BOLNIŠNICA V PRVIH ŠTIRIH MESECIH LETOŠNJEGA LETA POSLOVALA NEGATIVNO
Murska Sobota, 16. junija 2009 – V murskosoboški bolnišnici so na današnji novinarski konferenci predstavili poslovanje bolnišnice v obdobju prvih štirih mesecev letošnjega leta, torej še v času, ko je bolnišnico še vodil g. Ernest Börc. Vodenje ...
Poslovni izid pokazal čez 800.000,00 evrov izgube – Bolnišnica ob že dobljena sredstva – Velika predvsem rast stroškov dela, materiala in storitev
Murska Sobota, 16. junija 2009 – V murskosoboški bolnišnici so na današnji novinarski konferenci predstavili poslovanje bolnišnice v obdobju prvih štirih mesecev letošnjega leta, torej še v času, ko je bolnišnico še vodil g. Ernest Börc. Vodenje murskosoboške bolnišnice je namreč maja prevzel g. Bojan Korošec, dr.med.. Analiza je pokazala, da je bolnišnica poslovala negativno. Izguba znaša 825.347,00 evrov. Zaskrbljujoča je predvsem rast stroškov dela, materiala in storitev. Nastala situacija je sicer nadaljevanje negativnega poslovanja iz preteklega leta, ko so veliko izgubo uspeli pokriti na račun finančnih prilivov ob koncu leta, ki so prišli iz naslova priznanja podcenjenosti bolnišnice in sredstev za prevedbo plač. Od prvega aprila 2009 pa velja nova pogodba med bolnišnico in ZZZS, ki zmanjšuje akontacije obveznega zdravstvenega zavarovanja. Tako je bolnišnica ob več kot 300.000,00 evrov. Po sklepu Vlade RS bo bolnišnica prejela 958.000,00 evrov za poravnavo zapadlih računov do dobaviteljev.
Poslovni izid murskosoboške bolnišnice za prve štiri mesece letošnjega leta kaže izgubo v vrednosti 825.347,00 evrov. Kakor sta povedala na današnji novinarski konferenci predstavnika bolnišnice, med njimi direktor Bojan Korošec in ekonomist Štefan Vučak, je negativni poslovni izid potrebno pripisati tako premajhnim prihodkom kot prevelikim odhodkom. Poslovanje je nadaljevanje trenda iz preteklega leta. Bolnišnici je namreč uspelo prikazati pozitivno poslovanje ob koncu lanskega leta le na račun uspešno izpogajane arbitraže zaradi podcenjenosti zdravstvenih storitev. Ob koncu leta je tako prejela 696.000,00 evrov oz. prvi del nekaj čez dva milijona skupno priznanih sredstev. V decembru lanskega leta je dobila tudi sredstva za prevedbo plač v nov sistem. Tako ji je ob navedenih prilivih uspelo leto 2008 zaključiti s presežkom v višini 72.488,00 evrov. V primeru, da omenjenih prilivov ne bi bilo, pa bi poslovala z izgubo večjo od 600.000,00 evrov.
Zaradi dviga uteži (iz 1,15 na 1,21) ta po novem ni več med podcenjenimi, ampak med precenjenimi. Zato preostala dva obroka iz naslova podcenjenosti, ki bi ji morala biti nakazana ob koncu letošnjega in naslednjega leta, ne bo dobila. Da bi pridobila izgubljena sredstva iz naslova podcenjenosti, bo bolnišnica ponovno sprožila postopek arbitraže, s katerim želi doseči podpis aneksa k pogodbi. Vzrokov za nastalo stanje v obdobju prvih štirih mesecev letošnjega leta pa je poleg v osnovi podedovanega stanja še nekaj. ZZZS je zaradi varčevalnih ukrepov 2,5 odstotka zmanjšal celotni prihodek bolnišnice (in cen storitev), odvzel pa ji je tudi 20 odstotkov prospektivnega programa – gre za operacije kile, ožilja, karpalnega kanala, endoproteze kolka. Za ta program je ministrstvo sicer razpisalo javni razpis, kjer je bil odločilni kriterij za izbor, ob izpolnjevanju ostalih pogojev, ponujena cena. Postopek se je zaključil v teh dneh. Po prvih informacijah bi naj bolnišnica dobila odobreni operaciji ožilja in kile, celo v obsegu, ki pokrije izgubo z odvzetimi posegi, medtem ko za preostala dva posega soglasja ni dobila.
Nova pogodba med bolnišnico in ZZZS je začela veljati s prvim aprilom, kar pomeni, da so se akontacije za mesec april že zmanjšale. Skupno so bile zaradi zmanjšanja prihodka in odvzetih operativnih posegov v aprilu akontacije sredstev ZZZS kar za 11,75 odstotkov manjše od tistih za mesec marec 2009. Znesek je tako nižji za kar 333.330,00 evrov. Hkrati so, zaradi manjših priznanih cen storitev, za 52.000,00 evrov manjša sredstva iz prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja in za 16.000,00 evrov sredstva iz konvencij. Skupaj torej za 401.330,00 evrov manj prihodkov v aprilu. Na področju odhodkov največjo težavo predstavlja velika rast stroškov dela, materiala in storitev. V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta so se stroški dela povečali za trideset odstotkov in znašajo preko 8,9 milijona evrov. Stroški storitev so se povečali za slabih devetnajst odstotkov, kar pomeni, da znašajo v obdobju prvih štirih mesecev letošnjega leta skupaj 1,6 milijona evrov. Stroški materiala pa so višji za dvanajst odstotkov. Skupni odhodki v obdobju prvih štirih mesecev letošnjega leta so tako večji od enakega obdobja lani za 23,26 odstotkov. To pa je občutno več kot je znašala uradna inflacija po kateri se priznavajo sredstva od ZZZS.
Sicer bo po, v primeru uspešnih pogajanj z dobavitelji, bolnišnica po sklepu Vlade RS in na predlog Ministrstva za Zdravje prejela 958.000 evrov za poravnavo zapadlih obveznosti. Denar bo prejela le, če se bo uspela dogovoriti pri dobaviteljih za sto odstotni odpis zamudnih obresti, vsaj delni odpis dolgov in za znižanje cen. Dogovori v tej smeri že potekajo. Zaradi vsega naštetega je bolnišnica že sprejela varčevalne ukrepe tako na področju povečanja prihodkov kakor na področju zmanjšanja poslovanja.