Nič se ne zgodi brez krepkih in veselih fantov
V Ljutomeru že 50 let uspešno deluje Ljutomerski oktet, ki je nastopil na več sto prireditvah in dogodkih, ter tudi mnogih pogrebih.
Nek umetnik je dejal: Besede so posode, v katere dajemo svoje pripovedi, zgodbe, podatke, sporočila, izročila in iz njih vse to jemljemo. Pesem, peta pesem, pa, pa je kristalna voda jezera – za izpoved, razlitje čustev, radosti, bolesti, žalosti; za izročila davnih, sedanjih in bodočih sanj, idealov in strasti, je krik in boj človeka posameznika in skupin, je lepota, ujeta v melodijo izražanja narodove duše in podobe, je pot, ki vodi k človeku. Pesem je jezik, ki govori vsem ljudem različnih govoric in je razumna vsem, je beseda življenja, veličina, povsod pričajoča, kjerkoli se pod sonci vije in bije človeško srce. S pesmijo se rojeva in izginja življenje. Človek, narod, ki ljubi, čuti in spoštuje svojo in njegovo pesem, je porok, da sebe in svojega rodu nikoli ne bo zatajil in zapustil...
In ravno te misli umetnika spremljajo generacije pevcev Ljutomerskega okteta, ki bo konec tega tedna, v soboto, 13. junija, obeležil 50 let obstoja ter uspešnega in neprekinjenega delovanja. To je sicer druga prireditev v sklopu pevskih večerov, za vse ljubitelje zborovskega petja, kajti prva je bila že v mescu aprilu, ko so skupaj z društvom KD Ivan Kaučič pripravili prireditev „Te se sunce v srci smeje“. Tokratna druga prireditev, ki bo to soboto ob 19,00 uri v Kulturnem domu Ljutomer, ne bo minila samo v petju slavljencev, temveč bodo zraven tudi gostje večera, kot so: Oktet Suha (Koroški Slovenci), Vokalna skupina In Spiritu, Oktet Arion in Gorensjki oktet.
Ljutomerski oktet, ki je letos prejel Miklošičevo nagrado za 50 let neprekinjenega uspešnega delovanja in negovanja pevske tradicije ter promocije Prlekije doma in po svetu, je bil ustanovljen leta 1965. V prvi takratni zasedbi so prepevali: Božo Mlinarič, Miroslav Steržaj, Ljubo Oražem, Oton Žunec, Ivan Vrbančič, Franček Osterc, Mirko Prelog in Slavko Janc. Do leta 1972 je oktet vodil prof. Ivan Vrbančič, nato ga je do jubilejnega koncerta ob 45-letnici vodil Mirko Prelog, ko je vodstvo predal svojemu sinu Dušanu Prelogu. V pomlajeni sestavi člani okteta nadaljujejo izjemno kulturno poslanstvo okteta v Ljutomeru, po Sloveniji in tudi izven meja naše domovine. Skrbno negujejo tradicijo poustvarjanja slovenske ljudske in umetne pesmi, posegajo pa tudi po ostalih zvrsteh vokalne glasbe: od renesanse in romantike, preko spirituala in vokalnega jazza, vse do najsodobnejših del domače in tuje zborovske literature.
Repertoar glasbe so razširili tudi na slovenske napitnice in podoknice ter duhovno glasbo, tako da skupno repertoar okteta zajema že preko 100 skladb različnih zvrsti zborovske glasbe. Velik poudarek pa dajejo tudi izpopolnjevanju vokalne tehnike in zlitju posameznih glasov. Do danes so gostovali v Srbiji, na Češkem, v Avstriji, in sicer na Dunaju in v Celovcu, v Nemčiji in po številnih slovenskih mestih. Danes Ljutomerski oktet sestavljajo: Dejan Kolarič (1. tenor), Bojan Ferenc (1. tenor), Tihomir Babič (2. tenor), Dani Bogdan (2. tenor), Dušan Prelog (bariton in umetniški vodja), Marko Jureš (bariton), Aljoša Žnidarič (bariton), Peter Beznec (bas) in Igor Golob (bas).