ODHOD Z MESTA PREDSEDNIKA JUDOISTOV NE POMENI SLOVO
Po 44 letih se je „upokojil“ Anton Tonček Kos...
Toliko funkcij, ki jih je opravljal ali jih še vedno opravlja, in toliko nagrad in priznanj kot jih je dobil 66 letni Anton Tonček Kos iz Murske Sobote, gotovo premorejo le redki državljani Slovenije in Zemljani sploh
Gotovo so redki prebivalci Pomurja, ki niso slišali za Antona Tončka Kosa iz Murske Sobote. Možakarja z debelimi črnimi očali, saj je slep, ki je bil rojen tik po začetku 2. svetovne vojne, na naših območjih, natanko 15. maja 1941, vsekakor poznajo mnogi tudi po vsej Sloveniji ter nekdanji SFRJ in tudi drugje, zlasti na področjih, kjer je v svojem življenju deloval. V zadnjih 44 letih, saj so se njegove aktivnosti začele predvsem po letu 1963, je Anton Tonček Kos opravljal toliko funkciji ali jih še opravlja na različnih področjih, kot le redki državljani Slovenije in celo kot redki zemljani. To je še posebej redkost ob dejstvu, da je Tonček slep, a ga tudi to ne moti preveč. Kljub svoji invalidnosti je dejaven na mnogih področjih, s čem potrjuje, da se človek nikoli ne sme vdati usodi.
Ob samostojni odločitvi, da zapusti mesto predsednika Judo kluba Murska Sobota, so klubski tovariši za Antona Tončka Kosa, sicer diplomiranega trenerja juda, mojstra VI. Dan, ter svetovnega rekorderja z motornim padalom, kot kopilota (pilot Vojko Prah), pripravili posebno slovesnost in srečanje nekdanjih in sedanjih judo prijateljev. V prijetnem klepetu starih prijateljev smo tako izvedeli marsikaj zanimivega o življenju in delu Antona Tončka Kosa, ki se je pred nedavnim upokojil, a je še vedno izjemno dejaven na številnih področjih. In tudi v judu bo še naprej ostal, saj kot je sam dejal njegov odhod z mesta predsednika kluba, ne pomeni tudi odhod iz juda ter iz nekaterih drugih društev in združenj. Judo klub Murska Sobota je sicer v več desetletni zgodovini dal pomemben prispevek slovenskemu in prej jugoslovanskemu judo športu. Zadnji od biserov je vsekakor mlada članica slovenske reprezentance Maja Uršič, ena najboljših pomurskih športnic zadnjih let sploh, sicer pa hčerka Jožeta Uršiča, ki ravno kar prevzema predsedniško funkcijo JK Murska Sobota. Na tem mest bo kot dosedanji podpredsednik nasledil svojega legendarnega Antona Tončka Kosa, ki je klub vodil kar 44 let, natanko od 1.3.1963. Sedaj pa se je odločil zapustiti funkcijo mlajšim kolegom, sam pa meni, da je njegova dosedanja funkcija nezdružljiva s sedanjim sedenjem v mestnemu svetu občine Murska Sobota.
Kos je sicer v judo šport zabredel povsem naključno, ko je nekoč, v neki incidentni situaciji moral zaščititi napadeno osebo. Takrat ga opazil dotični Šömen, ki je najverjetneje opazil tudi Kosove sposobnosti, ter ga je povabil v sekcijo juda. Tako se je znašel v športu, ki ga je imel rad, v klubu pa je našel tudi svoje mesto v športu sploh. „Potreboval sem motivacijo in sploh podporo, ki sem je našel v izkušenih prijateljih v klubu. Za mano je bilo 17 let tekmovalne kariere, ko sem začel svojo trenersko pot, s čem sem ostal zvest judu ter sploh tej atraktivni športni borilni veščini. Zraven je bila tudi funkcionarska kariera, in sem kot prvi človek iz Prekmurja postal predsednik kakšne jugoslovanske športne zveze, vmes sem osem let bil član predsedstva Judo zveze Jugoslavije in polnih 16 let član Judo zveze Slovenije. Tudi po izgubi vida sem ostal zvest judu, toda tokrat samo kot predsednik JK Sobota, a tudi v drugih funkcijah tako v mestu Murska sobota, kot v pomurski regiji, pa na državnem nivoju in tudi v mednarodnem merilu“, je med drugim dejal Anton Tonček Kos, ki se je še posebej spominjal mnogih dogodkov iz svoje dolgoletne športne in funkcionarske kariere v bivši državi.
