RADGONSKI INVALIDI RAZSTAVLJAJO…

Ob občinskem prazniku na ogled ročna dela ...
Ne le, da je z okoli 1000 člani najbolj množično, temveč je Medobčinsko društvo invalidov (MDI) Gornja Radgona, tudi eno najbolj dejavnih na radgonskem območju sploh. Številne aktivnosti se namreč odvijajo skozi celo leto, tako na nivoju celega društva, ki pokriva občine: Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, kot v organizaciji kakšnega izmed treh (Apače, Radgona, Radenci-Kapela) aktivov. In poleg izletov, različnih praznovanj, srečanj in druženj ter športnih tekmovanje, kar je med invalidi najbolj priljubljeno, so vedno bolj zanimive tudi različne delavnice in ustvarjanja. Teh je največ v zimskem času, ko se odvijajo tudi različni krožki, med katerimi je še posebej priljubljen krožek ročnih del. Pod vodstvom Valetije Cer in Natalije Dolamič, se članice in člani invalidskega društva srečujejo najmanj enkrat tedensko ter ustvarjajo, nekatere pa pridno ustvarjajo tudi doma.
In tisto kar ustvarjajo, članice krožka oz. delavnic ročnih del, na različnih razstavah, z veseljem predstavijo tudi širši javnosti. Njihovi razstavljeni izdelki, predvsem mnogi suvenirji, pa so takšni, da se jih ne bi sramovali niti pravi umetniki. Ena takšnih razstav bo namenjena tudi letošnjem, 14. občinskem prazniku Gornje Radgone, in sicer med 1. in 2. oktobrom. Razstava, ki bo na ogled dva dni med 9,00 in 16,00 uro v prostorih društva na Panonski ulici v Gornji Radgoni, ima naslov „Družimo se in ustvarjajmo“. Kot pravi mentorica skupine, so ustvarjalci v tematiko skušali vgraditi vse svoje ideje, spretnost in znanje, vsem pa je ustvarjanje tudi popestritev družabnega življenja, prijetno druženje in dobro počutje. Materiale jim je ponudila narava sama, saj gre za različne pridelke, potem kamen, les ipd.
„Tokrat bomo predstavili izdelke, primerne tudi za darila, ki jih lahko, z lepimi željami, podarimo svojim prijateljem ob osebnih in drugih praznikih. Narejeni so iz različnih materialov in nam vedno znova, s svojim bogatim videzom, prinašajo veselje in radost v naš vsakdan. Namen razstave je predvsem, da bi javnost izvedela več o naši ustvarjalnosti, jo znala vrednotiti in hkrati tudi spoštovati. Ta dejavnost pomeni za nas invalide več, kot je videti na izdelkih, pa naj so še tako lepi. Pomeni nam skupno druženje, pomeni nam vključenost v okolico, pomeni enakopravne možnosti, enakopravne obravnave, kot dokaz naše kreativnosti. Naši razstavljeni eksponati pa med drugim govorijo tudi o čustvih in osebnemu navdihu, ki se porajajo ob izdelovanju“, pravi tajnica MDI Zvonka Černjavič.