ŽELIJO SI ŠE USTREZNO ŠPORTNO DVORANO!

Ob „malem Abrahamu“ končana energetska obnova OŠ Gornja Radgona.
V prostorih OŠ Gornja Radgona so s krajšo slovesnostjo obeležili okrogel jubilej, 40-letnico šolske zgradbe. Še bolj pomembno pa je, da so namenu predali namenu energetsko obnovljeno notranjost osnovne šole. S sredstvi v višini 459 tisoč evrov, ki so jih pridobili s projektom Sredstva za investicijsko vzdrževanje OŠ iz evropskega kohezijskega sklada, in s sredstvi občine so v okviru druge faze projekta obnovili notranje prostore šolske stavbe - energetsko so obnovili strope v učilnicah, kabinetih in zbornici. Prav tako so poskrbeli za prezračevanje in obnovo elektroinštalacij ter opravili slikopleskarska dela. S končano drugo fazo projekta je predviden prihranek končne energije v višini čez 426 MWh na leto ter zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v višini 0,0627 CO2 ekv. v tisoč ton.
Prva faza energetske obnove 40 let stare osnovnošolske stavbe v Gornji Radgoni je bila končala 2011. leta. Takrat so zamenjali dotrajana okna, azbestno strešno kritiko ter zgradili nadstreške nad vhodom, novo odvodnjavo meteornih voda ter dodatno izolirali fasado. Za drugo fazo obnove, ki je potekala med letošnjimi poletnimi počitnicami, so imeli na voljo 48 delovnih dni, 9 vikendov in en praznični petek. Danes imajo šolo v celoti obnovljeno, svetlo in obarvano, z novimi lučmi, zastekljeno ogrado okrog jedilnice in v dveh garderobah in z dvižno zaveso, ki loči avlo šole, v kateri je potekala tudi današnja prireditev, od jedilnice. Veliko dela so opravili tudi zaposleni na šoli, predvsem čistilke, kuharice in hišnik, katere je ravnatelj Dušan Zagorc še posebej pohvalil.
Občina Gornja Radgona je sicer leta 2013 uspešno kandidirala na javnem razpisu za »Sofinanciranje operacij za energetsko sanacijo osnovnih šol, vrtcev, zdravstvenih domov in knjižnic v lasti lokalnih skupnosti«, ki ga je objavilo Ministrstvo za infrastrukturo in prostor. Operacijo je delno financirala EU iz Kohezijskega sklada. Operacija se je izvajala v okviru operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007-2013, 6. razvojne prioritete »Trajnostna raba energije«, 1. prednostne usmeritve »Energetska sanacija javnih stavb«. Predmet projekta je bila energetska sanacija stavbe OŠ v Gornji Radgoni, katere največji problem je bila dotrajanost, saj je bila stavba zgrajena že leta 1974 in letos mineva že 40 let od njene izgradnje. Zaradi tega je bila energetsko izjemno neučinkovita, ob tem pa je bila na strehi stavbe še zmeraj zdravju nevarna azbestna kritina. Operacija je bila razdeljena na dve fazi, pri čemer je bila 1. faza zaključena leta 2011, 2. faza pa je bila zaključena v letošnjem letu. V okviru 1. faze projekta se je izvedla zamenjava dotrajanih oken z energetsko varčnimi okni, zamenjava azbestne strešne kritine z vsemi kleparskimi deli, izolacija fasade vključno z zaključnim slojem, izgradnja nadstreška glavnega vhoda ter izgradnja nove kanalizacije za odvajanje meteornih voda. V okviru 2. faze projekta pa so se obnovili predvsem notranji prostori stavbe (energijska sanacija stropov z dobavo in montažo toplotne izolacije ter spuščenih stropov v učilnicah, kabinetih in zbornici, delna obnova strojnih inštalacij z vgradnjo rekuperatorja, elektroinštalacijska in slikopleskarska dela, ter sanacija prostorov jedilnice in avle). Celotna vrednost investicije v sanacijo stavbe OŠ v Gornji Radgoni po prijavi je znašala 1.665.587,86 EUR z DDV, končna pogodbena vrednost gradbeno-obrtniških in inštalacijskih del za 2. fazo obnove osnovne šole po vseh izvajalcih pa znaša 523.232,22 EUR z vključenim DDV.
