VITEŠKEMU KONZULU „ŠAMPANJSKA SABLJA“

Franc Škrobar obeležil 70. življenjski jubilej...
Še posebej prijetno in veselo je bilo zadnje srečanje članov Slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje, ki sodi med najbolj dejavna izmed vseh osmih omizij v Sloveniji. Na seji v gostišču Lovenjak v Polani, katerega lastnik je znani pomurski podjetnik in vinski vitez Štefan Pavlinjek, so namreč poleg obravnave tekočih zadev v omizju, nazdravili svojemu konzulu Francu Škrobarju, ki je obeležil okrogel osebni jubilej - 70. let plodnega življenja. Tajnik omizja Zlatko Borak je v imenu preostalih članov in članice (v omizju jih je skupaj 14 op.p.) Škrobarju izročil posebno lepo darilo, sabljo za „sekanje“ (odpiranje) šampanjskih steklenic. Vsi skupaj so mu nazdravili z radgonskimi peninami ter izbranimi vini članov viteškega omizja. Z enkratnimi jedmi, prilagojenimi različnimi vini, so prisotne razvajala „Lovenjakovi“ kuharji na čelu z znanim kuharskim mojstrom Brankom Časarjem.
V neformalnem pogovoru so vitezi ugotovili, da so v letu 2013 izpolnili vse zadane cilje, beseda pa je tekla tudi o aktivnostih v prihodnjem letu. Tudi tokrat so vitezi pod vodstvom konzula Franca Škrobarja in tajnika Zlatka Boraka, poleg pogovora o svojem delu in poslanstvu, poskusili kaj se dogaja v kleteh na tem območju, ob tem pa so se prepričali kako je grozdje letnik 2013, na skrajnjem severovzhodu države, preneslo izvrstno kapljico, tako po kvaliteti kot po količini. Sami vitezi so še posebej zadovoljni s sodelovanjem z madžarskimi kolegi, seveda tudi s svojim poslanstvom pri promociji in čaščenju vina. In kot nam je povedal konzul viteškega reda za Pomurje, Franc Škrobar, pomurski vitezi tudi do konca letošnjega ter v prihodnjem letu nameravajo postoriti veliko na promociji vin, vinogradniških in turističnih kmetij s severovzhoda države, vsekakor pa bo še več aktivnosti. „V Slovenskem redu vitezov ne more biti vsakdo. Vitez namreč postaneš, če imaš določene kvalitete ter le na povabilo članov tega reda. Moraš biti vinogradnik ali vinar, častilec vin, spoštovati moraš vinsko kapljico, jo promovirati”, je obrazložil konzul Škorbar.
Slavljenec Škrobar, ki je rojen v jesenskem času 1943, v okrožju samih vinogradov, je praktično vse življenje povezan z vinogradništvom in vinarstvom. Kmetijski inženir je bil rojen v Črešnjevcih pri Gornje Radgoni, v družbi še dveh sester. Po poroki z Nado, si je domovanje ustvaril prav tako med vinskimi trtami, na Janževem Vrhu, kjer sta se jima rodila še sin Milko in hčerka Tatjana. Slednja jima je rodila dva vnuka, tretji pa je Milkov sinek. Kar 42 let, torej vso delovno dobo, je Škrobar bil zvest Kmetijskemu kombinatu Radgona, zadnji desetletji, pred upokojitvijo, je bil direktor družbe Radgonske gorice. Tudi po upokojitvi je ostal zvest vinarstvu in vinogradništvu. Sam s soprogo obdeluje večji vinograd, ki ga počasi predajata vnuku Alešu. Bil je predsednik Društva vinogradnikov Radgonsko Kapelskih goric, kjer je sedaj predsednik nadzornega odbora. Dolga leta je tudi vinski vitez, kjer je trenutno konzul omizja za Pomurje pri Slovenskem viteškem redu. Je tudi dolgoletni član PGD Janžev Vrh, ter redni ali častni član mnogih drugih društev, je tudi boter potomke najstarejše vinske trte z Lenta, v Benediktu... Franček, ki kar nekaj časa preživi tudi na otoku Pagu, kjer ima družina vikend, je tudi član občinskega sveta občine Radenci, kjer se bori za razvoj lokalnega okolja. Mimogrede so Škrobarju jubilej, med drugim voščili tudi prijatelji iz vodstva Društva vinogradnikov Radgonsko Kapelskih goric, ki so posebno slovesnost pripravili pri Golnarju (Domača in umetna obrt) na Sovjaku.