PRAZNIČNI ČAS JE KOT NAROČEN ZA TATOVE IN VLOMILCE
Tako kot vse praznike, tudi velikonočne spremlja povečano število premoženjske kriminalitete. Po podatkih policije...
Tako kot vse praznike, tudi velikonočne spremlja povečano število premoženjske kriminalitete. Po podatkih policije se namreč število vlomov v stanovanja in stanovanjske hiše nenehno povečuje, za policiste in kriminaliste pa je to izjemno zahtevno področje preiskovanja. Omenjena kazniva dejanja so izjemno vabljiva kar potrjujejo tudi podatki policije, saj vlomi nenehno naraščajo po vsej državi in enako tudi v Pomurju ter na območju PP Gornja Radgona.
»Mnogi občani niti ne slutijo, da se vlomilci (mogoče prav zdaj) pripravljajo na vlom v njihovo stanovanje, da poizvedujejo o njihovih navadah, lastnostih, in tehtajo svoje možnosti in tveganja. Vsak dan smo priče raznovrstnim premoženjskim deliktom, tudi z elementi nasilja. Izvršujejo jih posamezniki ali celo skupine kriminalcev. Lotijo se vseh dobrin, ogrožajo celo telesno integriteto ljudi. Tatovi vstopajo v objekte, ne da bi predhodno zvonili na hišnih vratih, ob zalotitvi pa se takoj izgovorijo, da nekoga iščejo, da ponujajo kaj na prodaj, da so razni mojstri in podobno. Včasih je težko razumeti nekatere lastnike stanovanj in hiš, ki premalo mislijo na svojo varnost in varnost svojega doma, čeprav je bivališče najbolj zaseben, intimen prostor, v katerega je vsak tuj poseg neprijeten in povzroča lastniku negotovost, nelagodje in končno nenadomestljivo premoženjsko škodo. Mnogi domovi na področju celotne PU Murska Sobota in tudi PP Gornja Radgona, so slabo varovani, policisti in kriminalisti pa nemalokrat na ogledih po prijavah vlomov ugotovijo, da so bila vrata ob tatvinah le zaloputnjena, da so oškodovanci pustili okna ali balkonska vrata priprta, garažna, kletna ali stranska vrata nezaklenjena itd. Zmotno je mišljenje, da vlomilci delujejo le zvečer oz. ponoči, saj je skoraj polovica vlomov storjena podnevi. Možnosti in načini vlomov so različni, največkrat pa se izkoriščajo priložnosti, ki jih ponudijo lastniki sami, čeprav se včasih tudi sami tega ne zavedajo. Vsaka neprevidnost, lahkomiselnost, pozabljivost ali kakšna druga napaka pride vlomilcem ali tatovom prav. Če jo odkrijejo, ukrepajo. Skrb za varnost našega doma mora tako postati način življenja in razmišljanja«, poudarja inšpektor SUP PU Murska Sobota Boris Rakuša.
Sam Rakuša ter vodja policijskega varnostnega okoliša Gornja Radgona Andrej Kocbek, ter najbrž tudi mnogi drugi policisti in sploh državljani, pa si tudi želijo, da bi minili letošnji božično – novoletni prazniki brez poškodb, hrupa in jeze zaradi uničenega premoženja. Opozarja pa tudi, da lahko veliko storimo tudi na samozaščiti, ne le pri uporabi pirotehnike temveč tudi pri preprečevanju vlomilcev pri njihovem delu, tako na lastnem domu kot pri sosedih…