Blagoslov velikonočnih jedi

Blagoslov velikonočnih jedi in obnovljenega Štelcarjevega križa v Kraljevcih...
K hiši družine Štelcar v Kraljevcih 29 , ki sodijo v občino Sv. Jurij ob Ščavnici nas je povabil Edvard Štelcar mlajši, ki je voznik avtobusa. Z njim smo se srečali na avtobusni postaji v Gornji Radgoni, ko je pripeljal nabito poln avtobus potnikov na postajo. To, da je pripeljal nabito poln avtobus smo se namerno zlagali, kajti tisti časi so minuli, ko so se avtobusni šoferji, tedaj so imeli tudi sprevodnike, jezili na preveč obremenjene avtobuse. Mož, ki je naš stari znanec, nas je povabil, da obiščemo njihovo velikonočno prireditev, katere se bo na velikonočno soboto odvijala pri njihovi hiši v Kraljevcih. Vabila smo bili veseli in se ga tudi z veseljem udeležili.
Velikonočna sobota je bila za družini, Edvarda Štelcar starejšega in žene Helene, ter družine Edvarda Štelcar mlajšega in njegove žene Brigite, nadvse slovesna. Na ta dan je župnik Boštjan Ošlaj blagoslovil obnovljeni križ in nato še velikonočna jedila. Tem dogodku je sledilo veliko krajanov in njihovih sorodnikov. Ob blagoslovitvi križa je farni župnik Boštjan Ošlaj pohvalil družini Štelcar, ki so poskrbeli za obnovo in postavitev križa, znamenja, katerega so postavili davni predniki.
O zgodovini križa in o njegovi obnovi, smo se pogovarjali s starejšo gospodinjo Heleno Štelcar, ki nam je posredovala zgodovino in potek sedanje obnove križa. Delček zgodovine križa smo našli v knjigi Kapele in križi župnije Sv. Jurij ob Ščavnici, katero je izdalo Zgodovinsko društvo Gornja Radgona in KD za zaščito naravne in kulturne dediščine Sv. Jurij ob Ščavnici. Dragoceno knjigo sta pripravila Jakob Kreft iz Sovjaka in Jože Čuš iz Ženika. Na strani 35 je med drugim zapisano, da je bil križ v Kraljevcih prvič omenjen 1911 leta, ko so ga blagoslovili na travniku v bližini Petrovičeve domačije. Tedaj so nekje zapisali, da je bil blagoslovljen Trstenjakov križ v Kraljevcih. Ustno izročilo pravi, da je tedaj stal med Trstenjakovim in Kocmutovim travnikom, nato pa so ga prestavili pred Petrovičev vrt, v bližino njihove hiše, v kateri se je rodil pisatelj in publicist Davorin Trstenjak, katerega spominska plošča se nahaja n sedaj Štelcarjevi domačiji. Kot nam je povedala gospodinja Helena, je bil križ, kolikor ji je znano, trikrat prestavljen, saj je prej stal na drugi strani ceste. Prestavili so ga zaradi širitve in ureditve ceste Cerkvenjak – Sv. Jurij ob Ščavnici.
Zanimalo nas je zakaj so se odločili za obnovo? »Veste, križ je bil močno dotrajan. Zato smo se odločili, da ga temeljito obnovimo. Za obnovo sva poskrbeli obe družini, z 220 evri pa nam je pomagala tudi občina Sv. Jurij ob Ščavnici. Leseni del križa je, ob pomoči mojega moža Edvarda, izdelal Rudi Kovačič, ki je daroval tudi potreben hrastov les. Kipa Marije in Kristusa je restavriral in obnovil Mitja Slekovec iz Kungote pri Mariboru. Zares lepo bakreno streho z okraski je naredil kleparski mojster Alojz Lorenčič iz Stanetinec pri Cerkvenjaku. Družini Štelcar se vsem, ki so kakorkoli pomagali pri obnovi oziroma postavitvi zahvaljuje. Zahvaljujemo pa se tudi gospodu župniku za opravljen blagoslov križa, ki smo ga s to obnovo iztrgali iz propada. Naša želja je bila, da ga ohranimo, saj je to simbol družin, ki so ga skozi stoletje vzdrževale in ga tako ohranjale.«
Naj povemo, da so Štelcerjevi po opravljenih obredih vse navzoče povabili na bogato pogostitev. Ne smemo pozabiti tudi Jürovških nabijačev, ki so s pokanjem, iz nabijáč, kot je bila stara navada, popestrili to lepo versko dogajanje pri Štelcerjevih. Ker stoji križ, sedaj mu rečejo Štelcarov križ, tik ob zelo prometni cesti, je olepšan tudi okras kraja.