Prihodnost je v inovacijah in novih idejah!
Dijaki murskosoboške SPTŠ kot maturitetni izdelek izdelali mnoge inovacije in novosti, ki so jih ob koncu šolskega leta predstavili širši javnosti.
V današnjem času robotizacije, računalnika in življenja v naglici, je dominantna družba individualistov. Mladi ljudje po končani šoli oziroma fakulteti mislijo, da vedo vse, ampak njihovo znanje je zaskrbljujoče pa še brez delovnih izkušenj so. Starejši ljudje z izkušnjami svoje znanje neradi delijo, tako pa zgubijo na pomembnosti. Vse to lahko negativno vpliva na timsko delo. Zato je pomembno, da se problemi rešujejo v skupini, kjer ima vsak posameznik svojo osebnost, znanje, izkušnje, ideje in jih tudi predstavi drugim, ki morajo njegovo mnenje upoštevati, ga po potrebi popraviti ali kaj dodati. Tako si povečajo obseg nalog, pridobivajo pa tudi nove izkušnje...In zato je
prav dobrodošla praksa, ki jo že nekaj let izvajajo na Srednji poklicni in tehniški šoli (SPTŠ) Murska Sobota, kjer so namreč tudi letos tik pred zaključkom šolskega leta, širši javnosti predstavili najboljše maturitetne izdelke letošnje generacije 38 maturantov programa strojni tehnik.
Prvič so na takšen način predstavili najboljše izdelke lani in ker je bil odziv javnosti izjemno velik, so se za podobno predstavitev odločili tudi letos, sta na predstavitvi povedala ravnatelj SPTŠ Ludvik Sukič in mentor mladih inovatorjev Robert Balažic. Tako so predstavili MOBIšank, ki je opremljen tudi z žarom in je že sedaj najbolj iskan izdelek za razne prireditve po vsej Sloveniji, kolo Lowrider, pripravo za pečenje, sekalnik za veje, gibljivo rokavico, srednje temperaturni Stirlingov motor in zračni motor, ki ga bodo še naredili po ameriškem patentu. Do lanskega oktobra so morali dijaki pripraviti predloge izdelkov, s konkretnim delom pa so začeli že novembra. Vse od načrtov, opisa dela v seminarski nalogi in izdelovanja konkretnega izdelka so dijaki naredili sami, zato je navdušenje ob uspelem izdelku in velikem povpraševanju zaradi uporabne vrednosti toliko večje. Tudi sponzorska sredstva so si dijaki sami priskrbeli (npr. Mobišank, ki je že najbolj iskan, je stal šest tisoč evrov), zato je izdelek po končanem šolanju njihova last in sami odločajo o njegovi prihodnosti. Ob pogledu na vse nove in inovativne izdelke marsikomu zastane dih. In zato so na omenjeni murskosoboški šoli upravičeno ponosni.
„Ekipe mladih bodočih strojnih tehnikov, zelo motiviranih s polno volje do novega znanja in izkušenj so že v začetku šolskega leta 2014/2015, v zaključnem 4. letniku oblikovali ideje za izdelavo maturitetnih izdelkov. Svojemu znanju in vizijam so želeli dodati pečat. Preprosto skozi izdelek dokazati svoje znanje in sposobnosti“, je med drugim dejal ravnatelj SPTŠ Ludvik Sukič, ki je predstavil nekaj najboljših izdelkov in njihovih avtorjev: MOBIšank (Dijaki: Mihael Bohinec, Blaž Kocbek, Žan Vukan, Damjan Baligač); Kolo Lowrider (Rok Antolin, Žan Kelenc); Priprava za pečenje (Neven Grah); Sečkalnik za veje (Martin Pintarič); Gibljiva rokavica (Leon Temlin); Srednje temperaturni Stirlingov motor (Patricija Recek, Denis Ribič); Zračni motor (Alen Slavič, Matjaž Škafar, Kristjan Šmelc).
Na SPTŠ-ju se sicer že desetletja ukvarjajo s projektnim delom, v okviru tega je nastalo veliko novih izdelkov. Najprej so pri projektih sodelovali samo učitelji potem pa so poskušali svoje znanje prenesti tudi na dijake, kar jim je tudi uspelo. Mentor pri projektih Robert Balažic pri tem poudarja motivacijo, kreativnost in ustvarjalnost. V samem procesu poučevanja je najtežje motivirati dijake. Kadar temo projekta poda učitelj, se včasih zgodi, da dijaki za temo ne pokažejo zadosti interesa, zato so rezultati po navadi slabši. Nasprotno pa je, ko podajo temo projekta dijaki sami. V takem primeru pokažejo tudi več motivacije za rešitev naloge pa tudi ideje in rešitve so bistveno boljše. Pomembno vlogo pri projektnih nalogah ima tudi timsko delo oziroma delo v skupini. Posameznik ne more razumeti vseh novosti, ki se praktično pojavljajo vsakodnevno. Vsak posameznik po navadi obvlada določeno področje, za rešitev problema pa je potrebno široko znanje, zato se mora povezovati in sodelovati tudi z drugimi v skupini, da bi našli ustrezne rešitve.
Neven Grah: "Do ideje sem prišel doma, ko sem pekel na žaru in je vedno bilo potrebno poleg stati in obračati hrano na njem, zdelo se mi je, da si lahko to delo olajšam zato sem ustvaril pripravo za pečenje, ki sama obrača hrano."
„Idejo za mobilni šank smo dobili v želji po druženju, sicer je nekaj podobnega že v Sloveniji, vendar je naša izvedba precej nadgrajena, saj ima poleg šanka tudi žar“, pravi Blaž Kocbek iz Spodnje Ščavnice, kolegi iz njegove ekipe: Mihael Bohinec (Mele), Žan Vukan (Zbigovci) in Damjan Baligač (Stogovci), pa dodajajo: „Ker je bilo potrebno izbrati kot 4. predmet pri poklicni maturi izdelavo izdelka ali storitev, smo si mi za nalogo izbrali modeliranje in izdelavo izdelka. Po dolgem odločanju smo si za izdelek izbrali MOBIšank. Na začetku nas je čakala izdelava 3D-modela s programom Creo Parametric. Med konstruiranjem smo sočasno zbirali finančne sredstva, katera so nam v večini dali sponzorji in donatorji. Ko pa smo finance zbrali, smo začeli z najbolj zahtevnim delom, z izdelavo. Naš izdelek je dokaj zahteven in je porabil veliko finančnih sredstev, storitev sponzorjev in največ časa. Za izdelavo našega izdelka smo porabili vsak približno 400 ur dela. Ko pa smo vse končali, pa se našo delo kaže v izdelku. Med izdelavo smo navezali veliko stikov, kateri bodo nam v prihodnosti lahko zelo koristili, največ pa smo se naučili novih znanj. Znanje, ki smo ga pridobili na šoli, smo ga nadgradili, nekatere stvari pa smo se naučili na novo. Najbolj smo hvaležni sponzorjem, donatorjem in staršem, ki so vedno skrbeli za to, da nam ničesar ni manjkalo med izdelavo in precej tudi naši šoli (SPTŠ), katera nas je opremila z znanjem, ki smo ga rabili za izdelavo“.
Iznajdljivi fantje, ki so se vsi po vrsto odločili za nadaljnji študij strojništva, eni na višji stopnji v Murski Soboti, drugi na visoki v Mariboru, pa dodajajo, kako je interes za njihove mobilni šank zelo velik in sedaj ga že nameravajo unovčiti, ker načrtujejo zaračunavanje najemnine.