KITAJSKO ZMAGOSLAVJE, SLOVENCI 34., SLOVENKE 35.
Končano se je svetovno ekipno prvenstvo (Guangzho, 24.2.- 1.3.2008)...
Guangzho – Po tednu dni igranja je v kitajskem velemestu, deset milijonskem Guangzhouju, s popolnim zmagoslavjem kitajskih igralk in igralcev, ter sploh Azijk in Azijcev, končano letošnje svetovno ekipno namiznoteniško prvenstvo. Potem ko so naša dekleta prvenstvo končala že en dan prej, ko so v zadnji tekmi ugnale Novo Zelandijo, in so tako tekmovanje končala na 35. mestu, je slovenska moška reprezentanca s porazom končala svoje nastope na tem svetovnem prvenstvu. Naše fantje je v boju za 33. mesto, s 3:1 je premagala Indija. Za Slovence, ki so tako zasedli končno 34. mesto, je edino točko prispeval Saš Lasan. Ob tem je Mitja Horvat osvojil še en niz, več pa se proti Indijcem ni dalo osvojiti. Tako je končni izkupiček moške slovenske reprezentance pet zmag in trije porazi, uvrstitev pa je za dve mesti boljša od prejšnjega prvenstva v nemškem Bremnu.“Lahko smo zadovoljni. Izpolnili smo cilj, izboljšali smo uvrstitev iz Bremna. In to brez najboljšega igralca Bojana Tokiča. Če bi bil tudi on tukaj, uvrstitev v elitno skupino namiznega tenisa ne bi bila nemogoča“, je dejal slovenski selektor Bojan Rak, ki je lahko najbolj zadovoljen z igrami Saša Lasana, pa tudi Horvat je bil več kot soliden. Z Tokičem pa bi gotovo uvrstitev bila bistveno boljša, toda...
Že pred zadnjim dnevom prvenstva, naša dekleta niso imela težav z Novo Zelandijo. Naša najboljša igralka na Kitajskem, Biljana Todorovič je spet prispevala dve točki, eno je dodala Kristin Fatorič, izgubila je le Manca Fajmut. Ženska reprezentanca je tako zasedla dve mesti slabšo uvrstitev kot na prejšnjem prvenstvu pred dvema letoma v Bremnu, ko je bila 33. „Ostaja grenak priokus. Mislim, da je ekipa sposobna več. Z nekaj sreče bi se lahko prebili tudi v elitno divizijo, a s poškodovano Martino Safran, ki je igrala le na prvih dvobojih, nato pa zaradi poškodbe rame ni nastopila, to enostavno ni bilo mogoče. Do poškodbe Safranove, že pred odhodom je zaradi poškodbe nastop odpovedala tudi državna prvakinja Jana Tomazini, smo igrale odlično in bile blizu prvega mesta v skupini, ki bi nam omogočil boj vsaj za 27. mesto“, je bilo nekoliko razočarana selektorka Andreja Ojsteršek Urh, ki pa je na Kitajskem vendarle videla tudi dobre stvari: „Mladi Fajmutova in Fatoričeva sta povsem zadovoljili. Manca je zabeležila nekaj odmevnih zmag, Kristin nekoliko manj, a treba je vedeti, da je izredno težko kar pasti v ekipo, če na prvih tekmah ne igraš. Vsekakor tako mlade dvojke, ki je igrala pomembno vlogo, nima nobena reprezentanca“.
Čeprav je iz ust obeh selektorjev slišati pohvale na igro in dosežke naših fantov in deklet, je več kot na dlani, da varovanci selektorja Bojana Raka in varovanke selektorke Andreje Ojsteršek Urh, niso dosegli pričakovanj. Kljub dejstvu, da sta obe ekipi na Daljni vzhod odpotovali nekoliko oslabljeni, še zlasti moški del, kjer ni bilo prvega igralca Bojana Tokiča, bi obe ekipi morale vsaj za kakšno mesto več izboljšati uvrstitev izpred dveh let, ko so dekleta v nemškem Bremnu bila 33., fantje pa 36. Še več, niso bili redki tisti, ki so pričakovali osvojitev prvih mest (skupno 25.) v drugi jakostni skupini, kar bi pomenilo napredovanje v elitno divizijo svetovnega namiznega tenisa, a so se vsi očitno ušteli. Res je sicer, da so fantje dve mesti pridobili, dekleta pa izgubila, toda več kot očitno je, da drugje po svetu bela žogica „napreduje“ hitreje kot na sončni strani Alp. Za podrobne analize bo veliko časa po vrnitvi slovenske delegacije iz Kitajske, žal pa brez boljšega dela, najprej v klubih, potem pa tudi v reprezentanci, brez več denarja in s tem brez več možnosti nastopanja na močnih mednarodnih tekmovanjih, bodo vse analize, enako kot doslej, zastonj.
Rezultat zadnje slovenske tekme, moški za 33. mesto: Slovenija - Indija 1:3; Saš Lasan - Sharath Kamal Achanta 3:2 (9:11, 11:4, 7:11, 11:9, 11:8), Mitja Horvat - Tathik Mehta 0:3 (7:11, 9:11, 7:11), Uroš Slatinšek - Subhajit Saha 0:3 (11:9, 11:5, 11:9), Horvat - Achanta 1:3 (11:13, 4:11, 11:7, 9:11).
ŠE NAPREJ AZIJSKA PREVLADA
Tudi letošnje svetovno ekipno prvenstvo je pokazalo, da Azijcem ni ravnih, ne pri fantih in ne pri dekletih. V obeh konkurencah so prva štiri mesta zasedle reprezentance z daljnega vzhoda, šele od 5. mesta naprej pa se pojavljajo evropske selekcije, pa še tam so običajno tiste ekipe, ki v svojih vrstah imajo kakšnega Kitajca ali Kitajko. Slednji so še vedno razred zase, saj redko kateremu nasprotniku prepustijo kakšen niz ali igro, premagati pa jih tako in tako ne more nihče. Pred dvema letoma so svetovni prvaki v Bremnu bili Nemci, ki pa so letos nastopili brez svojega in evropskega igralca številka ena Tima Bolla, in zato so Nemci letos zasedli šele 7. mesto.
Končni vrstni red, moški: 1. Kitajska, 2. Južna Koreja, 3. Hong Kong in Japonska, 5. Češka, 6. Kitajski Tajpeh, 7. Nemčija, 8. Romunija..., 34. Slovenija.
Končni vrstni red, ženske: 1. Kitajska, 2. Singapur, 3. Hong Kong in Japonska, 5. Madžarska, 6. Avstrija, 7. Nizozemska, 8. Romunija..., 35. Slovenija.