KO ŽENA V OŠTARIJO PRIDE...

Strukovci so gostili Etno večer ljudskih in pripovednih pesmi in pripovedk iz Prekmurja...
Znana in priljubljena domača prekmurska gostilna „Šiftar“ iz Strukovcev, kjer se končuje prekmurska ravnica in začenjajo gorički hribčki, je minuli konec tedna gostila enkraten etno – kulturni in zabavni dogodek. Prireditev, ki so jo poimenovali „Ko žena v oštarija pride“, bo gotovo mnogim ostala v lepem spominu, saj je nekakšna nostalgija marsikomu privlekla na obraz kakšno solzo. Po eni strani se je v gostišču trlo domačinov in obiskovalcev od drugod, po drugi pa so vsi bili zelo zadovoljni z videnim in predvsem slišanim, kajti dekleta iz Moščancev so jim uprizorili nepozaben kulturno-zabavni večer, kjer ni manjkalo glasbe, folklore, predvsem pa že pozabljenih ljudskih in pripovednih pesmi iz Prekmurja, ter pripovedk v domačem prekmurskem narečju, ki so se nekoč pripovedovale na skrajnjem severovzhodu države, torej na levem bregu reke Mure.
Vse skupaj je sicer „zakuhala“ skupino deklet, z uradnim imenom Pevke Folklorne skupine Kulturno-turističnega društva (FS KTD) Moščanci, ki jih organizacijsko vodi Simona Šiftar, umetniški vodja skupine pa je Valerija Žalig. Skupina pevk FS KTD Moščanci je začela delovati za potrebe folklorne skupine KTD Moščanci. Deluje dve leti in je že v zelo kratkem času je zabeležila dobre ocene s strani strokovnjakov, ki se ukvarjajo z ljudskim izročilom in ljudsko glasbo. Podobno pozitivne ocene so prejele tudi s strani ostalih glasbenikov ter tudi laične publike, saj uspešno ohranjajo ljudsko izročilo preprostega prekmurskega človeka. Že v prvem letu delovanja, je bila skupina izbrana na pevsko revijo FS Slovenije, kjer so se na posebni prireditvi v Ljubljani lahko predstavile samo izbrane skupine. V obeh letih delovanja, so pevke dobile na folklornih revijah, kjer se posebej ocenjuje petje, ki se mu v folklornih postavitvah daje vedno večji poudarek, najvišje ocene. Na podlagi tega in tudi na pobudo JSKD so razširile svoj repertoar, ki so ga prav „Pri Viktorju Šiftarju“, v Strukovcih, javnosti prvič samostojno predstavile. In čeprav je bilo prav „gostilniško“ prav med gosti lokala, torej med publiko, je vse skupaj bilo izvrstno.
Moščanske pevke (Brigita Sever, Andreja Kerčmar, Mojca Hazl, Maruša Mujdrica, Martina Tratnjek, Valentina Gorza, Simona Šiftar, Valerija Žalig, zraven pa je še „uvodničarka“ Marta Horvat) se same upravičeno pohvalijo, da izbirajo in pojejo pesmi iz Prekmurja, v značilnem dvoglasju in v značilnem slogu, ki je doma prav na območju omenjene regije. Pri tem so jim pomagali tudi strokovnjaki, ki delujejo na JSKD Slovenija na področju ljudskega petja, kot sta Adriana Gaberščik in Katarina Šetinc. Posluževale so se tudi posnetkov iz terena, ki so shranjeni na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, ter posnetkov pesmi, ki jih je v različnih zgoščenkah izdal SAZU. Pevke poustvarjajo torej ljudske pesmi iz Prekmurja in se z načinom petja skušajo čim bolj približati zapisom oz. posnetkom, ki so bili narejeni v preteklosti. In po slišanem na premierni predstavi za širšo javnost v Strukovcih, jim to zelo dobro uspeva. Zato si seveda zaslužijo pohvale, saj gre za mlajša dekleta, ki bodo gotovo poskrbela, da ljudsko petje v Prekmurju ne bo zamrlo. Enako ne bodo izginile pesmi, ki so že pozabljene, ali pa so jih doslej redko peli.
Že med osrednjim programom se je z glasbenimi vložki predstavil tudi Ansambel z vseh vetrov, ki ga sestavljajo sami ugledni in uveljavljeni prekmurski glasbeniki: Zora Vrečič, violina; Pišta Banko, saksofon; Andi Sobočan, cimbale; Niko Pelc, harmonika in Slavko Petek, kontrabas. Odlični glasbeniki so tudi po končani kulturno zabavni prireditvi zabavali množico navdušenih gostov, dokler so jih z odličnimi jedmi in pijačo razvajali „Viktorjevi gostinci“.