PREMALO DELAMO NA PREVENTIVI
Predsednik Türk in minister Pogačnik na ogledu z neurjem in točo prizadetih kmetijskih površin v Pomurju; Po prvih podatkih več deset milijonov škode; Uničeno ali poškodovano nad 40.000 ha kmetijskih površin...
Murska Sobota, 21. junija – Skrajnjo severovzhodno slovensko regijo Pomurje, katero je minuli torek pozno popoldan in zvečer spet zajelo hudo neurje s točo, in kjer so praktično v vseh 27 pomurskih občinah utrpeli velikansko materialno škodo, ki se „meri“ v desetinah milijonov evrov, sta konec tedna obiskala predsednik države dr. Danilo Türk in kmetijski minister, dr. Milan Pogačnik. Predvsem sta si ogledala poškodovane kmetijske površine po torkovem neurju, županom prizadetih občin in vodstvu Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije pa je minister Pogačnik predstavil razpoložljive ukrepe države. Med njimi je izpostavil sofinanciranje zavarovanj kmetijske
proizvodnje in možnost pridobitve nepovratnih finančnih sredstev za postavitev protitočnih mrež. Ministrstvo bo vladi predlagalo tudi sklep o ocenjevanju škode na kmetijskih površinah, ki bo podlaga za uveljavljanje morebitnih posebnih ukrepov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je tudi pozvalo prizadeta kmetijska gospodarstva, da se obrnejo na kmetijsko svetovalno službo, ki jim bo posredovala navodila o potrebnih agrotehničnih ukrepih, za sanacijo škode na poškodovanih kmetijskih rastlinah.
Po prvih grobih ocenah kmetijsko gozdarske zbornice naj bi bilo v zadnjem neurju v tem delu Slovenije prizadetih 40.000 ha kmetijskih zemljišč. Najbolj so prizadete njivske površine z bučami, ječmenom, koruzo in drugimi žiti, škoda pa je tudi v sadovnjakih in vinogradih. Minister Pogačnik je poudaril, da je osnovna zaščita pri tovrstnih škodah ustrezno zavarovanje kmetijske proizvodnje. Ministrstvo je tudi že pozvalo zavarovalnice k čimprejšnji oceni in izplačilu škode na zavarovanih kmetijskih površinah. V skladu z Uredbo o sofinanciranju zavarovalnih premij za zavarovanje kmetijske proizvodnje in ribištva država omogoča sofinanciranje zavarovalne premije za posevke, nasade in plodove pred zavarovarljivimi naravnimi nesrečami (toča, požar, udar strele, spomladanska pozeba, zmrzal, poplava, vihar) ter živali na kmetijskem gospodarstvu in vodne živali v ribogojnih objektih. Letos je za sofinanciranje zavarovalne premije s strani države v višini 50 odstotkov predvidenih 10,05 mio EUR. V letu 2008 je bilo sklenjenih 22.895 zavarovalnih polic. Za 40 odstotno sofinanciranje zavarovalne premije je bilo porabljenih 6,63 mio EUR. V Sloveniji je trenutno zavarovano približno 34 odstotkov kmetijskih gospodarstev, na tem območju pa po oceni Kmetijsko svetovalne službe približno 50 odstotkov prizadetih kmetijskih površin. Minister je izpostavil tudi predvideno odprtje javnega razpisa za pridobitev nepovratnih sredstev za nakup in postavitev protitočnih mrež. Upravičenci so kmetijska gospodarstva, ki opravljajo kmetijsko dejavnost oziroma izvajajo storitve s kmetijsko mehanizacijo na ozemlju Slovenije.
Ministrstvo razmišlja tudi o ponovi uvedbi ukrepa sanacije poškodovanih gospodarskih poslopij v letu 2009, vključno z obnovo trajnih nasadov sadovnjakov. Ministrstvo je ukrep izvedlo tudi po lanskoletnih ujmah. Najmanjši znesek dodeljene pomoči je 3.500 EUR/vlogo, najvišji pa en milijon EUR/vlogo. Obnova vinogradov je zajeta v okviru tržne ureditve za vino. Minister je tudi izpostavil, da je po slabih desetih letih čas, da se ugotovi, ali je poskusno posipavanje točenosnih oblakov s srebrovim jodidom učinkovito ali ne. Prav zato kmetijsko ministrstvo v sodelovanju z ministrstvom za okolje in prostor ter ministrstvom za obrambo pripravlja izhodišča za razpis ciljno raziskovalnega projekta. Z njim bi potrdili ali ovrgli učinkovitost tovrstne obrambe proti toči. Takšno obveznost nalaga tudi sklep Vlade RS, »da je potrebno pridobiti čim več podatkov o rezultatih, vključno s podatki o vplivu na zdravje ljudi in okolje, ki bodo osnova za dokončno odločitev o obliki nadaljevanja obrambe pred točo.« Raziskava bo zasnovana na znanstvenih metodah in z interdisciplinarnim pristopom.
Predsednik Türk: Premalo delamo na preventivi
Minister Pogačnik, ki je v Pomurju bil že v petek, se je v soboto pridružil še predsedniku RS Danilu Türku, ki si je prav tako ogledal v neurju prizadete kmetijske površine v Pomurju. Türk je ob tem povedal, da je pozitivno, da je vlada hitro ukrepala, osnovni nauk nesreče pa je, da je potrebno veliko več narediti za preventivo. „Ta del Slovenije je še posebno prizadet, škoda zelo velika in na veliki površini“, je povedal predsednik Türk, ko si je ogledal vinograd v Radomerščaku pri Ljutomeru, sadovnjak v Krištancih v občini Križevci pri Ljutomeru, poškodovane poljščine Panvite pri Rakičanu ter poljščine in trajne nasade v Puževcih in Vadarcih v občini Puconci. Ker je vlada hitro ukrepala, bodo škode hitro ocenjene in potem tudi postopki za vračanje škode, tam kjer so zavarovani, je dejal predsednik, glede preventive pa imamo po njegovih besedah resne zaostanke. „Prav je, da bi okrepili preventivo in da bi že to poletje kaj napravili, da bi z letali na primerne načine zaščitili pridelovalne površine pred novimi točami. Seveda bo potrebno več napraviti tudi za mreže za sadovnjake, kjer je to mogoče, predvsem pa mislim, da je treba misliti na celoto, se pravi preventivno aktivnost z letali, ki bo zagotovila učinkovito obrambo pred točo v prihodnje“, je povedal Türk, ki je dodal, da je ohrabren ker so se zavarovalnice pripravljene vključiti v aktivnosti, da bi ustvarili letalsko zaščito zoper točo, da bodo tako našli skupni jezik med vlado na eni in zavarovalnicami na drugi strani. „Ni dobro preveč teoretično razpravljati o tem, kaj bi bilo lahko boljše, mislim, da je potrebno ukrepati hitro“, je še poudaril Türk.