DIJAKI SŠGT RADENCI NAJBOLJŠI NA 60. GTZ SLOVENIJE

S prvim mestom v Podčetrtku uspešno nadaljujejo 50-letno tradicijo uspehov šole...
Nedavni 60. Gostinsko-turistični zbor (GTZ) Slovenije, ki je potekal v Termah Olimje v Podčetrtku, in kjer nastopa vsa slovenska gastronomska, kulinarična in turistična elita, je znova potrdil, da v Srednji šoli za gostinstvo in turizem (SŠGT) Radenci ustvarjajo izvrstne gostinsko – turistične kadre. Na osrednji tovrstni slovenski prireditev, ki je v svoji dolgoletni tradiciji odločilno vplivala na razvoj kulinarike in gostinsko-turistične ponudbe, in kjer so tudi letos potekala številna tekmovanja v katerih so gostinsko-turistični delavci merili svoje zanje, so dijakinje in dijaki radenske šole, pod vodstvom mentorjev, dosegli izvrstne rezultate.
„Za SŠGT Radenci se je 60. GTZ Slovenije odlično zaključil, saj so nam naši tekmovalci v skupnem seštevku točk priborili prvo mesto med vsemi srednjimi šolami za gostinstvo in turizem v Sloveniji, s tem pa tudi prejem prehodnega pokala (že drugič zapored), katerega bomo z nadaljnjim prizadevnim delom in znanjem poskušali ohraniti. Če nam bo uspelo prvo mesto osvojiti tudi prihodnje leto bo prehodni pokal ostal pri nas v trajno last. Za uspehe na 60. GTZ v Podčetrtku čestitam vsem dijakom in mentorjem“, s ponosom poudarja ravnateljica SŠGT Radenci, Janja Prašnikar Neuvirt, ki nam je predstavila tudi svoje ekipe, ki so odlično zastopale šola v Termah Olimje.
Kako so v kuharstvu nastopile dijakinje: Maruša Majerič, Maša Huber in Tjaša Horvat, ki so pod vodstvom mentorice Zdenke Mesarič dosegle drugo mesto in s tem srebrno medaljo. Tekmovale so v konkurenci magic box, kar pomeni, da so pripravljale jedi iz petih naključno izbranih živil. Izžrebale so bila živila: puranji file, panceta, rdeča čebula, krompir in jabolko. Iz omenjenih živil so pripravile glavno jed za dve osebi, in sicer: nadevan puranji file ob zvitkih pancete ter dušen riž ob bučkinem snopu.
V turizmu so nastopile dijakinje: Maja Bot, Kim Korošec in Mojca Fras, ki so pod vodstvom mentorice Elvire Štumpf, prav tako dosegle srebrno priznanje za sodelovanje ter glede na število doseženih točk bronasto medaljo. Teme tekmovanja so bile: Kam in kod po Obsotelju in Kozjanskem (na podlagi izžrebane ciljne skupine so dijakinje pripravile enodnevni izlet in javno predstavitev programa), izračun cene počitniškega aranžmaja, slovenski gradovi ter turistična prepoznavnost Evropskih prestolnic.
Zgodba zase pa je bil nastop v strežbi, saj so: Tomi Bratuša, Samanta Leopold in Tea Rajh, pod vodstvom mentorja Petra Pertocija dosegli prvo mesto in s tem zlato medaljo. Pripravljali so hladno predjed in sladico pred gostom ter postregli naključno izbran meni v živo.
Hladna predjed - Panonski razgledi (za 2 osebi): 6 dag pečen svinski file v plašču rdečega popra, 8 dag ajdova kaša, 2 rezini blanširane jabolke, 2 dag sveže rdeče paprike, sol, beli poper, jabolčni kis, bučno olje, sesekljan peteršilj. Priprava: Jabolko pokuhamo (blanširamo), na hitro ohladimo, narežemo na kocke, na kocke narežemo tudi svežo rdečo papriko. Solimo, popramo, dodamo jabolčni kis in bučno olje. Solato rahlo premešamo. Popečen svinjski file v skorjici rdečega popra narežemo na tanke rezine (3) in obložimo ob solati.
