VIDA PELC BAJKOVIČ: SINGAPUR

V počastitev letošnjega kulturnega praznika je Zavod za kulturo, turizem in promocijo Kultprotur Gornja Radgona, v radgonskem muzeju, starem Špitalu, med drugim pripravil predstavitev pesniške zbirke ...
Predstavili so pesniški prvenec radgonske pisateljice, pesnice in pedagoginje V počastitev letošnjega kulturnega praznika je Zavod za kulturo, turizem in promocijo Kultprotur Gornja Radgona, v radgonskem muzeju, starem Špitalu, med drugim pripravil predstavitev pesniške zbirke Singapur, sicer prvenec domače pesnice in pisateljice Vide Pelc Bajkovič. Subtilni in vznemirljivi pesniški prvenec, ki se v enajstih ciklov – razdelkov (Činčila, Voda, Kos, Voskanje, Meso, Padec, Tkanje, Navigator, Majnica, Singapur in Krog) dotika smrti, erotike, duhovnosti in barvitosti sveta, pa čeprav skozi črno in kovinsko modro, je uredil znani prekmurski pesnik Milan Vincetič, ki se je na predstavitvi zbirke s pesnico tudi pogovarjal o njeni poeziji in upesnjevanju. Vida Pelc Bajkovič je sicer profesorica slovenščine in nemščine na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Radencih, njena poezija pa je čakala kar nekaj let, preden jo je podelila z bralci. „Res je, da sem nekoliko dlje časa počakala z objavo zbirke, čemur je najprej botroval študij, nato zaposlitev, selitev, družina ipd. Priznam, da me je bilo tudi malo strah kritike, strah, da nekomu ne bodo všeč, v nekem trenutku, po vseh življenjskih izkušnjah in preizkušnjah, pa ti ocena ni več tako pomembna, pomembno je edino to, da jih daš na plan. Sedaj me torej več ne moti, če me kdo kritično oceni“, je dejala avtorica, ki dodaja: „Pesmi, ki jih pišem pri zelo glasni glasbi, so nastajale že nekoč, seveda so bile drugačne, mladostniško navdihnjene in letom primerne. Pa nikoli niso ugledale luči sveta in niti ne bodo, saj sem jih uničila“.
Kljub vsemu je Vida vesela, da je nastala pesniška zbirka Singapur, za katero je Milan Vincetič, med drugim povedal: „Takoj, ko sem prebral nekaj pesmi, sem videl, da gre za zrelo pesniško osebnost. Zbirka z raznorodno poezijo s kratkimi verzi v moderni, brez naslovov, ki bralca pritegne k prebiranju vsaj enega celega cikla. Kljub temu pa so vse pesmi, čeprav so kratke vsaka zase smiselne“. Tako avtorica kot Vincetič sta tudi dodala, da so pesmi iz „Singapurja“ iskrene in ne namišljene. „Šele ko prebereš celi cikl, dobiš nekakšno smiselno celoto, ki jo sam zase razlagaš“, je dejala Vida Pelc Bajkovič, ki je tudi povedala, da se nikoli ni udeležila kakšne delavnice kreativnega pisanja. Dodala je avtorica, da se estetski učinek ne deli na moške in ženske, temveč na umetniški izdelek. Svojo zbirko pa je kljub temu ocenila za zbirko ženske lirike. Prav zaradi tega razmišlja, da bi se s svojo zbirko udeležila festivala „Mesto žensk v Ljubljani“. Kot je povedala sama avtorica je sedaj v pripravi tudi njen prvi prozni izdelke – roman, ki naj bi kmalu zagledal luč sveta, v tem času pa bo po še nekaterih pomurskih in štajerskih krajih predstavila svoje pesniški prvenec, ki bo vsaj glede na odzive iz Gornje Radgone, odlično sprejet.
Prvenec Vide Pelc Bajkovič: Singapur je v okviru knjižne zbirke „Vedete“ izdala Založba Litera iz Maribora. Glavni urednik zbirke je Milan Vincetič, tehnično jo je uredil Matjaž Železnik, v tiskarni Invidia d. o. o. pa so jo natisnili v 500 izvodov.