SREDSTVA BODO NAMENILI NAJMLAJŠIM GLASBENIKOM

Big Band Glasbena šola Gornja Radgona & Radgonske gorice, s svojimi gosti, navdušili prepolno dvorano ljubiteljev jazzovske glasbe, na dobrodelnem „Miklavževem ...
Big Band Glasbena šola Gornja Radgona & Radgonske gorice, s svojimi gosti, navdušili prepolno dvorano ljubiteljev jazzovske glasbe, na dobrodelnem „Miklavževem koncertu“; Honorarju sta se odpovedala tudi legenda slovenske popevke Edvin Fliser in moderatorka Irena Fištrovec Polak. Radgonski kulturni dom, predvsem velika dvorana kulturnega doma je pogosto polna obiskovalcev željnih takšnih in drugačnih kulturnih dogodkov, toda tako polna kot je bila ob dobrodelnem „Miklavževem koncertu“, ki je potekal dan po sv. Miklavžu, v nedeljo, 7.12., je gotovo redko. Več kot 300 obiskovalcev, tako starejših kot mlajših, ki so želeli prisluhniti dobrodelnemu koncertu Big Banda Glasbene šole Gornja Radgona in Radgonskih goric, je do zadnjega mesta napolnilo dvorano. In gotovo nikomur ni žal, da so se znašli zraven, saj so jih ustvarjalci koncerta, s svojimi gosti dejansko navdušili, ob tem so zbrali tudi kar nekaj sredstev, ki jih bodo namenili v dobrodelne namene. Radgonski Big Band, čigav pokrovitelj je družba Radgonske gorice, se je prvič-premierno predstavil 25. maja letos. Prav Radgonske gorice d.d. bodo celoten izkupiček sredstev zbranih s prodajo Miklavževega vina po samem koncertu. Znesek bodo še podvojile in ga namenile za glasbeno opismenjevanje in izobraževanje otrok, ki si želijo glasbene izobrazbe, pa se zaradi različnih okoliščin ne morejo izobraževati na področju glasbe.
Posebej je zanimivo, s tem so se strinjali tudi strokovnjaki, da radgonski Big Band, čeprav je nastal šele pred nekaj meseci, postaja pravi jazzovski orkester, ki že navdušuje, ne le v Gornji Radgoni in okolici temveč tudi po drugih slovenskih krajih in celo izven slovenskih meja. Devetnajst glasbenikov, ki sestavljajo Big Band GŠ Gornja Radgona & Radgonske gorice, in ki ga vodi učitelj Glasbene šole, Slavko Ahlin, je tokrat navdušene poslušalce popeljal v zakladnico bigbandovske glasbe. Najprej smo prisluhnili skladbi St.Louis Blues, pa zimzeleni skladbi, hitu Franka Sinatre iz 80-ih - New York, New York, ki so ga od Lize Minelli naprej prepevali mnogi. V New York nas je tokrat vokalno povabila učiteljica klavirja radgonske GŠ, Urška Orešič. Potem so glasbeniki, ki so kljub svoji mladosti, izdali že prvo CD zgoščenko, zavrteli čas in prostor nazaj in prisotno smo se vživeli v pozna 30. leta skupaj z avtorjem prve skladbe: Caravan, Dukom Ellingtonom. Zatem smo prisluhnili, kako zveni Big Bandovska glasba, če jo njen avtor napiše v današnjem času, skladbo Little Swinging, katero je napisala in priredila učiteljica klavirja v GŠ Gornja Radgona, Urška Orešič. V istem sklopu pa smo prisluhnili še skladbi Route 66 – o znameniti cesti 66, ki povezuje vzhodno in zahodno Ameriko, katere smo se spomnili iz filma Easy Rider. Malo pozneje smo v kulturnem domu v Gornji Radgoni skupaj podoživljali tiste mladostne čase, ko je bila bigbendovska glasba še avantgardna. Zvoki Glenn Millerjevega orkestra, Harryja Jamesa, Duka Ellingtona in drugih so bili prisotni na radiu, v plesnih dvoranah, kavarnah…, tako rekoč v vsakodnevnem utripu. Danes so to za marsikoga t.i. evergreeni oz. zimzelene melodije. In mojster ohranjanja teh melodij v vokalnem smislu je tudi gost radgonskega koncerta, Mariborčan, legenda slovenske popevke, avtor mnogih nagrajenih skladb ter priljubljen pevec zabavne glasbe, Edvin Fliser. V svoji karieri je napisal že preko 200 skladb za različne izvajalce. Velik del svojega časa pa namenja odkrivanju mladih talentov, katerim je mentor, jim piše skladbe in jih usmerja v nadaljnji karieri. Vse tri skladbe: Edvin Fliser Medley, Pesem za dinar in Silvestrski poljub je priredil mojster Jože Privšek, Pesem za dinar pa je Fliserjeva avtorska glasba, sam Edvin Fliser pa je dodatno „zažgal“ dvorano.
V nadaljevanju koncerta smo spet obudili spomine na nekdanja leta, kar smo najprej slišali v skladbi Ain«t Misbehawin. Z glasbenim izborom pa smo še nekaj časa ostajali zvesti Ameriki, z All the Things you are, kamor nas je popeljal Big Band pod umetniškim vodstvom in taktirko Slavka Ahlina. Z radgonskim bigbandovskim glasbenim korpusom smo tudi ob koncu vstopili v trideseta leta prejšnjega stoletja, ko je bigbandovski fenomen najprej preveval Ameriko, zatem pljusknil v Evropo in preplavil domala ves svet. In prav iz tega obdobja smo slišali še dve skladbi: prva instrumentalna – Chameleon, v drugi pa smo se nostalgično spomnili filma Čarovnik iz Oza in igralke Judy Garland, za katero je bila ta klasična balada tudi napisana. V Gornji Radgoni je svoj čudoviti glas zanjo posodila vokalna solistka Urška Orešič. Ob koncu, potem ko sta ravnatelj Glasbene šole Gornja Radgona, Tomaž Polak, in direktor Radgonskih goric d.d. Borut Cvetkovič, zahvalila vsem nastopajočim in prisotnim, pa smo za zaključek slišali že „Misijo nemogoče“ oz neverjetno, iz istoimenskega filma s Tomom Cruisom v glavni vlogi (Mission: Impossible Theme); Glasba: Lalo Schifrin, Priredba: R. Holmes. In potrdilo se je, da so v Gornji Radgoni tudi takšne misije mogoče!