Sladica - Sladka rapsodija (za 2 osebi): 2 mafina z rdečo peso, 3 desertne žlice sladkorja, polovica limone za aromatiziranje, pomarančni sok, 2 cl marascina, 3 cl domače slivovke, čokoladni mouse, naribana čokolada. Priprava: V ponvi naredimo karamel, penasto vmešamo sok limone, dolijemo pomarančni sok in marascino. Vložimo pečene mafine z rdečo peso, podušimo. Prelijemo s slivovko – flambiramo. Porcioniramo, dekoriramo s čokoladnim mousom in naribano čokolado.
V RADENCIH ŽE 51 LET
Izobraževanje gostinskih in turističnih delavcev v Radencih se je pričelo že jeseni leta 1962. Radenska je bila tedaj edino podjetje v Pomurju, ki je razvijala tudi gostinstvo in turizem. Tako ni naključje, da sta v eni od stavb Radenske dobila prve prostore za delo tudi gostinska šola in dijaški dom. Leta 1973 so dijaki pričeli s poukom v novi stavbi, ki je bila tedaj sodobna in dovolj prostorna, dijaki dijaškega doma pa so se preselili v novo stavbo leta 1981. Vsa leta učitelji in vzgojitelji šole in dijaškega doma skrbijo, da bi dijaki svoje delo opravljali strokovno, tako kot pač gostje od gostincev pričakujejo. Predvsem pa, da bi bili pri svojem delu ustvarjalni in zadovoljni. Dijaki in profesorji se vključujejo v razne projekte. Med drugim sodelujejo tudi z gostinskimi šolami iz Avstrije in Madžarske. Prijateljske stike pa so navezali tudi z gostinsko šolo iz Italije, Finske, Slovaške...
Šola z 51 letno tradicijo seveda ima tudi svojo vizijo po kateri želijo postati oz. ostati ena izmed najboljših srednjih strokovnih šol na področju gostinstva in turizma, ki bo prepoznavna v slovenskem in tudi v evropskem merilu. Z dobrim, strokovno vodenim delom v šoli, povezanostjo z delodajalci ter nacionalnimi in mednarodnimi projekti zagotavljajo kakovostno izobraževanje.
„Izobražujemo v programih srednjega poklicnega, strokovnega in poklicno tehniškega izobraževanja za poklice: gastronom hotelir, gastronomsko-turistični tehnik, gastronomski tehnik. Izvajamo kvalitetne in moderne oblike dela, sodelujemo z okoljem ter skrbimo za povezanost med dijaki in učitelji. Izvajamo tudi izobraževalne programe za odrasle, naši dijaki pa imajo možnost bivanja v dijaškem domu. Poleg rednih obveznosti se dijaki udeležujejo Gostinsko-turističnega zbora, tekmovanja v mešanju pijač, turistične tržnice, športnih tekmovanj, tekmujejo v poznavanju piva, materinščine, tujih jezikov, matematike, zgodovine ipd. Udeležujejo se strokovnih ekskurzij po Sloveniji in tujini, v okviru strokovnih predmetov pa izvajajo projekte, delavnice, razstave, predstavitve, sprejeme, pripravljajo izredne obroke ob raznih svečanostih…Mnogi dijaki šole so pripravljali in stregli jedi raznim eminentnim gostom (angleški kraljici, predstavnikom države…)“, pravi ravnateljica SŠGT Radenci, Janja Prašnikar Neuvirt, ki je zelo zadovoljna, da so dijaki uspešni. Pri tem je pomembno, da jim nudijo dodatno strokovno pomoč, izvajajo individualizirani načrt izobraževanja in spremljajo njihov napredek.
Skozi leta so se v Radencih izšolali številni kuharji, natakarji ter gostinski in turistični tehniki. Nekateri bivši dijaki so priznani mojstri. So vodilni gostinsko turistični delavci, avtorji različnih strokovnih knjig in dobitniki številnih kolajn iz tekmovanj doma in po svetu. Tako so radensko šolo, med drugimi, obiskovali: Danilo Kozar, Branko Časar (avtor strokovnih knjig) in Štefan Sraka, ki so bili člani nacionalnih tekmovalnih ekip na kuharskih olimpijadah. „Ponosni smo na vsak uspeh, še posebej, ker jih je veliko“, dodaja ravnateljica.
