AVTOMEHANIK ANTON KOCMUT IZ GRABONOŠA

Danes, ko je vse manj možnosti zaposlitve, je vsako delovno mesto veliko vredno. Še več je vredno, če je ustvarjeno v podeželskem okolju, kjer itak ni delavnih mest. Nekoč so prebivalci na podeželju našli ...
Delovno mesto si je ustvaril z odprtjem avtovleke in avtomehanske obrti Danes, ko je vse manj možnosti zaposlitve, je vsako delovno mesto veliko vredno. Še več je vredno, če je ustvarjeno v podeželskem okolju, kjer itak ni delavnih mest. Nekoč so prebivalci na podeželju našli zaposlitev v kmetijstvu, oziroma kmetovanju, ki pa je bilo le za preživetje družine. Danes si tudi na podeželju želijo boljšega standarda. Mnogi so se, v še ne tako davni preteklosti, da bi si izboljšali življenjski standard, zaposlovali kot zdomci v tujini. Eden takih je bil tudi sin obrtnika kovača, Anton Kocmut starejši. Zaposlil se je v Furstenfeldu v Avstriji in si doma v Grabonošu gradil dom. V njem je ob vrnitvi odprl servis za vzdrževanje kmetijske mehanizacije, katerega pa je moral zaradi nesreče, ki ga je popeljala v invalidnost, zapreti. V tem času se je sin Anton, ki se je rodil Furstefeldu v Avstriji, v Kovinarski šoli v Mariboru izučil za avtomehanika in v očetovi delavnici odprl avtomehansko obrt, ki jo vodi že 12 let.
Anton Kocmut mlajši, se je za poklic avtomeghanika odločil že kot otrok. Za ta poklic, ki ga opravlja z veliko ljubeznijo, se je navdušil, ko je spremljal očeta pri delu v delavnici. Kolikor je zmogel, mu je tudi pomagal pri popravilu kmetijske mehanizacije. »Ko sem se izučil za avtomehanika, je bila moja tiha želja, da bi bil sam svoj gospodar. To mi je tudi uspelo. Tako sem po očetovi upokojitvi, v njegovi delavnici odprl avtomehansko obrt. Ker ni ravno prostorna delam le sam. V moji delavnici dobi stranka kompletne usluge pri popravilu avtomobila, bodisi da je poškodovan ali mu je vozilo zatajilo. S stranko se naprej pogovorim, če je mogoče popraviti mi zaupano vozilo. Na avtomobilu, popravljam le osebna vozila in kombije, ki ga sprejmem v popravilo, opravim avtomehanska, kleparska in ličarska dela. Na tak način dobi stranka vse potrebne usluge na enem mestu. Ker so sedanji delavni prostori tesni, že načrtujem izgradnjo večjih prostorov na novi lokaciji, ki je prav tako v Grabonošu. Novogradnja mi b omogočila širitev dejavnosti in zaposlitve še kakega delavca. Prostor za izgradnjo delavnice že imam, saj jo bom gradil na prostoru, kjer je stala kovaška delavnica mojega dedka in se nahaja le nekaj sto metrov od priključka na avtocesto Lendava Maribor, v Grabonošu.«
Zanimivo je, da je tudi njegova žena Tatjana podjetnica, saj ima v Vitomarcih manjši gostinski obrat. Ob delu v delavnici mu veliko pomeni družina, 13 letna Maruša in 10 letna Tjaša. V prostem času posveča veliko skrb obdelavi manjšega vinograda, kjer se z ženo ob delu sprostita. Njegov veliki konjiček je vožnja z motorjem. Je tudi član Motorističnega kluba Jurjeviški Zmaji, s katerimi se udeležuje številnih motorističnih prireditev.