SPOMINSKA URA OB SPOMENIKU MAISTROVIH BORCEV V GORNJI RADGONI
Kot je znano iz zgodovine, so Maistrovi borci osvobajali tudi avstrijsko Radgono, ter tamkajšnjo področje na drugi strani Mure kjer je živelo slovensko prebivalstvo. V okolici Radgone so potekali boji, katerih posledica ...
Kot je znano iz zgodovine, so Maistrovi borci osvobajali tudi avstrijsko Radgono, ter tamkajšnjo področje na drugi strani Mure kjer je živelo slovensko prebivalstvo. V okolici Radgone so potekali boji, katerih posledica so bile tudi žrtve. Prav tem žrtvam in spomin na Maistrove borce so v Gornji Radgoni, ob cerkvi sv. Petra 2. junija 1940 odkrili 7 in pol metra visok spomenik, ki so mu dali ime Svetilnik. Na vrhu spomenika je bil napis Žrtvam in borcem. Spomenik ni stal niti leto dni, kajti Nemci so ga, ob vdoru v Jugoslavijo, 7. aprila 1945. leta podrli. Kot je povedal pokojni Joško Muhič, ki je opazoval dejanje, so na njega nastavili vrv in ga potegnili po pobočju hriba. To je bil takrat prvi večji spomenik Maistrovim borcem za severno mejo.
Na dan praznovanja državnega praznika dan Rudolfa Maistra, ki ga praznujemo v spomin na 23. november 1918, ko je Rudolf Maister v Mariboru prevzel vojaško oblast, je ob spomeniku Maistrovih borcev pri cerkvi Sv. Petra v Gornji Radgoni potekala spominska ura s katero so učenci OŠ Gornja Radgona počastili ta državni praznik. O pomenu proslave je ob spomeniku spregovorila učiteljica zgodovine Tatjana Šebjanič, ki je tudi vodila Spominsko uro. Spominsko uro so z branjem zbranih zgodovinskih dejstev predstavile učenke devetega razreda OŠ Gornja Radgona Anja Ajlec, Sara Kovačič in Lea Kocbek.
O zgodovini bojev za severno mejo in o Maistrovih borcih, je spregovoril zgodovinar dr. Ivan Rihtarič. Sedanji spomenik, ki stoji na temeljih porušenega, so odkrili ob vstopu Slovenije v Evropsko Unijo 2004 leta. Spominsko uro so zaključili s prižiganjem sveče, ki so jo prižgala učenka in položitvijo nageljna, ki sta ga položila pomočnica ravnatelja Nada Žitek in dr. Ivan Rihtarič. Spominska ura se je nadaljevala ob spomeniku Maistrovim borcem na radgonskem pokopališču, kjer je o zgodovini bojev za severno mejo in o padlih vojakih spregovoril dr. Ivan Rihtarič. Spominsko uro so učenci zaključili v šoli z ogledom filma o generalu Rudolfu Maistru.