Iz zgodovinskih virov lahko razberemo, da zgodovina šolstva na območju Občine Gornja Radgona sega v leto 1751, ko so v mežnariji začeli poučevati branje in pisanje. Leta 1823 so zgradili tudi prvo šolsko poslopje. Šolstvo je na območju občine imelo velik pomen in pomembno vlogo pri razvoju območja ter je bilo eden izmed najpomembnejših generatorjev družbenega in narodnostnega razvoja. Osnovna šola Gornja Radgona je dedinja izobraževalne tradicije v občini in še danes predstavlja steber izobraževanja radgonske občine. „Svojo današnjo podobo in lokacijo je šola dobila v letu 1974, natančneje 19. oktobra, ko se je na Prežihovo 1 preselila z radgonskega gradu. Tako zgradba OŠ v Gornji Radgoni v letu 2014 obeležuje častitljivih 40 let. Ta obletnica lepo sovpada z zaključkom pomembnega projekta energetske in investicijske obnove stavbe, ki ima danes obnovljeno zunanjost in notranjost. Občina Gornja Radgona je k projektu pristopila v letu 2010, ko je začela pripravljati strokovne podlage za celovito obnovo stavbe, ki je bila energetsko neučinkovita, azbestna kritina pa zdravju nevarna. Zaradi velike površine zgradbe se je načrtovala fazna izgradnja, ki se je začela leta 2011, v letu 2014 pa se je pristopilo k izvedbi druge faze. Z velikim veseljem lahko rečem, da je Občina Gornja Radgona z omenjenim projektom naredila zelo velik korak in zelo znižala stroške za ogrevanje in povečala kakovost bivanja naših otrok ter zaposlenih. Z energetsko obnovo ter namestitvijo sončne elektrarne ter kogeneracije s strani privatnih investitorjev, je osnovna šola tudi vzgled energetske vzdržnosti in skrbi za naše okolje. Kljub že izvedeni energetski sanaciji še nas čaka nekaj posegov v sami stavbi, povezanih predvsem s strojnimi instalacijami in notranjim stavbnim pohištvom, za kar že imamo pripravljene strokovne podlage. Kot župan Občine Gornja Radgona se želim zahvaliti Ministrstvu za infrastrukturo in prostor, ki nam je preko EU sredstev omogočilo sofinanciranje energetskega dela prenove. Velika zahvala gre tudi ravnatelju OŠ Gornja Radgona in njegovim sodelavcem, ki so v času trajanja investicije s svojim delom prispevali k uspešnemu zaključku projekta“, je ob velikem dogodku povedal župan Anton Kampuš.
Zadovoljstvo je delil tudi ravnatelj šole Dušan Zagorc, ki je prav tako zahvalil vsem, ki so kakorkoli pomagali, da imajo radgonski šolniki lepšo, varnejšo, svetlejšo in toplejšo šolo. „Dela so potekala vse do nedelje, 31. avgusta 2014. Danes imamo energetsko zaščiteno celotno šolo. Lepi svetli stropovi in nove luči so sedaj v 21 učilnicah v 2. etaži, v jedilnici, mali telovadnici, veliki zbornici in vseh poslovnih prostorih. Razsvetljava je sedaj urejena tudi v vseh ostalih etažah. Prezračevanje je urejeno v jedilnici šole in avli, v mali telovadnici in sanitarijah pri poslovnih prostorih. Zamenjan je pod v jedilnici, dodatno še v dveh garderobah. Nameščena je nova zastekljena ograda v jedilnici in dvižna zavesa, ki loči avlo od jedilnice. Vsa dela so kvalitetno izvedena. V ponedeljek, 1. septembra 2014 smo bili ponosni, da smo lahko pričeli pouk v prijetnem okolju. Še posebej je bilo navdušenih 60 prvošolcev in njihovih staršev, ki so prvič prestopili prag naše šole pri vhodu 6! Veliko dela (tudi ob sobotah in nedeljah) smo izvedli delavci šole (čistilke, kuharice, hišniki) in delavci preko javnih del. Njim gre velika zahvala. Teh pridobitev so zelo veseli vsi učenci od 1. do 9. razreda (514 učencev v 24 oddelkih) in učenci Podružnične šole dr. Janka Šlebingerja (20 učencev v 4 kombiniranih oddelkih), zadovoljni so starši ter srečni in zadovoljni smo vsi zaposleni na šoli. Kot ravnatelj šole se v imenu vseh učencev in vseh zaposlenih na šoli se iskreno zahvaljujem županu Občine Gornja Radgona, gospodu Antonu Kampušu, ki je s svojimi pridnimi sodelavci, zagotovil sredstva za 2. fazo prenove naše šole“, je med drugim dejal ravnatelj Zagorc, ki je prepričan, da bodo tudi ta vlaganja v šolski prostor, prispevala k še večji kvaliteti vzgoje in izobraževanja ter še večji uspešnosti in prepoznavnosti šole v slovenskem in mednarodnem prostoru.
„Učenci, starši in predvsem odličen kader na šoli smo garant, da se bodo vse moje obljube uresničile. Radi imamo naš GROŠ! Kot ravnatelj šole pa seveda izražam veliko željo, da bo čim prej prišlo še do 3. faze prenove naše šole in da bo prišlo tudi do čim prejšnje izgradnje prepotrebne večnamenske športne dvorane pri OŠ Gornja Radgona na Prežihovi 1“, je dodal Zagorc.