OBNOVLJEN KOCBEKOV KRIŽ V OSEKU

V krasnem sončnem pomladnem popoldnevu, je bilo na cvetno nedeljo 28. marca, pri družini Kocbek v Oseku, ki sodi v župnijo in občino Sv. Trojica, nadvse slovesno. To je bil dan, ko je ob obnovljenem Kocbekovem ...
Ob blagoslovitvi križa se je zbralo veliko domačih in okoličanov V krasnem sončnem pomladnem popoldnevu, je bilo na cvetno nedeljo 28. marca, pri družini Kocbek v Oseku, ki sodi v župnijo in občino Sv. Trojica, nadvse slovesno. To je bil dan, ko je ob obnovljenem Kocbekovem križi potekala blagoslovitvena slovesnost, na kateri se je zbralo veliko število domačinov in okoličanov. Križ, ob katerem poteka vsako leto blagoslovitev velikonočnih jedi, stoji ob nekoč glavni prometnici, ki je vodila iz Maribora, preko Lenarta in Sv. Trojice v Slovenskih Gorica, do Gornje Radgone in naprej proti Murski Soboti. Vlogo »severne magistrale«, je cesta izgubila v 60 letih., ko so dokončali pred vojno načrtovano cesto od Lenarta prek Žerjavc proti Benediktu. Takrat je bila cesta tudi asfaltirana. Cesta skozi Osek, pa je bila deležna asfalta mnogo pozneje. Ob tej cesti, le nekaj sto metrov od križišča cest v Oseku, stoji že 81 let Kocbekov križ, ki ga je na sedanji slovesnosti blagoslovil domači župnik župnije Sv. Trojica v Slovenskih Goricah pater Matej Papež, ki je ob blagoslovitveni slovesnosti med drugim dejal: »Družina Kocbek si zasluži vso pohvalo, da je poskrbela za obnovo križa mimo katerega pelje cesta, po kateri se vozi veliko potnikov. Gotovo se mnogi teh v ozrejo na to versko znamenje in se v tihem spominu spomnijo na Boga. Prav je, da potomci skrbijo za verska znamenja, ki so jih postavili njihovi predniki v spomin na kak izredni dogodek. Križ pa odraža tudi vernost teh ljudi v preteklosti sedaj«. Ob tem je dodal zgodbo, ki je zapisana v župnijski kroniki, kako so okrog leta 1960 ob križu pripravljali blagoslov velikonočnih jedi, za kar so morali dobiti dovoljenje tedanje oblasti. Ker je tisto velikonočno soboto močno deževalo je župnik pater Salezij, na priporočilo gospodinje, blagoslovil jedi v njihovi hiši. Ker je bilo dovoljenje za blagoslovitev velikonočnih jedi ob križu, ne v hiši, je tedanja oblast denarno kaznovala župnika in gospodinjo, ker sta delala mimo zakonov.
O zgodovini križa, ki sta ga sedaj obnovila Frančiška in Marjan Kocbek, je nekaj podatkov povedala Frančiška Kocbek. Kot je dejala, je bil križ postavljen 1929. leta v spomin na srečno vrnitev gospodarja iz prve svetovne vojne. Postaviti ga je dala tedanja gospodinja Frančiška Klobasa, po njeni smrti pa sta ga vzdrževala Franc in Frančiška Mesarec. Kakor z mnogih križev, so tudi s tega okrog 1982. leta ukradli Marijin kip, za katerim se je izgubila vsaka sled. Križ je bil podrt ob velikem neurju 12. septembra 2008. Les za leseni del križa je darovala družina Ivana Kukovca, Elica in Lojzka Kukovec pa sta darovali nov kip Marije. Leseni del križa je oblikoval Alojz Dobaj iz Črmljenšaka, križanega (korpus) pa je obnovil Alojz Žekš. Franc Škrobar je poskrbel za železno konstrukcijo. Varovalno in okrasno bakreno streho pa je izdelal Anton Lončarič iz Negove.
Kakor je v teh krajih navada, sta gospodinja in gospodar povabila vse navzoče na pogostitev, ki je potekala ob domačiji, ki so jo pripravili domači skupaj z dobrimi sosedi in sovaščani.