KAJ BO Z RADGONSKO KOMUNALO?
Izmed številnih pomembnih razprav in odločanj na 18. redni seji občinskega sveta občine Gornja Radgona, je najtrši oreh bila druga obravnava odlok o ustanovitvi javnega ...
Opozicija neuspešna pri preprečitvi ustanovitve JP Prlekija
Izmed številnih pomembnih razprav in odločanj na 18. redni seji občinskega sveta občine Gornja Radgona, je najtrši oreh bila druga obravnava odlok o ustanovitvi javnega podjetja (JP) Prlekija. In kljub nasprotovanju treh „opozicijskih“ svetnikov, je odlok po daljši razpravi, pojasnjevanjem in nasprotovanjem, bil z veliko večino sprejet. Osnovna dejavnost omenjenega JP Prlekija bo oskrba s pitno vodo ter odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, na območju desnega brega reke Mure, torej v občinah Apače, Gornja Radgona, Križevci pri Ljutomeru, Ljutomer, Radenci, Razkrižje, Sveti Jurij ob Ščavnici in Veržej, podjetje pa bo skrbelo tudi za izvedbo prleškega dela projekta pomurskega vodovoda. Kljub pojasnilom župana in predstavnikov občinske uprave, da je ustanovitev omenjenega javnega podjetja, kjer ima občina Gornja Radgona 22,5 odstotni poslovni delež, ter 45.000 evrov osnovnega vložka, je predstavnike opozicije bilo težko prepričati. Odloku sta posebej nasprotovala Ivan Kajdič (N.Si) in David Roškar (SDS), ki se je zlasti spraševal kaj bo poslej z domačim javnim podjetjem, Komunalo Radgona. „Trg bo pač vedno izbral najbolj ugodnega ponudnika in naša Komunala bo obvisela“, kot se je izrazil Roškar, ki ga je zanimalo tudi kako bo pozneje z lastnino. Tudi Zlatka Erliha (LDS) je motilo zakaj zakaj se omenjena družba ustanavlja brez poslovnega načrta, tako da marsikomu nič ni jasnega. Bilo je še kar nekaj pomislekov, župan Kampuš pa je dejal, da „naša komunala nima strokovnih kadrov za tako širok projekt“. Kljub temu pa so med večinsko podporo sprejetju odloka, pripisali, da „JP Prlekija d. o. o. upravlja na območju občine Gornja Radgona le s tranzitnim in primarnimi vodi vodovoda in javne kanalizacije, ki bodo zgrajeni s sredstvi kohezijskega sklada“, s čem je nekoliko zaščiten interes Komunale Radgona.
In dokler svetniki pri JP Prlekija niso bili soglasni, so brez zadržkov in glasa proti sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za stanovanjsko poslovno zazidavo ob Delavski poti v Gornji Radgoni. Tako je investitorju družbi Tehbo iz Slovenske Bistrice omogočeno pridobivanje obvezne dokumentacije za gradnjo želenih objektov, in sicer: treh več stanovanjskih objektov ter poslovno – trgovskega objekta (skladišče neživilske trgovine in mešalnica barv, neživilska trgovina, gostinski lokal, frizerski saslon...) s stanovanji. Poleg je predvidena ureditev večjega števila parkirnih mest, prometna ureditev z dvema dovoznima cestama in ostala infrastrukturna ureditev, in ureditev zelenih površin.
Ker se menda nihče ni prijavil za popolnitev delovnega mesta predstojnika medobčinskega inšpektorata, so člani sveta tokrat po skrajšanem postopku sprejeli odlok o spremembah odloka o ustanovitvi organa skupnega občinskega inšpekcijskega nadzora „Medobčinski inšpektorat“. Tako bo sedaj za predstojnika, namesto prvotno predvidenega akademskega – magistrskega naziva, lahko kandidirala oseba, ki ima „najmanj visoko strokovno izobrazbo in najmanj štiri leta delovnih izkušenj“. Radgonski svetniki so na isti seji sprejeli še nekaj odlokov (o varstvu pred naravnimi in drugimi nesreči v občini Gornja Radgona, ter o javni gasilski službi v občini Gornja Radgona) ter obravnavali program dela občinskega sveta in občinske uprave v letu 2009. Seznanili so se s poročilom (pozitivno mnenje) nadzornega odbora o izvedbi nadzora finančnega načrta in zaključnega računa KS Gornja Radgona za leto 2007. Sprejet je bil tudi koledar prireditev v letu 2009 ter ugotovitveni sklep o prenehanju mandata članu občinskega sveta Zlatku Mulcu (SMS), ki se je zaradi službenih obveznosti odselil z radgonskega območja.
Kot običajno so radgonski svetniki tudi tokrat zastavili kar nekaj vprašanj in pobud, ki so širši javnosti vedno zanimivi. Med njimi omenimo pobudo Milana Nekrepa (DeSUS), ki je predlagal, da se v Gornji Radgona odpre trgovina, ki bo namenjena izključno socialno šibkejšemu sloja prebivalstva, v njej pa pa bo moč kupiti živila po znatno nižjih cenah. Idejo o odprtju takšne trgovine podpirajo tudi vsi občinski odbori stranke DeSUS na območju upravne enote Gornja Radgona. Norma Bale (SD) pa je predlagala, da občinski svet na eni od svojih sej sprejme sklep o podeljevanju občinskih priznanj in nagrad ob slovenskem kulturnem prazniku. Tovrstnih nagrad namreč v radgonski občini že dobro desetletje ne podeljujejo.