KMALU PODPIS LISTINE O POBRATENJU IN PRIJATELJSTVU Z MADŽARI

Člani Slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje, ki sodi med najbolj dejavna izmed vseh devetih omizij v Sloveniji, so se tokrat srečali na lendavskem območju. Na enkratni turistični kmetiji ...
Pomurski vitezi vina so se srečali na Turistični kmetiji Cuk v Banuti pri Lendavi Člani Slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje, ki sodi med najbolj dejavna izmed vseh devetih omizij v Sloveniji, so se tokrat srečali na lendavskem območju. Na enkratni turistični kmetiji (Parasztgazdasag) Cuk v Banuti 10 pri Lendavi, kjer so dejansko lahko ponosni na svojo ponudbo, in kjer domuje prav tako vinski vitez Peter Cuk, so vitezi (v Pomurju jih je skupaj 15) pregledali kaj so naredili v prvih osmih letošnjih mesecih ter se dogovorili za aktivnosti do konca leta. Tudi tokrat so vitezi pod vodstvom konzula Franca Škrobarja in tajnika Zlatka Boraka, poleg pogovora o svojem delu in poslanstvu, želeli poskusiti kaj se dogaja v kleteh na tem območju, ob tem pa so se prepričali kako je grozdje letnik 2010, na skrajnjem severovzhodu države, zdravo in najbrž bo znova ponudilo izvrstno kapljico. Pri Cuku pa so se vsi skupaj tudi prepričali,da je znanje vinogradnikov in sploh kmetovalcev ter ponudnikov mnogih domačih dobrot v tem delu države izvrstno.
Vse kar so nameravali postoriti v letošnjem letu, pomurski vinski vitezi izvajajo po načrtih in so zadovoljni z narejenim. Tokrat so predvsem omenili uspešno realizirani 7. viteški turnir, ki je konec avgusta potekal v Gornji Radgoni. Stekli so tudi pogovori o povabilu novih vitezov - pripravnikov v svoje vrste, ter o napredovanju sedanjih članov. Ker že nekaj časa odlično sodelujejo z madžarskimi stanovskimi kolegi, je že znano, da bo 16. oktobra prišlo do podpisa listine o pobratenju in prijateljstvu med Združenjem slovenskega reda vitezov vina in Združenjem madžarskih redov vinskih vitezov. V madžarskem mestu Szombathely bosta listino podpisala ambasadorja Milan Kneževič in dr. Andrasom Terts. Po omenjeni listini se oba redova zavezujeta, da bosta spoštovala svoje obveze pri gojenju in negovanju viteškega prijateljstva. Oba redova si prizadevata za visoko strokovno raven dela v svojih vrstah, zavzemata se za posredovanje znanstvenih spoznanj o vinu široki javnosti. Oba redova častita in razglašata plemenita vina in spoznavanje njihovih lastnosti ter si prizadevata za dvig in širjenje kulture uživanja vina. Zavzemata se za viteško prijateljstvo in dejavnosti, ki plemenitijo človekovega duha ter spodbujata domoljubje in narodni ponos. S svojim delovanjem in vedenjem bosta reda dodala svoj prispevek k širjenju ugleda vinogradništva in ugleda redov tako v Sloveniji kot na Madžarskem. Omenjeno združenje madžarskih vinskih vitezov sicer v 24 omizjih (redih) povezuje nad 500 vitezov, po drugi strani pa Slovenski red, v devetih omizjih povezuje natanko 96 vitezov.
Sicer pa, na tokratnem srečanju na lendavskem koncu, so se pomurski vitezi, na turistični kmetiji ter v hiši vina pri Cuku še posebej prepričali odlična vina, seveda pa tudi v druge dobrote. Med prijetnim klepetom, kjer so vitezi svoje delo ocenili za uspešno, smo lahko slišali, da sami. tudi v bodoče nameravajo postoriti veliko na promociji vin, vinogradniških in turističnih kmetij s severovzhoda države. Po „uradnem“ delu srečanja na Kmetijci Cuk v Banuti, smo v prijetni družbi z vitezi, med drugim izvedeli, da „v Slovenskem redu vitezov ne more biti vsakdo. Vitez namreč postaneš, če imaš določene kvalitete ter le na povabilo članov tega reda. Moraš biti vinogradnik ali vinar, častilec vin, spoštovati moraš vinsko kapljico, jo promovirati”, je obrazložil konzul pomurskih vitezov Franc Škorbar, ki je dodal, da omenjeno „srečanje“ v Lendavski goricah pomeni tudi eno izmed strokovnih ekskurzij, kjer običajno poskušajo vina in tako pomagajo vinogradnikom, kot takšni pa so dobrodošli v vsaki kleti. Vsako leto imajo sicer v načrtu najmanj po dve ekskurziji, eno sami, drugo z zakonskimi partnerji.