MLADI GLASBENIKI NAVDUŠILI ŠTEVILNE OBISKOVALCE

Ljubiteljem glasbe iz Gornje Radgone, ter širšega območja Pomurja in Slovenskih goric, ki so se v večnamenskem prostoru OŠ Gornja Radgona udeležili koncerta, 19. srečanja ...
Srečali so se harmonikarji iz Lendave, Gornje Radgone, Ljutomera, Murske Sobote in Ormoža Ljubiteljem glasbe iz Gornje Radgone, ter širšega območja Pomurja in Slovenskih goric, ki so se v večnamenskem prostoru OŠ Gornja Radgona udeležili koncerta, 19. srečanja mladih harmonikarjev, učencev Glasbenih šol Gornja Radgona, Lendava, Ljutomer, Murska Sobota in Ormož, gotovo ne bo žal, da so izkoristili izjemno lepa priložnost za uživanje. Mnogim obiskovalcem so se namreč predstavili učenci in učenke, ki tvorijo harmonikarske orkestre in skupine omenjenih glasbenih šol Lendava, Ljutomer,Ormož, Murska Sobota in Gornja Radgona. Šlo je sicer za 19. tovrstno srečanje mladih glasbenikov – harmonikarjev s skrajnjega severovzhoda države, ki so navdušili prisotno glasbeno publiko. Že pred skoraj dvournem dejansko zanimivem koncertu mladih glasbenikov, katerega je povezoval ravno tako glasbenik Andrej Tibaut, je vse prisotne, med katerimi je bil tudi apaški župan Franc Pižmuht, pozdravil ravnatelj domače glasbene šole iz Gornje Radgone, Tomaž Polak. Z zadovoljstvom je ugotovil, da se srečanja mladih harmonikarjev nenehno širijo in pridobivajo na veljavi. Najprej so namreč začeli s srečanji dveh glasbenih šol, sedaj pa jih zraven že pet, programi pa so vedno zahtevnejši in kvalitetnejši, kar pomeni, da se z otroci odlično dela. Zato je pohvalil tudi mentorje in učitelje harmonike, ki po njegovem prepričanju še zdaleč ni več samo ljudsko glasbilo, temveč umetniški in koncertni inštrument. Vse prisotne je v imenu župana Gornje Radgone Antona Kampuša, pozdravil tudi starosta kulture in prosvete na severovzhodu države Milan Nekrep.
Sicer pa so navdušeni poslušalci koncerta lahko uživali v poslušanju: Harmonikarskega orkestra GŠ Lendava, ki je zaživel v šolskem letu 2002/03. Orkester sestavljajo izključno učenci, ki obiskujejo 4. oz. višji razred harmonike. Izvajajo klasično glasbo in tudi razne priredbe skladb. Raznolik program z vključevanjem tudi drugih inštrumentov in prijetno skupinsko muziciranje dajeta navdih učencem, da z veseljem obiskujejo tedenske vaje orkestra. Člani orkestra nastopajo na večjih šolskih koncertih, številnih drugih prireditvah v okolici in na območnih srečanjih harmonikarskih orkestrov glasbenih šol. Od ustanovitve naprej je vodja orkestra učitelj harmonike na GŠ Lendava Rihard Lebar. V Radgonski so zaigrali tuje skladbe: A. Karas, arr. Hans Rauch: Der Dritte mann; J. Strauss: Radetsky – Marsch; Phil Collins, arr. Benny Belton: You«ll Be in My Heart; Arr. Renato Bui: When the Saints go Marching In.
Sledil je nastop harmonikarskega orkestra GŠ Slavka Osterca Ljutomer, ki deluje z dolgoletno tradicijo. V orkestru sodelujejo učenci harmonike od četrtega razreda naprej. Zelo radi nastopajo na šolskih ter drugih prireditvah v domačih krajih, ter s tem bogatijo njihovo kulturno življenje. Orkester se udeležuje tudi Srečanja harmonikarskih orkestrov Slovenije na Jesenicah. Repertoar orkestra obsega skladbe različnih žanrov - klasične, zabavne, pa tudi zimzelene melodije. Izvajajo glasbo domačih in tujih avtorjev, v priredbah in v originalnih zapisih. Janez Munda, vodja harmonikarskega orkestra GŠ Slavka Osterca Ljutomer in učitelj harmonikarjev pravi, da s podmladkom v orkestru nima težav. Tokrat so zaigrali tri skladbe: H.M.A.Hauswirth: Rokoko Suita; H.Ambrosius: Suita za Harmonikarski orkester – Finale; S.&V.Avsenik/arr. E.Gašperšič: Na avtocesti.
Harmonikarski orkester GŠ Murska Sobota deluje nepretrgoma skorajda šest desetletij. V njem sodelujejo učenci od 4. razreda naprej, ki poustvarjajo skladbe različnih zvrsti in obdobij. Nastopajo na šolskih nastopih in na prireditvah v bližnji okolici, redno pa se udeležujejo srečanja harmonikarskih orkestrov na Jesenicah in Območnih revij harmonikarskih orkestrov. Vodja harmonikarskega Orkestra GŠ M. Sobota je Danijel Matković. Radgončanom so se predstavili s skladbama: G. Frescobaldi: Toccata, solist: Samir Azzeh – violončelo; A. Piazzolla: Milonga de la Anunciacion, solista: Gabriela Bratina – solo petje in Amadej Herzog – bayan.
