Razstava kulinaričnih dobrot in ročnih del

V soboto 31. marca in v nedeljo 1. aprila je...
V soboto 31. marca in v nedeljo 1. aprila je v večnamenskih prostorih župnišča pri Sv. Juriju ob Ščavnici, potekala tradicionalna velikonočna razstava Kulinaričnih dobrot in ročnih del. Razstavo je pripravilo Društvo podeželskih žena Sv. Jurij ob Ščavnici. Na njej so svoje izdelke in kulinarične dobrote predstavile članice društva. Razstavo, ki je že tradicionalna, si je ogledalo veliko obiskovalcev. Največ obiskovalcev so našteli v nedeljo, saj si jo je ogledala večina tistih, ki so obiskali nedeljske maše.
Ob pripravi razstave smo za čas zmotili predsednica društva Emo Lančič, ki nam je med drugim povedala: »Razstavo, ki jo vidite, pripravljamo že vrsto let. Včasih smo ji rekli Razstava velikonočnih dobrot. Ker smo razstavo vedno popestrile z ročnimi izdelki, ki jih ustvarjamo članice društva ob zimskih večerih in tudi udi v raznih delavnicah, smo letošnjo razstavo poimenovali Razstava kulinaričnih dobrot in ročnih del. Kot vidite, je bil odziv velik, saj je razstavljenih veliko eksponatov, tako iz kulinarike kakor tudi iz področja ročnih del. Kot vidite smo tokrat priprave razstavo po sklopih ali po tematiki. Takó del razstave daje poudarek na zdravilnih zeliščih. Prikazane so čajne mešanice, jedi iz zelišč, zeliščni kisi, tinkture, sadni, jagodni in drugi likerji, medica in še veliko takega. Znani rek pravi, da za vsako bolezen raste zdravilna rastlina ali rožica. Pravzaprav predstavljamo tisto, kar smo se naučile v delavnicah, ki so jih vodili strokovnjaki.«
Bogastvo razstave so tudi ročna dela, ki so jih ustvarile marljive roke gospodinj in deklet. Težko je vse našteti. Na razstavi je največ izdelkov, ki so jih ustvarjalke ustvarile s kvačkanjem in našivavanjem. Zanimiv je bil tudi pogled na ovratne ogrlice, to je nakit, ki so ga članice društva ustvarile v okviru delavnic. Tak izdelek je tudi poslikana svila. Še veliko takega bi lahko omenili. Naj povemo, da so lahko obiskovalci nekaj teh izdelkov tudi kupili. Posebno zanimanje pa je bilo za kulinarične dobrote kot so domači keksi in drugo pecivo.