PREDSTAVILI SO „FILMSKI IZLET PO PRLEKIJI“

Künštnimi Prleki so v živi sliki in besedi posneli enkraten film: Prleki med Muro in Dravo...
Po Mali Nedelji in Gornji Radgoni, so prizadevni člani Etnološkega kulturnega društva (EKD) Künštni Prleki, pod vodstvom predsednika Milana Belca, prav ob mednarodnem dnevu materinega jezika, tudi v Radencih, predstavili svoj enkraten izdelek, film: Prleki med Muro in Dravo, ki med drugim ohranja tudi narečje tipično za Prlekijo. Svoje so v pripravi filmske premiere v kongresni dvorani hotela Radin v Radencih, pred kakšnih 150 obiskovalcev, pristavili tudi zaposleni v Zavodu za turizem in šport Radenci, ki so skupaj z Zdraviliščem Radenci družbo Kapela, poskrbeli za prijetno počutje, tako ustvarjalcev filma kot obiskovalcev. Že pred premierno predstavitvijo prvih dveh delov (po reki Muri, od Apače, čez Gornjo Radgono, Radence, Veržej, do Razkrižja) filmskega izleta po Prlekiji: V živi sliki in besedi po enajstih občinah Prlekije, sta ustvarjalce filma, ki so zapeli nekaj etno prleških pesmic, ter ostale prisotne, pozdravila direktorica Zavoda za turizem in šport Radenci Sonja Kreslin, in radenski župan Janez Rihtarič, ki sta pohvalila enkraten izdelek, ki v lepi luči predstavlja tudi občino Radenci, in je sploh dobrodošel za promocijo Prlekije.
Ob tem je vodja snemalne ekipe Milan Belec, med drugim dejal, da se v EKD Künštni Prleki od vsega začetka delovanja prizadevajo ohraniti in negovati bogato kulturno dediščino Prlekije, ljudsko izročilo in pristna narečja območja. „Skupaj z enajstimi občinami iz območja LAS Prlekija smo v letu 2010, v okviru četrte osi LEADER, pričeli z izvajanjem projekta »V živi sliki in besedi po 11 občinah LAS Prlekija«. Posneli smo štiri filme v katerih Künštni Prleki potujemo od Apač, ob reki Muri navzdol do Razkrižja, ter od Središča ob Dravi, do Ormoža in Svetega Jurija ob Ščavnici. Med potovanjem spoznavamo pokrajino med Muro in Dravo, njene prebivalce, njihova narečja, krajevne značilnosti, kulinarične posebnosti ter turistično zanimivo naravno in kulturno dediščino območja. Gre za nekakšen filmski izlet po Prlekiji, ki so ga ljudje odlično sprejeli, kar nas zelo veseli, saj se vidi da naša prizadevanja niso bila zaman. Ob tem moram priznati, da sem ponosen na naše ljudi, ki so pripravljeni sodelovati, kar se je potrdilo tudi med snemanjem filmov. Tako smo Prleki dobili zanimiv zapis in pričevanje o ljudeh, ki so ponosni, pridni in delovni. Projekt, katerega projektni vodja je Klaus Dieter Požgan, je bil v vrednosti 30.900 evrov sofinanciran iz Programa za razvoj podeželja RS za obdobje 2007-2013 Leader, ostalih 2.480 evrov pa je zagotovil nosilec projekta. Kot partnerje smo vključili še enajst prleških občin: Apače, Gornja Radgona, Križevci, Ljutomer, Ormož, Radenci, Razkrižje, Središče ob Dravi, Sveti Jurij ob Ščavnici, Sveti Tomaž in Veržej“, je dejal Belec, ki je pohvali tudi snemalca Sebastjana iz Idea TV v Murski Soboti.
Scenarij za film, sestavljen iz zanimivih zgodb, ki predstavljajo posebnosti med Muro in Dravo, sta napisala Belec in Požgan, režiral ga je Belec. Snemanje je potekalo ob potovanju članov društva Künštni Prleki s starimi kolesi po Prlekiji, kjer so se srečevali z domačini ter ob pomoči društev in organizacij spoznavali kulturne, etnološke in naravne znamenitosti. Naredili so še promocijske plakete in razglednice, izdali promocijske zgoščenke, organizirali predstavitve in drugo. Tako nadaljujejo svoje prizadevanje za ohranjanje in negovanje kulturne dediščine Prlekije, ljudskega izročila in pristnega narečja tega območja. Projektne aktivnosti so prispevale k povečanju pripadnosti prebivalcev skupni identiteti območja LAS Prlekija ter k prepoznavanju lokalnih posebnosti kot vrednote v duhovnem in materialnem smislu in kot priložnost za razvoj. „S projektom smo želeli prispevati k povečanju pripadnosti prebivalcev skupni identiteti območja LAS Prlekije in hkrati domače ljudi spomniti, da lokalne posebnosti prepoznajo kot vrednote v duhovnem in materialnem smislu in kot priložnost za razvoj. Med snemanji smo s čolni dodobra spoznali Muro in pokukali na Dravo ter si med tem s kolesi dodobra ogledali prleško pokrajino. Srečevali smo predstavnike občin ter domačine, se družili z društvi in organizacijami, ki delujejo v posameznih občinah, spoznavali kulturne, etnološke in naravne znamenitosti posameznih delov Prlekije in spremljali pomembnejše dogodke in prireditve, ki se na tam odvijajo”, je še povedal Belec.
Splošno prepričanje gledalcev po premieri v Radencih je bilo zelo pozitivno. Filma sta bila sprejeta z velikim navdušenjem, saj so dokaz dobrega sodelovanja med občinami in občani, nastal pa je pomemben produkt za promocijo območja med Muro in Dravo. Tako je film dejansko velika pridobitev, ne le za domačine temveč predvsem za obiskovalce od drugod, ki Prlekije ne poznajo podrobneje. S filmom bodo spoznali marsikaj zanimivega, kar se vsekakor izplača obiskati ter tudi v živo doživeti.