SKRBELA JE ZA CELOVITO PRENOVO RADGONSKEGA „ŠPITALA“
Izvršni odbor Slovenskega konservatorskega društva je prejel pet predlogov za Steletovo nagrado in pet predlogov za Steletova priznanja, za leto 2007. in na svoji redni ...
Steletovo priznanje za leto 2007 Nevi Sulič – Urek
Izvršni odbor Slovenskega konservatorskega društva je prejel pet predlogov za Steletovo nagrado in pet predlogov za Steletova priznanja, za leto 2007. in na svoji redni seji je omenjeni izvršni odbor, na predlog strokovne komisije potrdil enega nagrajenca za Steletovo nagrado in tri priznanja za leto 2007. Steletova nagrada je sicer najvišje priznanje na področju ohranjanja kulturne dediščine v najširšem pomenu besede, predvsem na področju zaščite, restavratorstva, obnove in promocije kulturne in zgodovinske dediščine.
In tokrat je Steletovo nagrado za življenjsko delo za leto 2007 prejel dr. Peter Fister, Steletova priznanja pa: Neva Sulič – Urek, za izjemna prizadevanja pri vodenju celovite prenove Špitala v Gornji Radgoni; mag. Barbka Gosar Hirci, za izjemna prizadevanja pri projektu obnove oltarne slike sv. Miklavža med sv. Mohorjem in Fortunatom, ter Matjaž Brojan, za dolgoletna prizadevanja na področju promocije kulturne dediščine na Radiu Slovenija. Podelitev omenjenih priznanj bo 31. marca 2008, ob 12. v Narodni galeriji v Ljubljani.
V obrazložitvi IO Slovenskega konservatorskega društva je med drugim zapisano, da se konservatorski svetovalki Nevi Sulič Urek, Steletovo priznanje dodeljuje za izjemna prizadevanja pri vodenju celovite prenove Špitala (muzeja) v Gornji Radgoni. Univerzitetna umetnostna zgodovinarka Neva Sulič – Urek je od leta 1989 na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, vodila številne obnovitvene posege na kulturnih spomenikih severovzhodnega predela Slovenije. Široko strokovno znanje je usmerila v prizadevanja za izvedbo obsežnih obnov gradov v Gornji Radgoni, Negovi, Rakičanu, Beltincih in Lendavi.
Leta 2003 je občina Gornja Radgona sprožila celovito obnovo nekdanjega starega meščanskega špitala. Nadstropna zgradba je ambiciozna arhitektura 17. stoletja, ki v današnji kleti in v prostoru nad njo skriva srednjeveško zasnovo. V renesančnem obdobju predelana stavba je bila leta 1764 preoblikovana, takratni tloris z izstopajočo polkrožno apsido na jugu je edinstven v slovenskem prostoru. Neva Sulič Urek je leta 2003 s pomočjo sodelavcev izdelala konservatorski program, ki je služil projektantom kot izhodišče za pripravo projektne gradbene dokumentacije. V obsežnem in strokovno izjemno poglobljenem konservatorskem programu, je odgovorna konservatorka podala tehtne rešitve v grafični in pisni obliki. Izhodišče obnove je bila prezentacija objekta iz leta 1764, ko je bila stavba zadnjič kakovostno predelana in ko je bil zaradi izvedbe novega stopnišča, vež in dveh obokanih dvoran dorečen tloris notranjosti stavbe, ki je ostal nespremenjen tudi po obnovi. Med potekom zahtevne triletne prenove je redno objavljala strokovna poročila o poteku obnovitvenih posegov z vsakokratnimi novimi izsledki.
Steletovo priznanje konservatorski svetovalki Nevi Sulič Urek je najprej priznanje njej, posredno pa tudi vsem številnim sodelujočim strokovnjakom, ki ji jih je uspelo združiti v enovitem prizadevanju za revitalizacijo izjemnih spomeniških lastnosti špitala, ob hkratni vzpostavitvi pogojev za novo vsebino.