ČLOVEK – ČEBELA – CVET – MED - SAD

Po Mariboru, Murski Soboti in Bledu, je letošnje 4. srečanje koordinatorjev eko vrtcev Slovenije potekalo v Gornji Radgoni. Na Pomurskem sejmišču so se poleg eko koordinatorjev vrtcev Slovenije srečali tudi ...
Koordinatorji eko vrtcev Slovenije na 4. srečanju v Gornji Radgoni Po Mariboru, Murski Soboti in Bledu, je letošnje 4. srečanje koordinatorjev eko vrtcev Slovenije potekalo v Gornji Radgoni. Na Pomurskem sejmišču so se poleg eko koordinatorjev vrtcev Slovenije srečali tudi vodje projekta Človek - čebela – cvet - med – sad, ki potekal po vsej državi. Kakšnih 100 udeleženk in udeležencev tradicionalnega srečanja, je po otvoritveni slovesnosti, v kateri so vse prisotne z izvrstnim kulturnim programom presenetili otroci in vzgojiteljice radgonskega vrtca Manka Golarja, prisluhnilo zanimivim predavanjem, kjer sta v ospredju, med drugim bila čebela in med. Že pred tem so vse prisotne pozdravili nekateri govorci: Breda Forjanič, ravnateljica vrtca Manka Golarja Gornja Radgona, ki je podarila tvorno sodelovanje in razumevanje domačega župana in občine, ki jih podpirajo v vseh projektih, predvsem povezanih z naravo in okoljem, torej z ekologijo. Anton Kampuš, župan občine Gornja Radgona in poslanec DZ, je izrazil zadovoljstvo, da je radgonski vrtec zraven pri vseh tovrstnih projektih, kjer gre za ekologijo, saj da je razumevanje narave že v predšolskem času izmeno pomembno.
Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, ki je izrazil zadovoljstvo, da se je večina slovenskih vrtcev vključila v projekt: Človek – čebela – cvet – med – sad, kajti čebelarji najbolj vedo, kako močno sta povezana ekologija in čebelarstvo. „Čebela je pravi indikator čistosti okolja. Glede na to, da v svetu in Sloveniji propade četrtina vseh čebel, je stanje skrb zbujajoče, če ne bi bilo takšnih kot ste vi, pa bi bilo še bolj porazno. S skupnimi močmi moramo to ekološko bombo ustaviti, to lahko storimo le s najmlajšimi, ki bodo z naravo ravnali pametneje, kot smo mi“, je med drugim dejal Noč. Branko Mahne, nacionalni koordinator Ekošola kot način življenja je ponovil, da eko koordinatorji delajo veliko zgodbo. „Mi smo del velike zgodbe in prav je, da se glas koordinatorjev sliši po Sloveniji in vsem svetu. Zdaj nas je v družini držav, ki se ukvarjamo z okoljsko vzgojo že petdeset. in več kot nas bo, bo narava, in mi z njo, lažje dihala“, je med drugim dejal Branko Mahne. Potem pa so otroci iz vrtca Manka Golarja Gornja Radgona, skupaj s svojimi vzgojiteljicami in mentoricami pa so pripravili odličen program povezan s čebelami, medom in sploh naravo ter zdravim življenjem.
Zanimivi in aktualni posvet je začela Andreja Kandolf, svetovalka za varno hrano pri Čebelarski zvezi Slovenije, s predavanjem na temo Med v prehrani. Helena Pavlič z Zavod za zdravstveno varstvo Ravne na Koroškem, je govorila o uživanju hrane na prostem - kako in kdaj?, koordinator za vrtce Dane Katalinič pa je predaval o okolju kot edukacijski vrednoti. Prisotni so se seznanili še z navodili za izdelavo letnega delovnega načrta vrtcev za šolsko leto 2010/11, ter tudi z osrednjim letošnjim projektom Človek - čebela- cvet - med – sad, srečanje pa sklenili z vodenim ogledom po Radgonskih kleteh.
Sicer pa, po prepričanju Eko koordinatorja za vrtce Daneta Kataliniča in nacionalnega koordinatorja za Ekošole Branka Mahneta, je IV. srečanje Eko koordinatorjev vrtcev Slovenije v Gornji Radgoni, bilo namenjeno pomenu zgodnjega naravoslovja za trajnostni razvoj, ker zgodnje naravoslovje omogoča naravoslovno – raziskovalne vidike, kot so: odkrivanje okolja, doživljanje okolja, spoznavanje okolja. Prav tem vidikom je dan poseben poudarek, gre za dinamične procese – raziskovalne ustvarjalnosti, ki omogočajo privzgajanje odnosa do ustvarjanja, odkrivanja, seznanjanja ter drugih pomembnih faktorjev za kreativno eko vzgojo v predšolskem obdobju. Vzgojni proces v predšolski vzgoji, ki se združuje z izobraževalnim procesom, v Ekošoli se razume kot temeljno področje in instrument, ki je v vlogi naravoslovnega opismenjevanja, ekološke občutljivosti in vzgoje za trajnostni razvoj. Na IV. srečanju eko koordinatorjev vrtcev Slovenije sta izvedena strokovna predavanja na temo »Med v prehrani« in »Uživanje hrane na prostem – kako in kdaj«?, kajti zdrava in ekološka hrana sta pomembni vrednoti v programu Ekošole Slovenije. Zato je IV. srečanje eko koordinatorjev vrtcev Slovenije opredeljeno, kot pomembno strokovno srečanje s poudarkom na aktivnem in dejavnem vključevanju otrok v okolje, v katerem živi, z nalogo ustvarjanja zdravega in varnega življenjskega okolja. Cilj Ekošole Slovenije je, da skozi vključevanje predšolskih otrok v dejavnosti in aktivnosti v zvezi z doživljanjem narave v različnih okoljih skozi letne čase postanejo aktivni soudeleženci dogajanja v okolju.