V svoji dolgoletni karieri je Anton Tonček Kos, med drugimi, v času od 1979 do 1987 bil predsednik in član predsedstva Judo zveze Jugoslavije. Bil je član organizacijskega odbora mladinskega in članskega Evropskega prvenstva v judu v Beogradu; predsednik tekmovalne komisije Judo zveze Slovenije; kar 16 let je bil član predsedstva Judo zveze Slovenije; Leta 2003 je pri ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve bil član odbora za izvedbo Evropskega leta invalidov, predsednik organizacijskega odbora Evropskega leta invalidov zadolžen za izvedbo aktivnosti v Pomurju, kjer je organiziral mnoga srečanja z mednarodno udeležbo invalidov; kar 17 let je bil tudi tekmovalec v judu, ter trener in funkcionar; vodja sekcija za šport pri Medobčinskem društvu invalidov Murska Sobota... Čeprav je sedaj zapustil funkcijo predsednika JK Murska Sobota pa to ne pomeni, da tudi sedaj nima še veliko drugih funkcij in obveznosti. Tako je, med drugim: predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih za Pomurje; Član UO Zveze slepih in slabovidnih Slovenije; Odgovorna oseba za izvajanje športno – rekreativne, šahovske in kulturne dejavnosti slepih in slabovidnih Slovenije; Član UO Zveze ta šport invalidov Slovenije; Predsednik NO Športne zveze Murska Sobota; Predsednik NO Društva za šport in rekreacijo Murska Sobota; Voljeni član KS mestne četrti Murska Sobota; v mednarodnem merilu oseba zadolžena predvsem za igro gollbal na evropskem in svetovnem prvenstvu ter paraolimpijskih igrah; Član mestnega sveta Murska Sobota ipd.
Za vse svoje aktivnosti je Anton Tonček Kos prejel mnoga visoka priznanja in nagrade. Sam je najbolj vesel ordena zaslug za narod, ki ga je prejel od Josipa Broza Tita. Tukaj so potem: Red dela s srebrno zvezdo SFRJ; Plakete za razvoj juda v Avstriji, Italiji, Franciji, Nemčiji, Madžarskem, Poljskem Sovjetski Zvezi, Romuniji ter iz vseh republik nekdanje SFRJ; Posebno priznanje od Antona Gessinga, ki je bil leta 1964 svetovni prvak v absolutni kategoriji; Bronasti, srebrni in zlati Bloudkov znak; Bloudkova plaketa; Več priznanj SZDL, občine Murska Sobota, Športne zveze Murska Sobota, TVD Partizan Murska Sobota; Priznanje MO Murska Sobota; nosilec Titove štafete na območju Murska Sobote; Statva Olimpijskega komiteja za svetovni rekord leta 2001; številna priznanja Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije; priznanja za krvodajalstvo; priznanje Mešanega pevskega zbora Štefan Kovač; številna priznanja za sodelovanje v humanitarnih akcijah, potem za skrb za delo in vzgojo mladih; mnoga priznanja za organizacijo mnogih večjih in manjših športnih tekmovanj in drugih prireditve, potem izobraževanj ipd. Ob predaji predsedniške funkcije pa mu je njegov naslednik Jože Uršič predal posebno priznanje JK Murska Sobota. In ob vsem tem, o človeku kakršen je Anton Tonček Kos, gotovo ne gre izgubljati besede!
Najprej si pomagaj sam...
Po prepričanju Antona Tončka Kosa, ki je mimogrede tudi predsednik Društva slepih in slabovidnih Pomurja, in je vrsto let popolnoma slep; biti slep, pomeni tudi biti oropan za videnje, čutenje in popolno doživljanje sveta. Pomeni tudi, biti drugačen od večine, a kljub temu nikakor ne kaže obupati, enako kot v športu ko izgubiš kakšen dvoboj, kakšno tekmo.
„Torej kljub drugačnosti treba živeti. Vsak si mora sam izboriti svoj prostor pod soncem, ki je skupno vsem ljudem, čeprav slepemu človeku ni naklonjeno, da bi ga videl. Zato pa toliko bolj zaznava njegove žarke. S pozitivnim načinom življenja zna tudi slep človek pod tem skupnim soncem deliti življenjsko toplino in jo tudi dobiti povrnjeno od soljudi in sredine, v kateri živi. Ne v obliki pomilovanja, ampak z zagotavljanjem možnosti za enakopravno vključevanje v življenje. Imamo ustanove, v katerih se slepi otroci šolajo in nato usposabljajo za primerne poklice. S pomočjo Braillove pisave in prilagojene računalniške opreme lahko beremo knjige in se tako izobražujemo. In čeprav živimo v večni temi, polnočutnemu svetu vedno znova dokazujemo, da se jo da premagati in da je pravzaprav edina tema – neznanje. Slepi smo znali najti enakopravno pot v življenje s polnočutnimi ljudmi“, pravi predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Murska Sobota Anton Tonček Kos.