„ZAVEZNIŠTVO SODELOVANJA“ NA POMURSKEM SEJMIŠČU

Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni se je danes začel 5. mednarodni sejem obrambe, varovanja, zaščite in reševanja „Sobra 2010“ Na letošnjem sejmu, ki nosi slogan „Zavezništvo ...
Začel se je 5. sejem Sobra, kjer je slavnostna govornica, ministrica Ljubica Jelušič poudarila, kako je pomembno biti vedno pripravljen in dobro usposobljen Gornja Radgona – Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni se je danes začel 5. mednarodni sejem obrambe, varovanja, zaščite in reševanja „Sobra 2010“ Na letošnjem sejmu, ki nosi slogan „Zavezništvo sodelovanja“, se predstavlja 120 razstavljavcev iz trinajstih (Belgija, Francija, Izrael, Nemčija, Nizozemska, Romunija, Slovenija, Švedska, Švica, Velika Britanija in ZDA) držav. Ob otvoritvi zanimive prireditve, katero je spremljal Orkester Slovenske vojske, in kjer sta prisotne pozdravila direktor Pomurskega sejma, Janez Erjavec in župan občine Gornja Radgona, Anton Kampuš, je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ki je sejem odprla, poudarila, da so minuli poplavni dnevi pokazali, kako se moramo zavedati, da je treba naše reševalce vseh uniform in vrst, tako poklicne kot prostovoljne, dobro opremiti in usposobiti vnaprej, še preden se zgodijo nesreče ali grožnje.
Prav zato 5. mednarodni sejem obrambe, varovanja, zaščite in reševanja Sobra ne bi mogel priti v pomembnejšem trenutku za to sporočilo, ki ga moramo poslati v slovenske domove, pa tudi mednarodno javnost, saj bodo tukaj skupaj nastopili vsi tisti - tako podjetja kot uporabniki opreme za vojaško uporabo, varovanje, notranje varovanje, področje zaščite in reševanje, skratka vsi - ki v sistemu nacionalne in mednarodne varnosti skrbijo za nas, našo osebno varnost, varnost naše lastnine in naših držav, je povedala ministrica in pohvalila organizatorje, da bodo 30 odstotkov prihodkov od vstopnic namenili prizadetim v poplavah in neurjih v zadnjih dneh. „Ampak to so le kaplje vsega, kar morajo države in vlade narediti, da bomo dolgoročno uredili sistem varovanja premoženja, sistem varnosti v mednarodnem okolju. Za to potrebujemo tudi tiste, ki morajo znati dobro načrtovati ureditev našega prostora in ureditev meddržavnih konfliktov tako, da bi bilo vse manj potrebe po tej opremi. Kljub temu je treba vanjo veliko vlagati“, je med drugim opozorila ministrica Jelušičeva, ki je nadaljevala: „Prvi sejem Sodobna vojska leta 2003 je bil pomemben zaradi načina komuniciranja vojske z okoljem, tudi zato, da vojska pokaže svoje sposobnosti sodelovanja z vsemi drugimi sistemi nacionalne varnosti. Prav to je pomembno tudi zdaj. V preteklosti so dobro funkcionirali v tistih okoljih, kjer se se župani in županje zavedali, da morajo biti na čelu sistema zaščite in reševanja za svoje ljudi. Šele potem so lahko reševalci vseh vrst nastopili tako, da so hitro, učinkovito in racionalno pomagali. Potreben je dober organizator, dober koordinator, saj če sistem zaščite in reševanja ne rase od spodaj, tudi od zgoraj navzdol ne deluje“.
Ministrica je vse uporabnike pozvala, naj razvoj usmerijo v večnamenskost uporabe, saj je denarja za varnost vedno manj. Pohvalila je tudi slovenske izdelovalce opreme in sredstev, ki ne zaostajajo za tujimi, in jih prav tako pozvala k povezovanju. Sejem Sobra, ki so ga pripravili Pomurski sejem, vojska, policija, civilna zaščita in gasilska zveza, z dopolnjeno programsko zasnovo pa predstavlja najpomembnejše člene za zagotavljanje obrambne pripravljenosti, varovanja, reševanja, zaščite in pomoči pri naravnih in drugih nesrečah, bo odprt do sobote, 25.9. ko ga bo zaprla ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.
Sicer pa letos se MORS in Slovenska vojska obnašata zelo varčevalno, saj je 4. sejem stal kar 700.000 evrov, za peti pa načrtujejo porabiti 50.000, torej skoraj 15 krat manj. Zato letos ne bo vojaške hrane, ki so jo na prejšnjih sejmih brezplačno ponujali vsem obiskovalcem. Slednji letos prvič morajo plačati vstopnino, in to je edino kar bo „zaslužil“ gostitelj Pomurski sejem, kajti najemnino ne bodo zaračunavali nikomur, ki sodeluje kot razstavljalec. Kljub vsemu pa je na sejmu veliko novega in sploh zelo pestro je, kajti na področju obrambe, varovanja, zaščite in reševanja je vedno nekaj novega, to pa slehernega državljana zelo zanima. Področje obrambe in varovanja sicer predstavlja enote, rodove in novejšo opremo Slovenske vojske, enote in opremo Slovenske policije ter podjetja za varovanje. Področje zaščite in reševanja in pomoči predstavlja Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Gasilska zveza Slovenije in gasilci iz Gornje Radgone, enote ter službe društev in nevladnih organizacij za zaščito, reševanje in pomoč... TRETJINA VSTOPNINE ZA ODPRAVO POSLEDIC POPLAV SOBRA, bienalni mednarodni sejem obrambe, varovanja, zaščite in reševanja od 23. do 25. septembra 2010 v Gornji Radgoni predstavlja institucije, ki so sodelovale pri preprečevanju najhujšega ob zadnjih poplavah in ki sodelujejo pri odpravljanju posledic vodne ujme. Ob dinamičnih, strokovnih in razstavnih predstavitvah opreme, znanja in usposobljenosti Ministrstva za obrambo Republike Slovenije, Slovenske vojske, Policije, Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Gasilske zveze Slovenije ter njihove opreme, bodo sodelovale tudi številne gospodarske družbe. 120 razstavljavcev iz 11 držav bo skupaj predstavilo novosti, ki jih potrebujejo pri svoji dejavnosti obrambne sile, sile za zaščito in reševanje, občani pa za osebno zaščito in varnost svojega premoženja.
Zavezništvu sodelovanja, ki ga pooseblja letošnji moto prireditve, se pridružuje tudi organizator mednarodnega sejma obrambe, varovanja, zaščite in reševanja - Pomurski sejem, ki bo za pomoč tistim, ki so bili v poplavah najbolj prizadeti, namenil 30% izkupička od prodanih vstopnic na sejmu SOBRA. Vstopnina na sejmišče sicer znaša 4 evre za odrasle in 2 evra za mladino ter skupine.