OD PREŽIVETJA MURE JE ODVISNIH VELIKO POMURSKIH DRUŽIN
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman obiskala Skupino Mura...
Ministrica Marjeta Cotman je s številnimi najožjimi sodelavci z ministrstva ter mag. Cvetko Sreš, direktorico OE Zavoda RS za zaposlovanje, obiskala Muro. Srečanju s predstavniki Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je prisostvoval tudi direktor družbe Epas d.o.o. in Elos d.o.o., Tugomir Frajman, z Murine strani pa je predstavnike ministrstva sprejel predsednik uprave, Borut Meh s sodelavci (Darja Odar – članica uprave, Milan Mörec – član uprave, Marinka Glavač – izvršna direktorica za finance in ekonomiko, Suzana Kerčmar – vodja službe za organizacijo in motiviranje in mag. Simona Šarotar Žižek – sekretarka uprave), ki je gostom predstavil aktualne razmere v Skupini Mura. Posebej je opozoril na problematiko oblačilne industrije in s tem vseh delovno-intenzivnih panog, ki zaradi okolja, v katerem delujejo, postajajo nekonkurenčne v primerjavi z novimi članicami Evropske unije.
V Muri se zavedajo, da na dolgi rok zgolj z izvajanjem storitev izdelave oblačil ne morejo preživeti. Zato so se lotili prestrukturiranja podjetja in posledično zmanjševanja števila zaposlenih na delavcem prijazne načine. Predsednik uprave Mure s sodelavci je predstavnike ministrstva opozoril tudi na to, da Mura deluje v okolju, ki je nerazvito in beleži najvišjo stopnjo brezposelnosti, zaradi česar Murini zaposleni v regiji nimajo alternativnih zaposlitev. Murini sodelavci sodijo glede na starostno in izobrazbeno strukturo med težje zaposljive. Zato bi bilo potrebno za tovrstne sodelavce iz delovno intenzivnih panog preko zakonodaje in kolektivnega dogovarjanja zagotoviti fleksibilnejši prehod delavcev k drugemu delodajalcu. Mura bi za prehod svojih zaposlenih po veljavni zakonodaji k novemu delodajalcu, npr. k družbi Epas d.o.o. v Gornjo Radgono, morala izplačati odpravnine, čeprav bi ti delavci takoj nadaljevali z delom.
Darja Odar je ministrico in njene sodelavce opozorila tudi na nesmiselno obremenitev odpravnin s prispevki tako delavcu kot delodajalcu v primeru odpovedi pogodbe delavcem iz razloga nesposobnosti. Prav tako je pristojne na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve seznanila z nekonsistentnostjo odpovednega roka in odpravnin, kakor tudi s potrebo ne le oblačilne industrije, temveč vseh delovno intenzivnih panog, po znižanju dajatev na delodajalca. Odrova je tudi poudarila, da je za delovno intenzivne panoge potrebno spremeniti institut čakanja delavca na delo na domu. Neustrezno je, da se delavcem v tem primeru izplačuje polna plača, izračunana kot povprečje zadnjih treh mesecev. Izpostavljeno je tudi bilo, da mora postati delo in delovno razmerje ključna vrednota vseh zaposlenih.
Ministrica je z razumevanjem sprejela pojasnila in predloge Mure. Opozorila je, da je zakon o delovnih razmerjih stvar partnerjev in parlamentarne procedure. Ministrica Cotmanova je že doslej dokazala, da poskuša z ukrepi prispevati k temu, da bi bil trg dela bolj prožen in bi obenem tudi zagotavljal varnost delavcem. Cotmanova je prisluhnila težavam in opozorila na novost v programu aktivne politike zaposlovanja, da lahko minister izda sklep, da imajo pri dodeljevanju sredstev prednost regije, kjer je stopnja brezposelnosti večja. To je vsekakor pomembno, kajti ne smemo si zatikati oči, da je od preživetja Mure odvisno tudi preživetje mnogih pomurskih družin. Ministrica Cotmanova s sodelavci si je ob koncu obiska v Muri d.d. pod vodstvom Mire Kuhar in Milene Toth ogledala tudi proizvodni proces v Obratu ženskih plaščev.
Sicer pa, v nasprotju z Muro, kjer zaradi prestrukturiranja, čaka odpuščanje več sto zaposlenih, bi po besedah direktorja družb Epas in Elos Tugomirja Frajmana, ta čas v Gornji Radgoni zaposlili najmanj še 80 delavcev...