MURSKA SOBOTA/LANI POZITIVEN TREND POSLOVANJA
Vodstvo Splošne bolnišnice Murska Sobota je na posebni novinarski konferenci predstavilo letno poročilo za leto 2006...
Vodstvo Splošne bolnišnice Murska Sobota je na posebni novinarski konferenci predstavilo letno poročilo za leto 2006 in program dela za leto 2007. Dosegli so pozitiven trend poslovanja glede na prejšnja leta. Ob doseženih 32 milijonih evrov prihodkov le 72.000 evrov izgube. V letu 2007 načrtujejo poslovanje brez izgube. Predsednik Sveta javnega zdravstvenega zavoda pohvalil poslovanje bolnišnice pod sedanjim vodstvom. Na seji Sveta zavoda SB Murska Sobota je tudi bilo sprejeto letno poročilo za leto 2006 in program dela za letošnje leto. Glavne poudarke iz obeh dokumentov je vodstvo bolnišnice potem predstavilo novinarjem. Bolnišnica je dosegla pozitiven trend poslovanja in zmanjševanje obstoječe izgube, ki je leta 2005 znašala 411.000 evrov, lani pa le 72.000 evrov. Predsednik Sveta zavoda mag. Marko Bitenc je na seji Sveta zavoda pohvalil delovanje vodstva SB Murska Sobota v sedanji sestavi in izboljšanje poslovanja.
Ob koncu leta 2006 je bilo v bolnišnici zaposlenih 866 oseb, kar je za 9 več kot leta 2005 . Gre le za nadomeščanje povečane odsotnosti iz dela zaradi bolezni in poškodb. V lanskem letu so izboljšali racionalno porabo vseh prvin poslovnega procesa. Dosegli so znižanje cen nekaterih storitev, z racionalno rabo in sprotnim spremljanjem porabe so zaustavili realno porast porabe zdravil ter znižali druge materialne stroške. Omenjeni restriktivni ukrepi niso vplivali na kakovost izvedbe zdravstvenih storitev. Načrt zdravstvenih storitev za leto 2006 je bil v celoti izpolnjen. Opravili so 18.035 storitev SPP (skupin podobnih primerov), kar je za 3 odstotke več kot leta 2005 ter dosegli dvig uteži iz 1,08 v letu 2005 na 1,16 leta 2006. Opravili so 14.718 operacij, kar je za 1 odstotek več kot v letu 2005. Povprečna ležalna doba je znašala 5,4 dni. Pridobili so tudi dodaten program, s katerim so skrajšali čakalne dobe operacij sive mrene, nosu, grla, žil, žolčnih kamnov in CT preiskav. Plan specialističnih ambulant so presegli za 3 odstotke in zabeležili 6 odstotno rast v primerjavi z letom 2005.
Vodstvo si bo v letu 2007 z nadaljnjim izvajanjem sprejetih ukrepov prizadevalo leto zaključiti brez izgube. Načrtovani prihodki za leto 2007 znašajo 33 milijone evrov, kar je za 2 odstotka več kot leta 2006. Z doseženimi prihodki nameravajo v celoti pokriti odhodke, s čimer bodo dosegli poslovanje brez izgube. Načrti za 2007 zajemajo izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev z zmanjšanjem čakalnih dob, naročanjem na uro in boljšo izrabo delovnega časa. Prizadevali si bodo za zmanjšanje odliva bolnikov v druge zavode v Sloveniji, izboljšanje spremljanja zdravstvenih storitev s posodobitvijo informacijskega sistema in vzpostavitvijo centralnega informacijskega sistema. Oddelek za neakutno bolnišnično obravnavo bodo organizirali na enem mestu v prostorih bivše porodnišnice. Aktivno bodo izvajali tudi aktivnosti na področju kakovosti in akreditacije v zdravstvu.
Načrtovane investicije za leto 2007 bodo izvedli iz dveh virov financiranja. Sredstva za prvi del investicij bodo črpali iz razpoložljivih lastnih sredstev in donacij v višini 1,1 milijona evrov. Z njimi bodo posodobili informacijski sistem, uredili oddelek za neakutno bolnišnično obravnavo, obnovili pljučni oddelek, nabavili dializne aparate, kirurško opremo in nekaj opreme za ostale oddelke. Drugi vir financiranja bo predstavljal dolgoročni kredit v višini 1,8 milijona evrov, s katerim bodo nabavili CT aparat in drugo nujno potrebno opremo.