„SPOMENIK“ GORNJE RADGONE V NEMŠKEM BRUCHSALU!

Konec minulega leta je na pobudo nadžupana Bruchsala, Bernda Dolla ter domačega kiparja, prof. dr. Levna Mcheidseha, v tem nemškem mestu, v deželi Baden Vutenberg potekal nadvse zanimiv mednarodni umetniški simpozij pobratenih mest Bruchsala, ki so ga ...
Nadaljuje se dobro sodelovanje prijateljskih mest Gornja Radgona – Bruchsal; Slovenski „Kamen partnerstva“ sta v nemškem mestu sklesala Saša Bezjak in Leopold Methans Konec minulega leta je na pobudo nadžupana Bruchsala, Bernda Dolla ter domačega kiparja, prof. dr. Levna Mcheidseha, v tem nemškem mestu, v deželi Baden Vutenberg potekal nadvse zanimiv mednarodni umetniški simpozij pobratenih mest Bruchsala, ki so ga poimenovali »Kamni partnerstva«. Šlo je za simpozij, na katerem so sodelovali umetniki iz šestih evropskih mest, in sicer poleg gostitelja iz Bruchsala, še predstavniki njihovih pobratenih mest: Sainte-Ménehauld (Francija), Cwmbran (Wales), Ste.Marie-oux-Mines (Francija), Gornja Radgona (Slovenija) in Volterra (Italija). Vsaka ekipa ali posameznik pa so med drugim imeli nalogo sklesati svoj kamen v reliefni tehniki, ter tako na enem kamnu predstaviti svoje mesto. V reliefno izdelanih mestih kamna pa se nahajajo simboli, zgodovina ter znaki vsakega posameznega pobratenega mesta, saj je bil cilj gostiteljev poglabljanje poznavanja umetnosti posameznega mesta, s ter pa je nadžupan Doll želel svojim občanom ponuditi dodatno poznavanje mest, s katerimi prijateljsko in partnersko sodelujejo.
Zanimivo je, da so umetniki peščenjake (kamne) obdelovali na očeh javnosti, saj so na ta način že v fazi nastajanja želeli prebuditi zanimanje meščank in meščanov Bruchsala. Kamni so morali biti obdelani po celotni površini, tako da bi opazovalec lahko kamen obkrožiti, da lahko vidi vse motive, ki se na njem nahajajo. Razlaga motivov, ki se nahajajo na tabli, in ki stoji v neposredni bližini kamna, je napisana v vseh jezikih. Na sami tabli pa se nahajajo tudi kratki opisi vseh pobratenih mest. Umetniški del simpozija je sicer bil pod taktirko kiparja, prof. dr. Levna Mcheidse, Gruzijca, ki živi v Bruchsalu in je tudi obklesal Bruchsalov kamen. Kamen (spomenik) Gornje Radgone sta „obdelala“ akademska slikarka - kiparka Saša Bezjak iz Gornje Radgone, in njen stric, kamnosek Leopold Methans iz Spodnje Velke, ki sta po dveh tednih napornega dela izjemno zadovoljna z narejenim in vsem kar sta doživela v prijateljskem nemškem mestu. „Mesto Bruchsal s »Kamni prijateljstva« želi svojim meščanom in vsem obiskovalcem, predvsem predstaviti vsa pobratena mesta ter opozoriti na obstoječa mestna partnerstva. Zato je tudi prišlo do tega simpozija. Vsi smo ustvarjali skulpture iz dolomita, višine do 180 cm ter širine in globine okrog 80 cm. Prav ta naša dela pa bo arhitekt vključil v ureditev mestnega središča tega zgodovinskega mesta kjer bodo uredili park prijateljstva. Posamezna skulptura pa bo predstavljala pobrateno mesto iz katerega so bili umetniki. Kljub 14-dnevnem napornem oblikovanju trde kamnite gmote sva se vrnila z lepimi občutki in spomini na prijazne gostitelje še bolj pa na druženja z umetniki in ljudmi katere sva srečevala. Z dobro voljo in prisrčnim nasmehom smo vedno znova premagovali ovire ob razumevanju, saj ob štirih različnih jezikih, ki smo jih govorili smo se večkrat od srca nasmejali“, nam je po vrnitvi iz Nemčije razlagal znani kamnosek Leopold Methans, njegova nečakinja, akademska kiparka in slikarka Saša Bezjak pa dodaja, da je „radgonski kamen nekaj posebnega. Na njem dvoje ljudi, moški in ženska, objemata grozd, saj sta tako Radgona kot Bruchsal vinorodna območja, ter sonce, ki zbližuje in povezuje ljudi. Na kamnu je tudi napis Gornja Radgona – 2006 – Bruchsal, kar označuje leto pobratenj obeh mest. Na vrhu skulpture sva izklesala luknjo skozi katero prehaja svetloba na obe strani in predstavlja sonce katero oddaja toplino, ki jo čutijo enako ljudje obeh mest“. Oboje naših umetnikov sta zadovoljna tudi z organizaciji simpozija, posebej tudi s spremljevalnim programom in pravzaprav z vsem kar se je dogajalo.
Sedaj ko so kamni prijateljstva sklesani, bo pomladi potekala tudi svečana in uradna, javna otvoritev »kamnov partnerstva«, torej tudi prijateljskega parka, na katero bodo domačini iz Bruchsala, poleg umetnikov, povabili tudi delegacije iz pobratenih mest. „Z relativno malo truda in stroškov je tako mesto Bruchsal dobilo šest umetnin, ki ustrezajo ideji o pobratenosti, partnerstvu in prijateljstvu v združeni Evropi. Rezultat nima samo visoke umetniške vrednosti, temveč je tudi informativnega značaja. Naši meščani so bili prisotni že ob samem procesu nastajanja in mesto Bruchsal je pridobilo na mednarodni umetniški veljavnosti“, je ob koncu simpozija povedal nadžupan mesta Bruchsal, Bernd Doll, ki je ponosen na nove umetnine v svojem mestu, ki so nastali iz kamna dolomiti (zeleni peščenjak), s katerim so mimogrede v mestu že obnovili mnoge zgodovinske objekte.
„Dokončane umetnine bodo svečano razstavljene na Europlatzu ter bodo opremljene z vodometi in razsvetljavo. Načrtujem, da bi 5. maja 2009, torej ob Evropskem dnevu, tukaj v Bruchsalu z delegacijami iz vseh pobratenih mest ta prostor tudi slavnostno odprli“, je še dodal Doll.