Karel Fleisinger je praznoval 80 letnico življenja

Vse življenje se je posvetil kmetovanju in vinogradništvu...
V soboto, 6. oktobra 2012, je bilo na Turistični kmetiji Fleisinger nadvse veselo. Ta dan je gospodar kmetije Karel Fleisinger, v krogu domačih in številnih prijateljev, praznoval 80 letnico življenja. Karlek, tako ga kličejo, se je rodil 4. oktobra 1932. leta na veliki kmetiji v Spodnjih Ivanjcih. Dom in zemlja se nahajata v ravnini, zato so, kakor mnogi kmetje, imeli vinograd v hribovitem predelu, to je Grabonošu. Ker mu je pri treh letih umrl oče, je moral zelo zgodaj prijeti za vsako kmečko delo. Po očetovi smrti je kmetovala mama Kristina, pomagal ji je njem oče, njegov dedek, Jakob Mir. »Ni bilo lahko, saj smo pogrešali očeta. Tedaj smo imeli mešano kmetijo. Obdelovali smo zemljo, gojili živino in svinje, ob tem pa obdelovali vinograd. V tistih časih so mnogi v vinogradu gojili samorodnico(šmarnico) mi pa smo že imeli žlahtne sorte, zato smo morali trto zaščititi s škropljenjem. Že kot otrok sem rad delal v vinogradu. Leta 1958 sem po materi prevzel posest in se naslednje leto poročil. Tedaj je žena Marija za doto dobila vinograd v Peščenem Vrhu, zato smo pridelavo vina močno povečali. Pred leti pa smo dokupili še vinograd v Andrencih, tako, da sedaj obdelujemo 13 ha vinogradov in pridelamo 70 do 80 tisoč litrov vina. V preteklosti smo grozdje in mošt prodajali, sedaj ga v celoti shranimo v svojih kleteh. Sedaj, ko gospodari na kmetiji sin Zvonko z družino, je postalo vinogradništvo in kletarstvo glavna panoga naše kmetije. Vesel sem, da se je sin Zvonko z ženo Jožico in tremi otroki, odločil za nadaljevanje vinogradniške tradicije. Čeprav obdelujemo vinograde vsi, je sedaj »glavni« kletar sin Zvonko, ki ima ustrezno izobrazbo. Seveda je kletarjenje danes bolj zahtevno, zato je potrebno tudi več znanja«.
Kot pravi Karel, je danes delo v vinogradih, tako tudi na kmetiji, mnogo lažje. V preteklosti se je vse opravljalo ročno. Posebno težka je bila zimska in spomladanska kop. Tudi škropljenje vinske trte je zahtevalo mnogo truda. Takrat so trto zaščitili proti peronospori z modro galico, ki so jo mešali z gašenim apnom, ki je služilo kot lepilo, s katerim se je galica lepila na liste vinske trte. Posebno veliko časa je terjala zaščita grozdja pred oidijem, saj je moral vinogradnik s posebno pihalko(fudo) na vsak grozd pihniti žveplo v prahu, ali kot so rekli žveplov cvet. Pridelek vina takrat ni bil tako obilen, pa tudi vina niso bila tako negovana kot danes. Danes imajo Fleisingerjevi klet aklimatizirano, vino pa prodajajo izključno ustekleničeno.
»Danes je cena vina tako mala, da komaj krije stroške. Prav zato je treba pridelovati vrhunska vina, ki imajo, če so ustekleničena, veliko večjo ceno. Zato vsa vina ustekleničimo. Ker imamo kvaliteto ni težav pri prodaji. Našo kvaliteto potrjujejo številna priznanja. Tako smo doslej na ocenjevanjih prejeli 5 zlatih, 6 srebrnih in 8 bronastih priznanj. Ob tem je naše vino sauvignon letnika 2000 prejelo na Mednarodnem vinskem sejmu v Ljubljani Zlato medaljo, kar je med številnimi vzorci iz vsega sveta veliko priznanje. Za to vino smo na ocenjevanju vin, ki poteka v okviru Kmetijsko-živilskega sejma v Gornji Radgoni, med skoraj 1000 vzorci, prejeli naziv Šampiona, kar je najvišja ocena, ki jo lahko dobi vino. Takega vina smo tedaj pridelali 1800 litrov. Čeprav se vino prodaja glede na kvaliteto, pa imajo pomembno vlogo pri prodaji priznanja, iz ocenjevanj«, je povedal Karel Fleisinger.
