naši varovanci posegajo po najvišjih odličjih. V letu 2011/12 je 23 učencev tekmovalcev, plus 23 članic OPZ in 45 članic in članov PO GŠGR, sodelovalo na 12. tekmovanjih in posegli so po najvišjih nagradah. Prejeli so 36 odličij, od tega 11 zlatih, 14 srebrnih in 7 bronastih plaket ter 4 priznanja za udeležbo. Dobljeni rezultati iz strani zahtevnih mednarodnih žirij so znova pokazali, da se učenci GŠ GR uvrščajo med najboljše slovenske mlade glasbenike”, poudarja ravnatelj.
Na šoli prav posebno skrb namenjajo usmerjanju nadarjenih učencev v nadaljnjo glasbeno izobraževanje na srednji stopnji. V šolskem letu 2011/12 so bili pri tem zelo uspešni, saj sta kar dve njihovi učenki opravili sprejemni izpit na Konzervatorij za glasbo v Mariboru. Vsako leto beležijo večje zanimanje za svoje programe in vzroki tega so plod njihovega dobrega dela in sodelovanja z občinami ustanoviteljicami in dobiček žanjejo prav najmlajši občani. Na šoli upajo in si želijo, da bodo občine ustanoviteljice še naprej imele posluh in pomagale uresničevati cilje in potrebe njihove ustanove. „Kot ravnatelj šole sem upravičeno ponosen na naše učence in seveda na strokovno pedagoške delavce GŠ GR, s katerimi v dobri harmoniji dokazujemo, da smo javni glasbeni zavod vreden zaupanja, ki uspešno izpolnjuje zastavljeno vizijo. V največje zadovoljstvo pa nam je, da se naši učenci z veseljem vključujejo v naše programe, da skupaj gojimo ljubezen in smisel do glasbe in glasbenega izražanja ter da radi prihajajo v glasbeno šolo. Nato glasbeno izobraženi svoje znanje in izkušnje prenašajo v delovanje domačih zasedb, kulturna društva in tako pripomorejo k osebni kulturni rasti in tudi kulturni podobi svojega kraja in občine. Naslednjo sezono bomo optimistično pričeli še večji in to kar z dodatnimi 15 učenci in tako se veselimo ponovno skupnih korakov in uspehov, ki nam jih upamo, ne bo manjkalo“, je še dejal Tomaž Polak, ravnatelj GŠ GR, ki je pogovor zaključil s sloganom svoje šole: „GŠ GR v harmoniji z glasbo in ljudmi“.
Kot rečeno, v iztekajočem se šolskem letu 2011/12 so učenci GŠ GR, s svojimi mentorji (Urška Orešič, Predrag Bjelajac, Barbara Markoli, Viktor Malec, Dejan Zorman, Doris Šegula, Klavdija Kovič, Marija Purnomo, Samo Ismajlovič, Andrej Tibaut, Roko Volk in Olga Radolič) osvojili kar 36 različnih priznanj in nagrad na domačih in mednarodnih tekmovanjih.