RAZSTAVA „V ZLATEM REZU“ NA OGLED DO 11. DECEMBRA

Fotoklub Proportio divina z razstavo fotografij članov kluba obeležil 5. rojstni dan...
Takoj po sv. Martinu, ko se je mošt spremenil v vino, so prizadevni člani enega najmlajših in najmanjših, a hkrati enega najboljših in najuspešnejših slovenskih fotoklubov, FK Proportio divina, z otvoritvijo posebne razstave članov kluba, obeležili prvih pet let obstoja in uspešnega delovanja. Po otvoritvi in posebni svečanosti povezani z obeležitvijo prvega okroglega jubileja, v galeriji Kulturnega doma Gornja Radgona, je vse do 11. decembra na ogled razstava članov društva, ki prikazuje njihove najboljše „izdelke“. Sama razstava, ki so jo po besedah predsednika društva Iva Borka, ki je mimogrede tudi predsednik Fotografske zveze Slovenije, pod imenom društva prevedenim v slovenščino „V zlatem rezu“, postavljena prav ob 5. obletnici delovanja, ni tematska. A ker so vse fotografije nagrajene na domačih in mednarodnih tekmovanjih, so vsekakor vredne ogleda, in imajo vse, od začetka, srede in konca.
Ob otvoritvi razstave je direktorica Zavoda za kulturo, promocijo in turizem Kultprotur Gornja Radgona, Norma Bale, vsem prisotnim članom fotokluba podelila rožice, hkrati pa je skupaj s predsednikom Borkom naznanila, kako obstaja velika verjetnost, da bo Negovski grad postal nekakšen „Center slovenske fotografije“. Ob tem je Borko razložil, da so pred petimi leti izbrali pravo ime svojega kluba, ki je ime Gornje Radgone uspešno ponesel po Sloveniji in tujini. Njihova tokratna, sicer pa peta klubska razstava v Gornji Radgoni pa je le kapljica v morju izmed vsega kar so v tem kratkem času naredili. „Smo še vedno najmanjši in najmlajši klub v Sloveniji, a smo hkrati tudi en najboljših in najuspešnejših. V teh petih letih smo pripravili 31 razstav, prt klubskih in 26 avtorskih. Poleg 19 razstav v Gornji Radgoni smo jih 12 imeli po drugih delih Slovenije in izven naših meja. Ob tem smo v tem času v Gornjo Radgono uspeli privabiti sedem izjemnih mojstrov fotografije, ki so pri nas razstavljali“, je med drugim povedal Borko.
Ob tem so člani radgonskega fotokluba sodelovali v kar 190 fotografskih natečajih v kar 40 državah, kjer so si prislužili 138 različnih nagrad, zbrali pa so tudi veliko visokih fotografskih nazivov. Vse to je v tako kratkem času dejansko fascinanten dosežek, največ uspeha pa so imeli v letu 2012, ko so med štiridesetimi slovenskimi fotoklubi, po dosežkih, zasedli 3. mesto. Fotoklub Proportio divina, ki je ustanovljen leta 2008, in ki ga vodijo, predsednik: Ivo Borko, tajnik/podpredsednik: Zlatko Fišer; blagajnik: Štefi Praprotnik Borko, sestavljajo člani: Ivo Borko, Jernej Borko, Judita Černov, Zlatko Fišer, Jože Ornik, Štefi Praprotnik Borko, Miroslava Prelog-Borko, Ivan Prelog, Lucijan Prelog, Andrej Slogovič, Stanislav Toplak in Dika Vranc. Predsednik kluba ter tudi predsednik Fotografske zveze Slovenije Ivo Borko (MF FZS, EFIAP/s) je pred nedavnim s strani umetniškega sveta FZS prejel fotografski naziv mojster fotografije FZS, se je sicer rodil leta 1955 v Hercegovščaku pri Gornji Radgoni. Po poklicu je doktor veterinarske medicine, vendar se trenutno ukvarja z založništvom. Fotografiji se je zapisal že v gimnazijskih letih. Med študijem v Ljubljani si je nabiral nova fotografska znanja v znameniti Foto grupi ŠOLT. Po poznejšem in večletnem fotografskem »počitku«, se je leta 1995, na njegovem prvem potovanju po Afriki, »vrnil« k ustvarjalni fotografiji. Prava prelomnica v njegovem fotografskem ustvarjanju pa je bilo leto 2008, ko je s somišljeniki v Gornji Radgoni ustanovil Fotoklub Proportio divina. Začel se je udeleževati fotografskih natečajev, kjer je za svoja dela dobil številne nagrade in priznanja. Tudi najprestižnejša. Do sedaj je imel že trinajst samostojnih razstav, njegove fotografie so visele že na več kot 120 fotografskih salonih doma in po svetu, dobil pa je že tudi več kot 50 nagrad. Sprva se je ukvarjal predvsem z naravoslovno in popotniško fotografijo, sedaj pa vse bolj postavlja v ospredje fotografskega zanimanja človeka, pa naj si bo to kot nepozirani ali v zadnjem času vse bolj pogosto pozirani portret, akt ali celo objekt inscenirane fotografije...