KAJ BO Z RADGONSKO KOMUNALO?

Očitno je, da v Gornji Radgoni v zadnjih letih nimajo preveč sreče z lastnim komunalnim podjetjem. Potem ko je pred leti (iz neznanega vzroka) bilo ukinjeno nekdanje Komunalno podjetje Radgona, in je za ...
Kolegij župana občine Gornja Radgona za dokapitalizacijo; Obeta se javno – zasebno partnerstvo Očitno je, da v Gornji Radgoni v zadnjih letih nimajo preveč sreče z lastnim komunalnim podjetjem. Potem ko je pred leti (iz neznanega vzroka) bilo ukinjeno nekdanje Komunalno podjetje Radgona, in je za poplačilo terjatev odšlo veliko sredstev iz občinskega proračuna, je sedanja občinska struktura, po nekaj letih brez tovrstnega podjetja, pred dobrimi štirimi leti ustanovilo novo Komunalo Radgona. In pričakovanja, da bo slednje zaživelo samostojno in ne bo nenehno molzlo občinski proračun, temveč bo imelo vedno več dela tudi izven občine, se niso uresničila. Zato niti ne presenečajo vse glasnejše govorice celo o tem, da so tudi novi Komunali Radgona šteti dnevi. Toda od tega ne bo nič, saj kot je bilo slišati na 6. kolegiju župana radgonske občine Antona Kampuša, Komunala bo preživela, spremembe pa bodo gotovo prišle. Na omenjenem kolegiju, katerega so se poleg župana Antona Kampuša udeležili tudi podžupani: Vinko Rous, Andrej Husar in Dušan Zagorc, udeležili tudi: Dragan Kujundžič, direktor občinske uprave; Danijel Vrzel, direktor Komunale Radgona d.o.o.; Mitja Ficko, tehnični direktor Komunale Radgona d.o.o.; ter dosedanji nadzorniki Komunale: Feliks Petek, Stanko Sakovič in Nataša Lorber, so odločili o prihodnosti omenjenega javnega podjetja.
Župan Kampuš je ocenil, da bo potrebno v zvezi z delovanjem JP Komunala Radgona d.o.o., narediti korak naprej. Občina Gornja Radgona in Komunala Radgona namreč nista sposobni namenjati finančnih sredstev za razvoj podjetja. Čutiti je prisotnost krize, zato bo na vseh področjih delovanja potrebno vsaj za 20 % zmanjšati stroške (ne le na Komunali temveč tudi v občinski upravi, zavodih…). Tako bo potrebno Komunalo Radgona dokapitalizirati, za kar obstaja več načinov. Eden izmed načinov je tudi javno zasebno partnerstvo in ta postopek se je začel. „Predvidoma ob novem letu bi s postopkom končali. Z dokapitalizacijo bi pospešili zasebna vlaganja v izgradnjo in vzdrževanje objektov in zagotovili učinkovito izvajanje gospodarskih in drugih javnih služb. Postopke bo potrebno čim prej izvesti in pozvati zainteresirane, da se vključijo v podjetje. Opraviti bo potrebno javni razpis. Pri postopkih bo potrebno biti previden. Obstaja več načinov ureditve in razdelitve lastniških deležev. Postopki so dokaj zapleteni, zato bo nalogo zaupal eni strokovni instituciji, sam pa bo imenoval tudi komisijo za izvedbo javnega razpisa“, je dejal radgonski župan, ki je apeliral na predstavnike Komunale, da naj v bodoče še posebej pazijo in vzorno delajo, saj bodo vsi njihovi postopki evidentirani in v vidu potencialnih investitorjev v podjetje Komunala Radgona. Zahvalil se je tudi Feliksu Petku, ki je v zadnjem času spremljal delo Komunale.
Na vprašanje Mitja Ficka, če je že kakšen potencialni partner, na vidiku, je župan odgovoril negativno, saj bo opravljen javni razpis in tega ni mogoče predvideti. Feliks Petek je povedal, da glede zamisli in postopkov, o katerih je župan govoril, nima ne opredelitev in ne pomislekov. Ga pa zanima predvsem sedanje trenutno stanje v Komunali Radgona, glede izvajanja cestne dejavnosti oz. tekočega vzdrževanja občinskih cest in javnih poti. Poskušajo namreč uresničiti usmeritve iz sanacijskega programa in se trudijo zmanjševati stroške. Težave na cestah so, potrebe so odprte, sredstev pa ni. Župan je dodal, da se bodo zagotavljala sredstva le za najnujnejše zadeve. Natašo Lorber je zanimalo, ali v Sloveniji že obstaja kakšno komunalno podjetje, ki bi bilo urejeno na takšen način in bi bilo kot primer dobre prakse, na kar ji je bilo odgovorjeno negativno.
Danijela Vrzela je zanimalo ali gre samo za vlaganja v osnovna sredstva, obenem pa je opozoril, da je potrebno biti pazljiv pri odločitvah glede procentualnih vrednosti lastništva, zaradi kandidiranja za določena sredstva iz javnih razpisov. Mitja Ficko pa je izrazil dvom, da bodo postopki končani do novega leta, glede na recesijo. Župan je povedal, da je komunalna dejavnost perspektivna in tudi zanimiva za trg. Kakorkoli že, do dokapitalizacije Komunale Radgona d.o.o. ostane vse nespremenjeno, razen to, da je potrebno racionalizirati poslovanje na vseh področjih...