JE REŠITEV TUDI V PRETOČNIH ELEKTRARNAH?
Župani ducata občin, ležečih ob reki Muri, so odzvali povabilu župana občine Gornja Radgona in poslanca Državnega zbora, Antona Kampuša, ter razpravljali o ureditvah za povečanje poplavne varnosti ter s tem ...
Pomurci iščejo odgovore na izzive povečanja poplavne varnosti ob reki Muri
Župani ducata občin, ležečih ob reki Muri, so odzvali povabilu župana občine Gornja Radgona in poslanca Državnega zbora, Antona Kampuša, ter razpravljali o ureditvah za povečanje poplavne varnosti ter s tem povezano trajnostno rabo reke Mure, tudi skozi vidik pretočnih elektrarn. Medse so župani povabili tudi: dr. Mitja Briclja, državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor ter hkrati slovenskega predsednika Slovensko-avstrijske komisije za Muro, Tomaža Globokarja iz Vodnega sklada Republike Slovenije in Jožeta Novaka iz Agencije Republike Slovenije za okolje Murska Sobota. Razgovoru je prisostvoval tudi dr. Darko Anželj, direktor Pomurskega razvojnega inštituta Murska Sobota.
Na srečanju so prisotni, po konstruktivnih in tvornih razpravah, sprejeli sklep, da se pripravi globalna strategija za reko Muro, v kateri se zasledujejo številni cilji, kot so: Zagotovitev poplavne varnosti, projektirano za stoletne vode; Zmanjšanje nastanka škod ob morebitnih poplavah in sušah; Možnost izkoriščanja vodnega potenciala reke Mure za obnovljive vire energije; Realizacija strateškega cilja – konkurenčna pridelava hrane in razvoj turizma; in večnamenska ureditev reke Mure.
Za uresničitev celotne naloge so ustanovili tudi Projektni svet, ki ga vodi in koordinira župan občine Gornja Radgona in poslanec v Državnem zboru, Anton Kampuš. Poleg Kampuša, projektni svet sestavljajo: vsi župani občin, ležečih ob reki Muri; predstavniki Ministrstva za okolje in prostor (dr. Mitja Bricelj in Tomaž Globokar); predstavniki Agencije RS za okolje (Jože Novak); predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ter predstavnik Pomurskega razvojnega inštituta Murska Sobota (dr. Darko Anželj).