KO ZAIGRAJO IN ZAPOJO SKUPINE IN ZBORI GŠ RADGONA

Vedno ko na odrih nastopajo mladi glasbeniki iz Glasbene šole Gornja Radgona, številni poslušali enostavno ostanejo brez sape, saj je očitno da otroci in mladina v omenjeni izobraževalni ustanovi dobro ...
Nastopili so Otroški in Mešani pevski zbor, ter kitarski in harmonikarski orkester Vedno ko na odrih nastopajo mladi glasbeniki iz Glasbene šole Gornja Radgona, številni poslušali enostavno ostanejo brez sape, saj je očitno da otroci in mladina v omenjeni izobraževalni ustanovi dobro koristijo svoj učni čas. In v to smo se lahko še enkrat več prepričali v veliki avli OŠ Gornja Radgona, kjer so se na skupnem koncertu lepemu številu poslušalcev predstavili Otroški pevski zbor (OPZ) in Mešani pevski zbor (MePZ) Glasbene šole Gornja Radgona, ter kitarski orkester in orkester harmonik. Ob prisotnosti številnih gostov, in pod vodstvom Kaje Smogavec, so vse skupaj pripravili mentorji – učitelji Klavdija (kitaristi), Olga Radolič (harmonikarji) in Andrej Tibaut (OPZ MePZ). In po videnem ter predvsem slišanem je očitno, da mladi glasbeniki v GŠ Gornja Radgona ne zapravljajo čas, temveč se dejansko veliko naučijo. In zato so upravičeno bili deležni čestitk vseh prisotnih, še posebej iz ust podžupana in častnega občana Vinka Rousa, ter še enega častnega občana Slavka Lončariča, ki je mimogrede postal prvi pokrovitelj MePZ GŠ Gornja Radgona, in seveda ravnatelja Tomaža Polaka.
Na samem koncertu pa so nam uvodoma zapeli najmlajši iz OPZ, kjer se je triletno druženje iz zagnanih začetkov začelo preraščati v trdne vezi prijateljstva in kvalitetnega ustvarjanja. OPZ GŠ Gornja Radgona deluje že tretje leto in iz leta v leto je številčnejši in zvočno bogatejši. Tudi število izkušenj se iz nastopa v nastop veča. Ravno zaradi pridnosti prej mladih pevk, zdaj tudi enega fanta, je zborovodja sklenil, da se bodo preizkusili tudi na tekmovanju, kar so z veseljem sprejeli starši in vodstvo šole. Po številnih vajah so uspeli na avdiciji in se uvrstili na želeno regijsko tekmovanje otroških in mladinskih PZ. Tokrat so zapeli ljudsko: Ne orji, ne sejaj, v priredbi Andreja Tibauta, pa skladbo Nasmeh, istega skladatelja, za zaključek nastopa pa so predstavili ljudsko z naslovom Prleška in Če bi se svet nazaj vrtel, skladatelja Tadeja Vasleta. Pod vodstvom zborovodje Andreja Tibauta jih je za klavirjem spremljala Urška Orešič.
Oder je nato zasedel Kitarski orkester GŠ, katerega sestavlja 30 članov. To so učenci od četrtega do osmega razreda kitare, kakor tudi njihovi mentorji - učitelji kitare na GŠ Gornja Radgona. K sodelovanju so letos povabili tudi violinistki Leo Kocbek in Veroniko Jakopič ter tolkalista Mihaela Kolbla. Skupaj z njihovimi mentorji so dopolnili zvočno barvo skupine kitar. Člani kitarskega orkestra uživajo v skupnem muziciranju, interpretaciji, odkrivanju novih zvočnih zmožnosti in prijateljskem druženju. Izvajajo skladbe različnih glasbenih zvrsti in obdobij, v zadnjem času tudi dela in priredbe kitarista - učitelja kitare v domači glasbeni šoli, Sama Ismajloviča. Kot prvo skladbo so predstavili skladbo F. Tarrega, ki jo je priredil J. O. Eriksson z naslovom Lagrima, kar pomeni Solza. Zaigrali so tudi Japonsko Sakura, ki jo je priredil Samo Ismajlovič. Za konec pa so nam pripravili skladbo Cueca, čilski ples, A. B. Mangora, ki jo je priredil E. Thorlaksson. Orkester sicer vodi Klavdija Kovič.
Mešani pevski zbor GŠ Gornja Radgona (starši in učenci) pridno prepeva od oktobra prejšnjega leta, torej je še precej mlad. Kljub temu, da je ekipa prava, kar dokazujejo pozitivni odzivi udeležencev, z veseljem radi vključijo kakega novega člana. Pod vodstvom zborovodje Andreja Tibauta so nam tokrat zapeli: koroško ljudsko v priredbi Jožeta Leskovarja Vuštnejša ja ni, ljudski skladbi Teče mi vodica in San se šetao ter Schubertovo skladbo z naslovom Lahko noč. Ob koncu smo prisluhnili še Harmonikarskemu orkestru GŠ Gornja Radgona, ki pod vodstvom mentorice Olge Radolič deluje že od leta 1991. Takrat je nastal orkester iz komorne skupine šestih učencev, ki so obiskovali pouk harmonike pri učiteljici Olgi Radolič. Orkester šteje 20 aktivnih članov in po potrebi vključuje tudi glasbenike na drugih instrumentih. Nastopi in koncerti se ne odvijajo le v domači občini, ampak tudi izven njenih meja. Sodelujejo na medobmočnih srečanjih harmonikarskih orkestrov, pa tudi na srečanjih harmonikarskih orkestrov Slovenije na Jesenicah. Gostovali so že tudi v tujini. Člane orkestra ne povezuje le ljubezen do glasbe in muziciranje, ampak tudi močne prijateljske vezi, ki so se skozi leta skupnega ustvarjanja stkale med njimi.
Pod vodstom Olge Radolič so nam tokrat najprej zaigrali Koralni preludij J. Derbenka, potem pa skladbo A fifth of Beethoven, ki jo je po Beethovnu priredil J. Retter. Sledila je Ruska miniatura J. Derbenka, kjer se je kot solist na ksilofonu predstavil učitelj tolkal Dmytro Averianov. Za konec so izvedli še Skladbo Dan ljubezni, ki jo je napisal Tadej Hrušovar in priredil Dečo Žgur.