HAINZ FISCHER NA MOSTU PRIJATELJSTVA
Gornja Radgona - Mesto in občina Gornja Radgona sta bila danes (sreda, 7.2.), drugi dan letošnjega julija deležna izjemno visokega državniškega in prijateljskega ...
Avstrijski predsednik spoznal projekt Mura in urbani prostor
Gornja Radgona - Mesto in občina Gornja Radgona sta bila danes (sreda, 7.2.), drugi dan letošnjega julija deležna izjemno visokega državniškega in prijateljskega obiskal. V Gornjo Radgono je namreč na kratek obisk prišel predsednik Republike Avstrije, dr. Heinz Fischer, ki je pred tem obiskal tudi sosednji Bad Radkersburg v Avstriji. V okviru obiska si je visoki gost iz sosednje države ogledal razstavo natečajnih rešitev čezmejnih projektov razvoja mest Bad Radkersburg in Gornja Radgona. Na mostu prijateljstva, čez reko Muro, kjer poteka razstava, je dr. Heinza Ficherja spremljal župan občine Bad Radkersburg, Peter Merlini s sodelavci, pričakala pa ga je slovenska delegacija v sestavi: Anton Kampuš, župan občine Gornja Radgona; dr. Mitja Bricelj, državni sekretar na Ministrstvu za okolje in prostor; ter dr. Tatjana Fulder, direktorica razvojne agencije PORA Gornja Radgona. Obisk dr. Fischerja, ki ni utegnil popiti ni kozarec znamenite radgonske penine potrjuje, kako na avstrijski strani gledajo na „rešitev čezmejnih projektov razvoja mest Bad Radkersburg in Gornja Radgona“, ki doseže vrednost 100 milijonov evrov...
Avstrijski predsednik Heinz Fischer, ki se je na mostu čez Muro seznanil z rezultati mednarodnega natečaja Mura in urbani prostor, ki sta ga pripravili obe mesti, je ob tem povedal, da je vedno zanimivo obiskati male občine in mala mesta ter spoznati ljudi. „Vesel sem, da sem lahko obiskal Radgono, da sem lahko spoznal tudi dobro prijateljstvo med obema mestoma, ki ju je reka Mura ločevala 90 let, in da lahko s tega mesta posredujem pozdrave predsedniku Slovenije Danilu Türku, obenem pa vidim, kako se razvijajo odnosi na tem področju“, je dejal dr. Fischer.
Slovensko stran je predstavljal državni sekretar Bricelj, ki se je avstrijskemu predsedniku zahvalil za aktivno sodelovanje v skupnem projektu, na katerega smo, kot je poudaril, vsi upravičeno ponosni. Slovenija je prav te dni končala predsedovanje Svetu EU in prav podnebno-energetski paket je bil ena naših prioritet, ki smo ga po vseh ocenah uspešno vodili. Osnova za njegovo izvajanje pa je prav tesna povezava med lokalno, regionalno in meddržavno vizijo za dosego teh ciljev. „Ponosni smo, da lahko prav na tej točki demonstriramo uporabo vodnih virov in skupno vizijo prostorskega razvoja. Tukaj je primer dobre prakse, po katerem se lahko zgleduje Evropa. Naša skupna vizija upravljanja z reko Muro je tukaj potrjena in veselimo se, da bomo to vizijo delili tudi z našimi sosedi na Hrvaškem, in to čim prej, ko bo mogoče, z ukrepi, ki pomenijo višjo kakovost življenja za vse, ki ob reki živijo“, je še povedal državni sekretar Bricelj, ki je dodal, da bomo ta primer dobre prakse z veseljem uporabili tudi na zahodni meji, kjer tečejo pogovori z županoma Gorice in Nove Gorice, ki prav tako kot Radgona in Gornja Radgona potrebujeta tesno sodelovanje.
Župan občine Gornja Radgona Anton Kampuš pa je prihod avstrijskega predsednika razumel kot potrditev odličnega projekta, s katerim mesti načrtujeta skupno prihodnost. „S tem predvidevam, da je projekt obeh Radgon dobil na obeh straneh zeleno luč, od naju županov pa je odvisno, kako uspešni bomo, saj imamo na obeh straneh polno podporo“, je dejal Kampuš.
Projekt obeh Radgon je nastal ob sodelovanju slovenskega finančnega in strokovnega deleža in po mnenju okoljskega ministrstva prinaša rešitve, ki upoštevajo vodni prostor ob Muri, njegovo dinamiko, vključno z ekološkim stanjem, kot kakovost, ki se ji prilagaja urbano načrtovanje. Slednje je osrednjega pomena v obdobju podnebnih sprememb zaradi zagotavljanja večje poplavne varnosti oziroma na drugi strani pomanjkanja vode, pristop pa izjemnega pomena za čezmejno načrtovanje razvoja ob skupni (mednarodni) reki in je primer dobre prakse za druge države.