GRADNJA NOVE LEKARNE V GORNJI RADGONI

Tisti malo starejši Radgončani se spominjajo več selitev lekarne v Gornji Radgoni. Po vojni je...
Tisti malo starejši Radgončani se spominjajo več selitev lekarne v Gornji Radgoni. Po vojni je dolga leta delovala na Spodnjem grisu, sedaj Kerenčičevi ulici, nato v pritličju občinske zgradbe, odkoder se je po izgradnji Zdravstvenega doma preselila v Zdravstveni dom. Zaradi razširitve zdravstvene dejavnosti in števila ambulant v Zdravstvenem domu, se je lekarna preselila na novo lokacijo v zgradbo ob Cesti na stadion. Ob preselitvi je od pacientov doživela veliko kritike, kajti odslej so morali po zdravila prek prometne Partizanske ceste. Z večanjem tovornega, pa tudi osebnega prometa, saj se domala vsi vozimo z avtomobili, se je nevarnost ob prehodu prometnice še povečala. Gotovo je ta nevarnost za paciente pripeljala znanega farmacevta Janeza Špringerja, mag., farm., specialista, ki ima dom in družino v Radencih, k razmišljanju o gradnji lekarne bližje Zdravstvenega doma.
Ko je občina Gornja Radgona, 1. septembra 2006, razpisala koncesijo za opravljanje lekarniške dejavnosti, je bil Janez Špringer, mag. farm., specialist, z 20 letno prakso vodenja lekarne v Gornji Radgoni, edini, ki se je prijavil na razpis. Na podlagi pozitivnih mnenj Zavoda za zdravstveno zavarovanje in Lekarniške zbornice, ter soglasja ministra za zdravstvo RS, je upravni organ občine Gornja Radgona, decembra 2006, edinemu kandidatu podelil koncesijo.
Ob tem je treba povedati, da je Občinski svet občine Gornja Radgona v dvofaznem postopku, aprila 2006, soglasno sprejel odlok o lekarniški dejavnosti v občini, ki predvideva koncesijsko dejavnost. Tako so v avgustu 2006 sprejeli spremembo prostorskega plana ob zdravstvenem domu, kjer je omogočena gradnja objektov zdravstvene in lekarniške dejavnosti. S tem je bila odprta pot priprave na gradnjo, ki v tem času, ko to pišemo, intenzivno poteka.
V središču mesta Gornje Radgone je to tačas največja gradnja. O gradnji lekarne nam je investitor Janez Špringer, mag. farm., specialist, povedal: »O izgradnji lekarne na tej lokaciji sem že dolgo razmišljal. Če sem pravičen, že prej, ko so pred 13-timi leti lekarno preselili v sedanje prostore. Osem let sem bil vodja v lekarni v Zdravstvenem domu in vse do sedaj tudi nove lekarne. Prav zato bi se rad mestu Gornja Radgona in vsem, ki so me pri moji kandidaturi za vodenje lekarne podpirali, zahvalil z izgradnjo moderne lekarne, ki bo olajšala pot do zdravila mnogim bolnikom in tistim, ki potrebujejo zdravila in druge medicinske potrebščine. Imel sem srečo, da sem lahko odkupil staro Kovačičevo hišo ter parcelo v velikosti okrog 30 arov. Lekarniška zgradba zajema 320 m2 metrov tlorisne površine, ob njej bo na voljo 20 parkirnih mest. Pritlični del zgradbe bo namenjen lekarniški dejavnosti, v nadstropju pa bo delovala klinika z zdravniki specialisti. Naj povem, da stoji objekt v natančno isti liniji, kot je stala stara hiša, le da je po površini nekoliko večji. S tem smo na nek način ohranili spomin na stoletno zgradbo.«
Gradnja lekarne, ki jo gradi gradbeno podjetje Gomboc, poteka po načrtih. Za pohištveno opremo bo poskrbelo Mizarstvo Šebjanič iz Apač. Naj povemo, da je to prva lekarna v Sloveniji, ki uvaja nov koncept lekarniškega dela, kateri bo podprt z robotizirano opremo nemškega proizvajalca Rowa. Ker takšen način skladiščenja potrebuje zelo malo prostora, ga bo več na voljo za ponudbo lekarniškega blaga, bolnikom in drugim strankam. Lekarna bo imela tudi poseben prostor za diskretno vodenje farmacevtske skrbi in morebitni želen pogovor bolnika s farmacevtom. Poleg tega bo ta sistem omogočal izdajo zdravil tudi pri zaprti lekarni na daljavo prek video-konference. V začetku omejeno število ur, ko pa bo zgledu sledilo še nekaj drugih lekarn v Sloveniji, bo lekarna lahko ponudila kompletno lekarniško dežurno službo v lastnem kraju.
Kot nam je povedal naš sogovornik, poteka gradnja zelo hitro, zato se ni bati, da bi ne mogli začeti z delom 3. septembra, kot načrtujejo. Ne bo pa nič tragičnega, če bi bilo kaj zamude, le da bo lekarna začela delovati še pred zimo, ko je gibanje pacientov, bolnikov, od zdravstvenega doma do lekarne prek prometne ulice, še težje.