LAPAROSKOPSKA METODA ZA HITREJŠE OKREVANJE BOLNIKOV

Murska Sobota, 16. decembra – V Splošni bolnišnici Murska Sobota so danes predstavili novo metodo izvajanja operacij raka debelega črevesa, ki jo v svetu izvajajo že dobro desetletje. Operacija poteka z minimalnim ...
LAPAROSKOPSKA METODA ZA HITREJŠE OKREVANJE BOLNIKOV Nova laparoskopska metoda namenjena tudi operacijam raka debelega črevesa; Prednosti metode se lahko izkoristijo tudi pri drugih operacijah. Murska Sobota, 16. decembra – V Splošni bolnišnici Murska Sobota so danes predstavili novo metodo izvajanja operacij raka debelega črevesa, ki jo v svetu izvajajo že dobro desetletje. Operacija poteka z minimalnim invazivnim pristopom in z uporabo laparoskopskih instrumentov preko trebušne stene, pri čemer se uporabljajo instrumenti in aparati, ki so tudi sicer v uporabi za druge laparoskopske operacije. Na konferenci je osebje bolnišnice predstavilo posnetek dela operacije z omenjeno metodo in občutke bolnice po operaciji. Po mnenju vodstva so v SB Murska Sobota med prvimi v Sloveniji, ki za onkološke operacije uporabljajo novo metodo. Letno namreč opravijo preko sto operacij raka na širokem črevesju, od katerih je približno polovica primernih za laparoskopski pristop.
Z ustreznim znanjem in potrebnimi izkušnjami so v bolnišnici mnenja, da se bodo lahko lotili tudi nekaterih drugih operacij na laparoskopski način, saj so le-te stroškovno primerljive s klasičnimi operacijami, a bistveno pripomorejo k prihranku v postoperativnem obdobju, zaradi hitrejšega okrevanja in zmanjšanja zapletov. Posnetek, ki ga je osebje bolnišnice pripravilo udeležencem novinarske konference, je ob pojasnilih strokovnega osebja prikazoval potek dela operacije. Svoje občutke in soočenje z novo metodo operacije pa je predstavila tudi bolnica, ki je izrazila veliko zadovoljstvo nad prednostmi postoperativnega okrevanja, ki ga prinaša nova metoda. Laparoskopska metoda ima namreč nekaj bistvenih prednosti pred klasično operacijo. Bolnik ima vstavljene 4 delovne kanale z 10 mm ranami na 4 različnih predelih trebušne stene. Pomembno je namreč dejstvo, da si bolniki opomorejo praviloma že naslednji dan, pri tem pa poudarjajo, da z bistveno manjšimi bolečinami, hitrejšim okrevanjem in vrnitvijo domov ali na delovno mesto. Pri omenjeni metodi je manjša verjetnost pooperativnih zapletov, predvsem pareze črevesa, zato lahko bolnik prične z uživanjem kalorične tekoče hrane že naslednji dan. Tako rane celijo bolje in bolnik hitreje okreva.
Operacija je zahtevnejša za operativni tim, saj ni neposrednega občutka tkiva pod rokami, ker delo poteka preko instrumentov. Takšen poseg zahteva dodatna znanja v laparoskopski tehniki in pomeni nadgradnjo dosedanjih laparoskopskih operacij, pomeni pa tudi večjo varnost za operaterje in predvsem bolnike pri možnosti prenosa infekcij.