Kljub temu, da sta Kralek in njegova Žena Marija vseskozi polno zaposlena na kmetiji in vinogradništvu, sta vedno našla čas za delo v društvih. Marija je več kot 20 let pela v Pevskem zboru Društva kmečkih žena in deklet Gornja Radgona, nato pa v Pevskem zboru DU Negova-Spodnji Ivanjci, katerega sta skupaj s Karlekom bila ustanovitelja. In kaj pravi tem Karel: »Delo na kmetih je bilo včasih mnogo težje. Toda tudi kmet si je želel družbe. Že kot otrok, leta 1949, sem se vključil v PGD Spodnji Ivanjci, kjer sem bil 18 let poveljnik, nato pa 19 let sektorski poveljnik. Danes sem častni poveljnik društva. Kot kmetovalec sem bil tudi vseskozi povezan z zadrugo. Tako sem bil 4 leta predsednik KZ Videm, nato predsednik Hranilno kreditne službe pri KZ Gornja Radgona. Bil sem več mandatov član upravnega odbora KZ Gornja Radgona«. Tudi danes Karlek ne miruje saj je predsednik Društva upokojencev Negova-Spodnji Ivanjci. Pod njegovim vodstvom društvo dobro napreduje. Je eno redkih DU v tem delu Slovenije, ki ima svoj lasten dom. Uredili so ga v starem gasilskem domu, ki so ga odkupili iz stečajne mase Kmetijstva Črnci. Prav pri urejanju doma, zlasti ureditev zemljiško knjižnih listin, je Karel Fleisinger, kot predsednik veliko storil.
Še nekaj je treba omeniti. Kmetija Fleisinger, kjer živijo trije rodovi, kar je danes že redkost, je dobila za urejenost kmetije leta 1997 priznanje Turističnega društva Negova-Ivanjci. To si zaslužijo tudi danes, saj je njihov dom urejen in ga obišče veliko gostov, ki si želijo njihovih dobrih vin, kakršne jih prodajajo po celi Sloveniji. V Vestnikovi akciji pa je bila njihova kmetija razglašena za Naj kmetijo, katero je ob razglasitvi obiskalo več kot 1000 obiskovalcev.
Naj ob koncu omenimo, da je Karlek pripravil dvojno praznovanje. V četrtek, 4. oktobra, to je na njegov rojstni dan, je srečanje potekalo v okviru družine in sorodnikov. Na srečanje sta prišla brata Lojzek iz Nemčije, Jakob iz Avstrije in sestra Terezija iz Hoč pri Mariboru. Seveda so z njimi prišli njihovi sopotniki, 7 vnukov in ena pravnukinja. Na ta dan so ga obiskali tudi člani ZB Videm ob Ščavnici, delegacija iz občine Gornja Radgona in novinar Bojan Rajk iz Radia Murski val. V soboto, 6. oktobra, pa je v prostorih TK Fleisinger, potekalo praznovanje s krajani in prijatelji. Tega se je udeležilo več kot 100 udeležencev. Vesel je, da se vabilu odzvala večina vabljenih njegovih sovaščanov iz Spodnjih Ivanjec. Praznovanja so se udeležile tudi pevke Pevskega zbora Društva upokojencev Negova Spodnji Ivanjci in njihov vodja Vlado Maguša. Na ta dan je za veselo razpoloženje poskrbel ansambel Štajerski fakini, v katerem igrajo tudi Karlekovi vnuki. Ni treba posebej poudarjati, da je bilo na slavju nadvse zabavno in veselo.