Župnik Martin Gaberc, ustreljen pred 70.timi leti
Prav je, da se spomnimo, da bo letos 6. aprila poteklo že 70 let od kar je bil ustreljen radgonski župnik Martin Gaberc. Šlo je za prvo žrtev druge svetovne vojne na radgonskem območju...
Prav je, da se spomnimo, da bo letos 6. aprila poteklo že 70 let od kar je bil ustreljen radgonski župnik Martin Gaberc. Šlo je za prvo žrtev druge svetovne vojne na radgonskem območju oz. širšem slovenskem prostoru. Večina mladih o tem krutem umoru ve zelo malo. Večina ljudi niti ne ve, da je Martin Gaberc pokopan na radgonskem pokopališču v neposredni bližini kapelice.
Iz kronologije o Martinu Gabercu povzemamo : Rojen je bil 29. septembra 1883 v Pretrežu v župniji Črešnjevec pri Slovenski Bistrici. 25. julija 1908 je bil posvečen za mašnika. Kot kaplan je 9 let služboval v župniji Brestanica, nato pa je deloval v župniji Sveti Križ nad Mariborom do 2. oktobra 1927. S tem dnem pa je bil imenovan za župnika v župniji Sveti Peter v Gornji Radgoni. Gospodinjska opravila v radgonski župniji sta Martinu izvajala sestra Nežika Gaberc in oče Georg (Jurij). Oba sta skupaj z Martinom, tudi pokopana na pokopališču v Gornji Radgoni.
Martin Gaberc se je sodeč po zapisih kronistov v naši župniji, zapisal kot zares vsestransko dejaven župnik. V njegovem času je bilo pri nas veliko postorjenega na področju pastorale in obnovi sakralnih objektov v župniji. Zelo aktiven pa je bil tudi v raznih civilnih organizacijah. Po njegovi zaslugi se je v Gornji Radgoni zvrstilo v njegovem nekaj več kot trinajstletnem delovanju, kar 43 različnih kulturno – vzgojnih in zabavnih iger. Na območju naše župnije se je v tem času med verniki širila tudi bralna kultura. Vse to je bilo za tisti čas, ko ni bilo še ne radia in ne televizije, zares velikega pomena. S svojo lepo pisavo je skrbel tudi za zanimivo župnijsko kroniko. Obvladal je celo stenografijo. Bil pa je tudi nadarjen muzik in kot tak je vodil v Gornji Radgoni tudi tamburaški zbor. Bil pa je tudi dober pevec in pevovodja. Poleg slovenščine je obvladal nemščino in latinščino. S svojo sestro Nežiko sta se pogovarjala tako, da sta besede govorila od zadnje črke naprej. Denimo Gaberc je bil Crebag. Po njegovi zaslugi je bil urejen prostor okrog radgonske cerkve in tu tik pred drugo svetovno vojno postavljen tudi spomenik – svetilnik Maistrovim borcem. Tega so nemški vojaki takoj po zavzetju Gornje Radgone uničili. Pred leti pa je bil ponovno postavljen.
Kronisti pišejo, da je bil župnik Martin Gaberc zares zaveden Slovenec in zvest branik slovenstva na severni meji. Zaradi tega so mu denimo avstrijske oblasti odklonile obmejno propustnico, ki so jo v tistem času imeli v obmejnih krajih.
Na cvetno nedeljo v letu 1941, to je 6. aprila zjutraj, so iz avstrijske smeri proti radgonskem župnišču, prihajali nemški vojaki. Ob tem je ena strela zadela Martina Gaberca. Ta je na kraju samem umrl. Po vojni se je sicer v Gornji Radgoni dolgo šušljalo, da naj bi ga ustrelil eden od domačinov, ki je bil nemško usmerjen.
Pričakovati je, da bo po 70. tih letih nasilne smrti radgonskega župnika Martina Gaberca, kaj postorjenega v njegov spomin. Namreč v Gornji Radgoni, pa tudi v Slovenski Bistrici, v njegov spomin ni nobenega javnega obeležja ali imenovanja. Mogoče bo naš prispevek prispeval kaj k oživitvi spomina Martina Gaberca