EVROPSKE INSIGNIJE ZA POMURSKE VINSKE VITEZE
Člani Slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje so se srečali na posebni slovesnosti na vinogradniški kmetiji „Hiša vina“ (Ludvik Cuk s.p.) v Lendavskih goricah, kjer so obeležili sprejetje Slovenskega reda ...
Slovenski red vitezov vina sprejet v Mednarodno združenje vinskih viteških redov
Člani Slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje so se srečali na posebni slovesnosti na vinogradniški kmetiji „Hiša vina“ (Ludvik Cuk s.p.) v Lendavskih goricah, kjer so obeležili sprejetje Slovenskega reda vitezov vina v Mednarodno združenje vinskih viteških redov (Federation Internationale des Confreries Bachioues), s sedežem v Parizu. Vodstvo Slovenskega reda vitezov vina so za članstvo zaprosili že 28.1.2006, na takratnem letne zasedanju generalne skupščine mednarodnega združenja, ki je potekala v Vinskem muzeju v Parizu. In po preučitvi vloge ter celotne dokumentacije, je vodstvo mednarodnega združenja, medse sprejelo tudi slovenske kolege iz Slovenskega reda vitezov vina. Slovenski red vitezov vina je sprejet brez omejitev, čeprav je obstajala možnost, da bi se našim vitezom zgodilo podobno, kot nekaterim drugim redom, ko jih sprejmejo z omejitvami ali pa celo zavrnejo sprejem kakšnega reda.
V Sloveniji je sicer sedem omizij z okrog 100 vitezov, v Pomurju pa pod vodstvom konzula Franca Škrobarja in tajnika Zlatka Boraka, omizje sestavlja 14 članov. In prav po zaslugi Boraka in Škrobarja je pomursko omizje prvo v državi, ki si je nadelo evropske vinske insignije, katere so si jih nedavno nabavili. Na slovesnosti sicer ni bilo vseh članov omizja, a je kljub temu bilo prijetno in svečano, „zamudnikom“ pa bodo evropske insignije predali ob naslednji svečani priložnosti.
Sicer pa so na isti slovesnosti, pri Ludviku Cuku, v „Hiši vina“ v Lendavskih goricah obeležili napredovanje treh svojih kolegov. Tako je Marjan Kardinar napredoval iz viteza II. stopnje v viteza I. stopnje, Renato Flisar in Štefan Pavlinjek pa si viteza – pripravnika v viteza II. stopnje. „V Slovenskem redu vitezov ne more biti vsakdo. Vitez namreč postaneš, če imaš določene kvalitete ter le na povabilo članov tega reda. Moraš biti vinogradnik ali vinar, častilec vin, spoštovati moraš vinsko kapljico, jo promovirati”, je obrazložil konzul Škorbar.