SOUSTVARJAJO KULTURNI UTRIP POKRAJINE
S koncertoma v Kongresni dvorani hotela Radin v Radencih, ter v Kulturnem domu Gornja Radgona, je lep jubilej, 15 – letnico obstoja in uspešnega delovanja obeležilo Tamburaško ...
Tamburaško društvo Drotmantraši obeležilo 15 – letnico obstoja in uspešnega delovanja; Izdali so že tretjo zgoščenko
S koncertoma v Kongresni dvorani hotela Radin v Radencih, ter v Kulturnem domu Gornja Radgona, je lep jubilej, 15 – letnico obstoja in uspešnega delovanja obeležilo Tamburaško društvo Drotmantraši iz Radencev, katerega umetniški vodja je Simona Pirc Katalinič. Pred skoraj polno dvorano v Gornji Radgoni, kjer smo slišali številne skladbe različnih zvrsti in žanrov (Dere sen jaz mali bija, Ero iz onega sveta, Zamlja pleše, Pizzicato polka, Spominčice, Pastriče mlado, Le ouri, le sejaj, Vela Luka, Ne dirajte mi ravnicu, Da te mogu pismom zvati, Namesto koga roža cveti, Cigani ljubijo pesmi, Somethin« Stupid...), so skupaj s Drotmantraši, kot gostje nastopili: Ingrid Müller (vokal), Toni Pograjc (vokal) Moška vokalna skupina Jolly, mag. Barbara Danko (violina) ter pisatelj in humorist Marko Kočar.
Na koncertu, ki ga je odlično vodila mlada moderatorka Nika Škof, smo slišali marsikaj o začetkih in dosedanjem delovanju skupine, ki vsekakor soustvarja kulturni utrip Radencev in cele pokrajine. Tamburaška sekcija, predhodnica TD Drotmantraši, je bila ustanovljena jeseni leta 1995 pod okriljem KUD Bubla iz Radencev. Takrat je namreč predsednica društva, Marija Marič vzpodbudila Jožeta Farkaša, da svojo ljubezen do glasbe in ustvarjanja začne deliti in razširi tudi med druge navdušence. Ideja je vzcvetela, obrodila sadove in se razvejala, kot se za tako dobronamerno in kreativno tudi spodobi. K sodelovanju so pridobili še Matija Kovačiča iz Vučje vasi, ki je kot znani nekdanji vodja večih tamburaških skupin in pihalnih orkestrov, postal prvi umetniški vodja novo nastale skupine. Leta 1997 pa so se tamburaši odločili za samostojno pot in ustanovili društvo s šaljivim imenom Drotmantraši. Od leta 2001 jih vodi prof. glasbe Simona Pirc Katalinič. Do danes so že zrasli, in skozi obdobje delovanja pridno nabirali in shranjevali izkušnje, ki so jih bogatile in dokazovale, da delujejo v pravo smer.
V petnajstih letih delovanja so si članice in člani Drotmantrašev, na vajah in zlasti na koncertih ter drugih nastopih nabrali veliko izkušenj. Toda tukaj ni bilo zgolj golo koncertiranje, ki je krepko preseglo število 350 in slovenske meje, igrali so namreč v Avstriji, Franciji, Italiji, na Švedskem in na Madžarskem..., temveč tudi udeleževanje srečanj ter tekmovanj tamburašev, kjer so vedno znova dokazovali, da jim je zagotovo vredno prisluhniti. Sodelujejo na različnih srečanjih in tekmovanjih tamburašev, od koder se vedno vračajo z visokimi in spoštovanja vrednimi priznanji. Leta 2002 so izdali svojo prvo zgoščenko, ki so jo posvetili bogatemu ljudskemu izročilu in ji dali naslov »Dere sen jaz mali bija«, leta 2005 zgoščenko z naslovom „Zrelo žito“, ki so jo izdali ob 10 letnici delovanja, v pripravi je trenutno že tretja zgoščenka, na kateri bodo skladbe, posvečene prednovoletnemu času. To pa še ni vse, organizirajo namreč tudi letne, jubilejne ter Božično-novoletne koncerte, kjer gojijo obilo produktivnega sodelovanja z najrazličnejšimi gosti. Drotmantraši se sicer poslužujejo z več zvrsti glasbe, igrajo namreč vse od klasike do popularnih in tudi izvirnih tamburaških skladb, kvaliteta radenskih tamburašev, ki je nikakor ne smemo spregledati, pa je tudi gojenje in ohranjanje ljudske pesmi, kar je zelo pomembno, saj očitno dandanes pozabljamo na pomen ljudskega, na pomen izročila, na pomen tradicije, ki se je prenašala iz roda v rod, se oblikovala ter gradila naše svetove. Močno vplivala na naš danes in bo na naš jutri. Pomembno pa se je zavedati tudi, da ljudsko lahko ostane ljudsko le, če ohranja stik z ljudmi, ki to ljudskost gojijo in negujejo, jo predeljujejo, cenijo in prvine ljudskega vključujejo v svoje delo Zato skupina, med drugimi sodeluje z Markom Kočarjem, ki ustvarja in piše narečne pesmi v prleščini.
TD Drotmantraši je po teh 15 letih aktivnega delovanja postalo izjemno spoštovano in povsod dobrodošlo glasbeno društvo, ki poslušalcem zagotavlja in omogoča aktivno preživljanje prostega časa, ko smo v njihovi družbi. In čas, ki je smotrno porabljen nikoli nestrpno ne trka na naša vrata in nam ne povzroča neznosnega utesnjenega občutka pred spanjem, temveč nagrajuje. Zato je Javni sklad RS za kulturne dejavnosti Drotmantrašem podelil jubilejno Gallusovo značko za večletno delo na področju ljubiteljske glasbene dejavnosti. Ob tem so nekateri člani skupine prejeli bronasto (5 let delovanja), srebrno (15 let) in zlato (25 let) Gallusovo značko. Bronasto Gallusovo značko, za več kot 5 let delovanja na področju glasbene dejavnosti so na enem izmed preteklih koncertov že prejeli naslednji člani Tamburaškega društva Drotmantraši: Ines Pregl, Tonja Stanek, Simon Belec, Simona Pirc Katalinič, Gregor Potočnik, Matjaž Kovačič, Stanko Fekonja in Jože Farkaš, tokrat pa so bronasto Gallusovo značko prejeli: Eli Sarjaš, Bernard Pregl in Dominik Kocbek. Od samega začetka, torej celih 15 let, igrajo samo trije od danes aktivnih članov, in sicer Jože Farkaš ter Stanko Fekonja, ki sta srebrno Gallusovo značko, za več kot 15 let delovanja na področju ljubiteljske glasbe že prejela, saj sta že vrsto let pela pri zborih, tokrat pa je srebrno Gallusovo značko prejela še Simona Pirc Katalinič. Mladi članici Damjana in Dominika Tkalčič bosta bronasto Gallusovo značko prejeli na enem od naslednjih koncertov, ko bosta presegli 5 let delovanja oz. igranja pri Drotmantraših, prav tako njihova nova članica, ki se še uči igranja na bugarijo, Simona Gregorec.