KDO NAM BO KUHAL IN STREGEL?
Tudi v gastronomsko – turistični branži vedno manj dijakov
Glede na to, da se iz leta v leto močno znižuje število otrok, ki se vpisujejo v srednje gostinsko – turistične šole, se mnogi poznavalci razmer v slovenskem gostinstvu in turizmu, ki bi roko na srce moral biti paradni konj slovenskega gospodarstva, upravičeno sprašujejo kdo nam bo čez nekaj let kuhal in stregel po restavracijah, gostilnah, turističnih kmetijah ipd. Žal je ko gre za vpis enako kot drugje, tudi v Srednji šoli za gostinstvo in turizem (SŠGT) Radenci, kjer pa kljub vsemu ohranjajo status kakovostne šole. Upad vpisa otrok na omenjeni šoli sicer stagnira že nekaj let, ko je država med drugim omogočila, da lahko gostinski lokal odprejo tudi osebe, ki nimajo nič skupnega z gostinstvom in najverjetneje nikoli niso prestopili prag kakšne gostinsko – turistične šole. Ob tem je poklic tako razvrednoten in slabo plačan, da se zanj ne zanimajo niti starši, še manj pa otroci. Konec koncev v gostinstvu menda lahko dela vsakdo, saj se večina zaposlitvenih oglasov začne: „zaposlimo simpatično dekle z veseljem do dela v gostinstvu, izobrazba ni pomembna...“
V SŠGT Radenci, kjer izobražujejo: kuharje, natakarje, gastronome hotelirje, gostinske tehnike, turistične tehnike in gastronomsko – turistične tehnike, se število dijakov iz leta v leto znižuje, a so letos kljub vsemu zadovoljni, saj šolajo okoli 300 bodočih gostinsko-turističnih delavcev.
Morebiti bi bile razmere na radenski šoli danes drugačne, če bi lahko o nekaterih zadevah odločali v domačih podjetjih in domačih šolah. Toda prav na tem področju so državni predpisi in zakoni naredili največ škode. Prvič je na slovenski ravni plača kuharjev in gostincev prav nesramno nizka, kar odvrača osnovnošolce od tega, da bi se odločali za ta poklic. Drugič pa je več slabega kot dobrega naredila prenova programov, ko so izobraževalnim programom nadeli imena Gastronomske in hotelske storitve, Gastronomija in turizem in Poklicno tehniško izobraževanje. „Vpis se vsako leto za okrog 15 odstotkov zmanjša. Prednost manjšega števila dijakov je ta, da se lahko bolj posvečamo kakovosti dela, uvajamo bolj osebni pristop, razpoloženje na šoli je precej boljše, saj se med sabo bolje poznamo. In to je tista velika prednost pred drugimi srednjimi šolami, da se res posvetimo vsakemu dijaku in mu pomagamo, da uspešno konča šolo«, je povedala ravnateljica SŠGT Radenci Janja Prašnikar Neuvirt, ki si s sodelavci še vseskozi, z različnimi akcijami, prizadeva za povečanje vpisa.
Intenzivno sodelujejo s šolami in vrtci, da bi mladi bolje spoznali poklic kuharja, natakarja in turističnega delavca. Ravnateljica Janja Neuvirt Prašnikar je tudi ponosna, da je zanimanje delodajalcev za dijake radenske gostinske šole izjemno veliko in za slednje je zaposlitev skorajda zagotovljena. Žal je manjše zanimanje dijakov za delo v gostinstvu. Vzrok za nezanimanje pa je kot rečeno, treba iskati na nacionalni ravni. Vsak ne more kar tako postati dober kuhar ali natakar. Tudi v bolnici ti ne daje injekcije strojni tehnik... Na sami šoli, ki dobro sodeluje z mnogimi ustanovami iz cele države, ter tudi sorodnimi šolami iz tujine, so zelo veseli, da se za gostinsko – turistične poklice odloča tudi veliko znanih športnikov ipd.