Harmonikarski orkester GŠ Ormož deluje že vrsto let, v tej zasedbi pa od leta 2007. Orkester sestavljajo sedanji in bivši učenci, ki poleg učenja, študija in dela najdejo čas za glasbo. Nastopajo tako na šolskih, kot na prireditvah izven nje, vsako leto pa priredijo samostojni božični koncert. Redno se udeležujejo območnih srečanj harmonikarskih orkestrov, prav tako pa se udeležujejo srečanja harmonikarskih orkestrov Slovenije na Jesenicah. Med vrste harmonik, s katerih izvabljajo zvene različnih žanrov, radi vključujejo tudi druge instrumente različnega žanra. Orkester vodi Darinka Vidović, zaigrali pa so: K.Badelt/arr.,R.Fugmann: Pirates of the Caribbean; Arr.: W.Russ: Back to the Sixties.
Začetki Harmonikarskega orkestra GŠ Gornja Radgona segajo v leto 1991. Orkester šteje 20 aktivnih članov in po potrebi vključuje tudi glasbenike na drugih instrumentih. Nastopi in koncerti se odvijajo v domači občini, prav tako pa tudi izven nje. Sodelujejo na območnih srečanjih harmonikarskih orkestrov glasbenih šol, na srečanjih harmonikarskih orkestrov Slovenije na Jesenicah, gostovali pa so tudi že v tujini. Člane orkestra ne povezuje le ljubezen do glasbe in muziciranje, ampak tudi močne prijateljske vezi, ki so se skozi leta skupnega ustvarjanja stkale med njimi. Harmonikarski orkester vodi Olga Radolič, pred domačo publiko za so tokrat zaigrali: Derbenko: Koralni preludij; A. Karas, arr.: H. Rauch: Der Dritte Mann, solistka: Doroteja Dolšak – citre; L.van.Beethoven, arr.:J.Retter: A Fifth of Beethpven.
Tako je skupaj nastopilo 130 harmonikarjev in solistov, ki so ob koncu skupaj zaigrali zaključno skladbo: lahko noč, zraven pa je bilo še 12 spremljevalci (dirigenti in ravnatelji). In domači ravnatelj Tomaž Polak ter predstavnik občine Gornja Radgona Milan Nekrep, sta ob koncu podelil priznanja mentorjem vseh orkestrov, ki so poskrbeli, da so se vsi prisotni naužili prijetne barvitosti glasbe, ki jo kaže shraniti, nositi in doživljati vedno, tudi takrat, ko bo pogled na svet teman.…
V svojem pozdravnem nagovoru je ravnatelj GŠ Gornja Radgona, med drugim izrazil prepričanje, da so tovrstni nastopi nekaj posebnega. Že 19. leto zapored se v organizaciji pomurskih glasbenih šol z Ormožem namreč srečujejo in predstavijo mladi harmonikarji, ki svoje znanje nadgrajujejo in dopolnjujejo v šolskih orkestrih. Izvedbe revij in srečanj glasbenih šol, kjer učenci nastopajo bodisi solistično ali so člani različnih orkestrov in skupin, imajo več ciljev med katerimi so: odkrivanje in spodbujanje mladih glasbenih talentov, širjenje, poglabljanje in prezentiranje njihovega znanja, motivacija za nadaljnje glasbeno pedagoško delo ter izmenjava mnenj in pedagoških izkušenj med učenci ter njihovimi mentorji. „Kot ravnatelj sem prepričan, da je z našimi revijami vse našteto tudi v veliki meri doseženo. Prav glasbeno izobraževanje igra pomembno vlogo pri oblikovanju otrokove osebnosti in človeka samega. Gre namreč za doživljanje in vrednotenje glasbene umetnosti, za osebnostno rast posameznika, za navajanje na pravilno poslušanje, igranje v glasbenih skupinah, v orkestrih ipd. Nenazadnje pa brez osnovne glasbene šole ne bi bil mogoč prehod na študij glasbe na srednji in nato univerzitetni ravni. Kvalitetno opravljeno delo vseh zaposlenih zagotavlja, v izobraževanje vključenim otrokom in mladostnikom, vsestranski razvoj in rast na psihofizičnem, kulturnem in estetskem področju. Vodilo pri tem pa jim je skrb za pravilno doživljanje in vrednotenje dosežkov svetovne in še posebej slovenske glasbene umetnosti in kulture. Kljub vsem nepotrebnim težavam s katerimi se danes soočamo v glasbenih šolah nas vendarle povezuje in navdihuje veselje do glasbe in glasbeno pedagoškega dela“, je med drugim poudaril Polak, ki je dodal: „Rezultati dela nedvomno dokazujejo, da pomurske GŠ uspešno opravljamo svoje poslanstvo. Najboljši učenci se udeležujejo državnih in mednarodnih glasbenih tekmovanj, kjer posegajo po najvišjih rezultatih in tako po kakovosti dela izstopamo iz državnega povprečja. Velika večina naših mladih glasbenikov nadaljuje glasbeno izobraževanje na umetniških gimnazijah in glasbenih akademijah“.