KORENINE JURJOVŠKE PIHALNE GODBE SEGAJO V LETO 1829
V Sv. Juriju ob Ščavnici, nekaj časa so mu rekli Videm ob Ščavnici, je že oddavna razvito kulturno življenje. V njem so delovala, in še delujejo, razna kulturna društva v katerih so nastopali domačini in ...
Pihalna godba Sveti Jurij ob Ščavnici bogati kulturno in družabno življenje v občini
V Sv. Juriju ob Ščavnici, nekaj časa so mu rekli Videm ob Ščavnici, je že oddavna razvito kulturno življenje. V njem so delovala, in še delujejo, razna kulturna društva v katerih so nastopali domačini in tako bogatili kulturno in družbeno dogajanje. Za vsako ustanovitvijo društva stoji pobudnik ustanovitve, z njim pa tudi cela skupina. Tokrat se bomo dotaknili delovanja Godbe na pihala v Sv. Juriju ob Ščavnici, ki letos praznuje 12 letnico delovanja. Godbeniki so se prvič zbrali 5. februarja 1997. leta pri Branku Kreftu v Kutincih. Pri njem so se, rekli bi na ustanovnem »zboru«, zbrali: Slavko Novak, Jože Šijanec, Franc Belšak, Peter Kreft, Anton in Marjan Kurbus, Ignac Rajšp, Ivo Belec, Janko Košar in vse do danes strokovni vodja godbe Matija Kovačič. S tem je bila godba ustanovljena. Naštetim godbenikom so se pozneje priključili mnogi mlajši pa tudi starejši godbeniki, tako da danes Jurjovška godba tvori pravi, rekli bi številčni, orkester. S svojimi pogostimi nastopi popestrijo številne pomembne kulturne in druge prireditve v občini. V času obstoja so bili, po zaslugi občine in vsakokratnega župana, deležni materialne podpore. Danes imajo godbeniki lepe uniforme, s katerimi so razpoznavni med godbeniki iz sosednjih krajev. Godbeniki, ki jih 7 let kot predsednik vodi Milan Ducman, si za svoje udejstvovanje zaslužijo vso pohvalo. Godbeniki pa so hvaležni občini in županu Antonu Slani, ki jih materialno in moralo podpira, da lahko opravljajo svojo kulturno glasbeno poslanstvo.
Naj ob tem zapišemo še zanimivost iz glasbenega življenja v obči Sv. Jurij v davni preteklosti. Malokdo ve, da letos mineva 180 let odkar je na Stari Gori delovala pihalna godba. V Šolski kroniki Stare Gore, s podnaslovom Kronika I. knjiga, z letnico 1884, pisal pa jo je nadučitelj Franc Domajnko, je zabeleženo, da je v letih 1824-1829 na šoli deloval učitelj Matj. Paveu. O njem na osmi strani, kajpada ročno pisane kronike, piše: »Učitelj Matj. Paveu je ustanovil dobro godbeno šolo ter izuril izvrstno kapelo.« Iz tega stavka je lahko razbrati, da je v času njegovega delovanja na Stari Gori delovala pihalna godba, ali kakor so takrat rekli kapela. Ta v kroniki zapisan podatek, smo lahko zasledili tudi v znamenitih Kronikah zgodovinarja Matije Slekovca, ki je bil rojen v Kunovi pri Negovi. Drugih podatkov o delovanju te godbe nismo odkrili. V podatku, ki pove, v katerem času je na šoli deloval Matj. Paveu, ni povedano, kdaj je začela delovati godba oziroma kapela. Pa smo tako njeno ustanovitev označili 1829. leta, ko je še bil ustanovitelj te godbe kot učitelj na šoli na Stari Gori. Znano tudi ni, kako dolgo je delovala ta godba ali kapela. Ni nam znano tudi, ali so pozneje v občini Sv. Jurij ob Ščavnici delovale godbe na pihala. Morda bo ta del kulturne zgodovine v občini v svoji diplomski nalogi raziskal kak študent iz območja Sv. Jurija ob Ščavnici. Ker 180 letnica omembe prve godbe na območju občine Sv. Jurij ob Ščavnici vredna zapisa, smo jo tudi objavili.