KMALU BREZ SOBOTNEGA DELA NA MANJŠIH ENOTAH
Ministrstvo za javno upravo „nadzira“ sobotno delo.
Državni sekretar, mag. Roman Rep obiskal upravni enoti Gornja Radgona in Murska Sobota; Na ministrstvu se razhajajo s službo za lokalno samoupravo...
Minula, za uradnike, delovna sobota, prva v mesecu avgustu, je bila delovna tudi za državnega sekretarja na ministrstvu za javno upravo, mag. Romana Repa. Z namenom, da bi se neposredno prepričal o tem, kako državljani koristijo možnost ureditve določenih zadev ob delovnih sobotah, je namreč državni sekretar Rep obiskal pomurski upravni enoti Gornja Radgona in Murska Sobota, kjer si je ogledal „delovni proces“, pogovarjal pa se je tudi z načelnikoma in novinarji. V Gornji Radgoni, je načelnik Marjan Potisk predstavil organiziranost in delovanje upravne enote. Dejal je, da ob delovnih sobotah običajno dela šest do sedem uradnikov, obisk državljanov pa je izjemno slab, tako ob delovnih sobotah, kakor tudi ob sredah med 17. in 18. uro popoldan. In ker je obisk večji v jutranjem času, je Potisk obljubil, da bodo ministrstvu predlagali, da bi se ob sredah raje delalo med 7. in 8. kot med 17. in 18. uro. Prav tako bo načelnik radgonske upravne enote predlagal, da bi odpravili delo ob sobotah, kajti če bi bilo kaj tako izjemno nujnega, posebej na oddelku za notranje zadeve, bi državljani to lahko uredili v Murski Soboti ali kakšni drugi večji upravi enoti, ki bo v tem času delovala.
„Enako kot vsak prvo soboto v mesecu, odkar smo uvedli delo, ali minister ali jaz, obiskujemo upravne enote po državi, kjer na kraju samemu preverimo, kako so državljani zadovoljni s to novo storitvijo, ki smo jo uvedli“, je dejal mag. Rep, ki je dodal, da manjše upravne enote po državni „niso toliko oblegane“, kot je to v večjih središčih. Ko gre za upravno enoto Gornja Radgona pa je to, po mnenju Repa, nekako tudi pričakovano, saj gre za nekaj posebnega. „Tukaj so namreč tudi v preteklosti, kot edini v državi, nudili ves servisi vseh pet dni v tednu, ne glede na to ali gre za uradne dni ali ne. In tukaj so državljani lahko vse svoje potrebe urejali vse dni v tednu. Tudi zaradi tega smo uvedli nekakšno poskusno dobo do konca leta, in v tem času bomo ugotovili, katere upravne enote bodo nadaljevale s takšnim načinom dela, in na katerih bomo ukinili delovne sobote. Z uvedbo upravnih okrajev bo možno, da bo vse zadeve ob sobotah možno urediti samo na sedežu teh okrajev in takrat ne bo potrebno, da bi »dežurale« vse upravne enote. Toda, naj sedaj vse teče do konca letošnjega leta in potem bomo videli, kajti nikakor ne smemo prezreti, da so upravne enote v Mariboru, Ljubljani in še nekaterih večjih mestih, ob sobotah oblegane enako kot ob delovnih“, je prepričan Rep.
Državni sekretar Roman Rep se ni mogel izogniti niti pereče problematike povezane z regionalizacijo oz. uvedbo pokrajin v državi. Predvsem je govoril o pristojnostih regij, upravnih enot, občin ipd. „Vsem je znano, da na ministrstvu za javno upravo imamo popolnoma drugačno mnenje kot služba vlade za lokalno samoupravo. Mi absolutno zagovarjamo dvotirni sistem, ki zagotavlja ohranjanje delovanja upravnih enot kot je to danes. Zato smo pred dnevi v proceduro dali spremembo zakona o državni upravi, ki predvideva ustanavljanje državnih okrajev, kot centrov bodočih pokrajin, ki bodo povezovale in združevale upravne enote. Moram še enkrat ponoviti, da absolutno vztrajamo na stališču, da moramo ohraniti vse upravne enote, kakor tudi krajevne urade, tako da se servis državljanom nikakor ne sme poslabšati ali strniti“, ki je ob koncu spregovoril tudi o tem kako so na ministrstvu zadovoljni z delom nekaterih upravnih enot na severovzhodu države ter o (ne)izbiri načelnikov.
„Moram priznati, da smo na ministrstvu zelo zadovoljni z delom UE Gornja Radgona, kajti načelnik odlično opravlja svoje delo. Ne nazadnje sem že omenil potezo, ko je pred leti uvedel servis državljanom vsak dan, ne glede na uradne ure. To samo kaže na predanost ljudem, kar je pravzaprav tudi ključni namen upravne enote in našega ministrstva, kjer delujemo v službi državljanov. Ko gre za (ne)izbiro načelnikov pa moram povedati, da so v večini primerov postopki za izbiro načelnikov že zaključeni. Ponekod bo ponovljen razpis, saj skušamo najti še boljše kadre, čeprav se lahko prijavijo tudi dosedanji načelniki. Minister ima legitimno in legalno pravico odločati koga bo imenoval na mesto načelnika“, je še dejal državni sekretar, mag. Roman Rep.