MEDNARODNI DAN MLADIH

Generalna skupščina OZN je leta 1999 razglasila 12. avgust za Mednarodni dan mladih z namenom, da tudi mladi dobijo dan, na katerega lahko še posebej opozorijo na svojo vlogo, pravice in dolžnosti ter tudi ...
Generalna skupščina OZN je leta 1999 razglasila 12. avgust za Mednarodni dan mladih z namenom, da tudi mladi dobijo dan, na katerega lahko še posebej opozorijo na svojo vlogo, pravice in dolžnosti ter tudi težave, s katerimi se srečujejo v današnji družbi.
Evropska komisija je leta 2008 v sprejetem poročilu o staranju prebivalstva napovedala, da bo leta 2060 na območju današnje EU kar tretjina prebivalstva starejša od 65 let, okoli 12 odstotkov pa bo starejših od 80 let. Čeprav število prebivalcev Slovenije narašča, se delež mladih med njimi zmanjšuje: konec leta 2008 jih je bilo 19,4 %, leta 2060 pa naj bi po projekcijah predstavljali 14,4 % slovenskega prebivalstva.
Slovenija se v tem kontekstu uvršča med demografsko najbolj ogrožene države EU. Spričo tega dejstva smo v Sloveniji še toliko bolj postavljeni pred izziv, kako zagotoviti kvaliteten družbeni razvoj v prihodnje. Zato je še toliko bolj pomembno, da znamo prepoznati potrebo in potencial vlaganja v mlade, s predpostavko, da si enostavno ne moremo privoščiti, da ne bi izkoristili vseh potencialov mladih. Zato jim je treba omogočiti aktivno vključevanje v družbo, sodelovanje pri sprejemanju odločitev in s tem prevzemanje soodgovornosti za družbo danes in v prihodnosti. Za področja izobraževanja, zaposlovanja, zdravja, prostega časa, podjetništva in ustvarjalnosti, varstva otrok in poklicne enakosti med spoloma, poklicnega razvoja in delovnih mest, solidarnosti med generacijami in regijami ter vključevanja priseljenk/cev moramo razviti take politike, ki bodo uresničevale polno vključevanje mladih v družbo.
Da bi pripomogli k zgoraj navedenim aktivnostim, je Ministrstvo za šolstvo in šport, katerega sestavni del je Urad RS za mladino, v aprilu 2009 objavilo javni razpis za izbor projektov s področij socialnih, državljanskih in kulturnih kompetenc. Namen tega javnega razpisa je dvig socialnih, državljanskih in kulturnih kompetenc, in sicer z razvijanjem in implementacijo modelov omenjenih kompetenc ter vključitvijo tem s teh področij v projekte, ki jih bodo izvajale mreže organizacij znotraj polja mladinskega dela. Za obdobje štirih let je na voljo štiri milijone evrov. Ministrstvo za šolstvo in šport prav v teh dneh obvešča prijavitelje o rezultatih razpisa.
Zavedajmo se, da je postavljanje vprašanj mladih na osrednje mesto v družbi predpogoj za uresničevanje konkurenčnosti, trajnostnega gospodarstva, socialne kohezije, medgeneracijske solidarnosti in evropskega socialnega modela.