LETOS BISTVENO MANJ INVESTICIJ

Čeprav so na svoji 17. redni seji obravnavali 15 točk dnevnega reda, so članice in člani občinskega sveta občine Gornja Radgona v ospredje postavili sprejetje občinskega proračuna za letošnje leto ter ...
Občinski proračun in Razvojni program v ospredju 17. seje radgonskega občinskega sveta Čeprav so na svoji 17. redni seji obravnavali 15 točk dnevnega reda, so članice in člani občinskega sveta občine Gornja Radgona v ospredje postavili sprejetje občinskega proračuna za letošnje leto ter Razvojni program občine Gornja Radgona za obdobje 2009 – 2013. In čeprav je občinski proračun v drugem branju, po pričakovanju sprejet z veliko večino, je bilo tudi kar nekaj pripomb s strani „opozicijskih“ svetnikov. Slednji, predvsem David Roškar (SDS) in Ivan Kajdič (N.Si), so očitali, da proračun ni razvojno naravnan. Zlasti sta Kajdič in Roškar trdila, da preveč sredstev gre za občinsko upravo, ponovno pa sta tudi očitala razsipništvo ko je pred nedavnim bil imenovan še tretji podžupan. Ko drugi zategujejo pasove, v naši občini javni denar razmetavamo, je izzvenelo razmišljanje Kajdiča in Roškarja. Letošnji proračun je sicer nižji kot lanski, ko se je začelo veliko investicij, izmed katerih so mnoge bile tudi realizirane. Tako znašajo prihodki 8.487.117 evrov, po drugi strani pa so odhodki nekoliko nižji, in sicer: 8.430.634 evrov. Proračunski presežek znaša dobrih 56 tisočakov. Kar 4.956.395 evrov je namenjeno za tekoče odhodke in transferje, 3.474.340 evrov pa bo namenjeno za investicijske odhodke in transferje. Potreb je bilo sicer veliko več, a žal občinski proračun ni vreča brez dna in zato so ob sprejetju odloka o proračunu lahko samo sklep dopolnili, da bodo ob morebitnem rebalansu proračuna, skušali upoštevati predloge, ki sta jih podala Odbor za varstvo okolja, urejanje prostora in gospodarske javne službe ter Odbor za kmetijstvo in turizem.
Seveda je s proračunom povezan tudi Razvojni program občine Gornja Radgona za obdobje 2009 do 2013, ki so ga v soglasno potrdili drugi obravnavi. Tako koalicijski kot opozicijski svetniki so si bili enotni, da Gornja Radgona nikoli ni imela tako kvalitetno pripravljenega razvojnega programa. In presenetljivo niti en odbor ali komisija občinskega sveta, ter tudi noben posameznik iz občinskega sveta, niso imeli nobene pripombe. Zato so vsi izrekli veliko pohval lokalni podjetniško razvojni agenciji PORA. Po drugi strani pa so izražali upanje, da bo vsaj del projektov tudi realiziran, in da ne bo samo mrtva črka na papirju. „Razvojni program občine Gornja Radgona je dokument, ki s svojo vsebino obravnava vsa ključna področja človekovega delovanja na lokalni ravni ter poskuša preko ključnih strateških usmeritev uresničevati pričakovanja občank in občanov na teh področjih. Dokument velja od začetka koledarskega leta 2009 do zaključka finančne perspektive 2013. Pri nastajanju razvojnega programa so aktivno sodelovali članice in člani delovnih teles občinskega sveta, strokovni sodelavci občinske uprave, strokovni sodelavci podjetja Komunala Radgona, d. o. o., javni zavodi, društva in zainteresirani posamezniki. Sodelovanje z njimi je potekalo preko delavnic in anketnih vprašalnikov. Pričujoči dokument je razdeljen na šest poglavij, ki zaokrožujejo celotno vsebino“, je med drugim dejala direktorica razvojne agencije Pora, dr. Tatjana Fulder, ki je podrobno predstavila omenjeni program, v katerem je med drugimi tudi poglavje, ki opisuje razvojno področje občine Gornja Radgona s splošnim opisom območja z naselji. Najobsežnejše pa je poglavje z analizo stanja na petih področjih: gospodarstvo, turizem, kmetijstvo in podeželje, človeški viri in okolje ter infrastruktura. Presoja stanja vsakega področja se zaključi z analizo prednosti, slabosti, nevarnosti in priložnosti (SWOT) ter povzetkom ključnih problemov in usmeritev.
Osrednje poglavje dokumenta je gotovo tisto, ki obravnava strateške usmeritve in razvojne priložnosti, ki so sledile iz SWOT-analize in so definirane v treh prioritetah: infrastruktura in prostor, razvoj človeških virov ter podjetništvo in investicije v gospodarstvo. „Prioritete so po pomembnosti enakovredne ter se preko projektov tudi močno medsebojno dopolnjujejo. Prioritete so sestavljene iz dvanajstih (12) programov, sedemindvajsetih (27) ukrepov in sedeminosemdesetih (87) projektov, med katerimi so udeleženci na delavnicah izluščili sedemindvajset (27) ključnih projektov. Razvojni program se zaključuje z analizo izbora prioritetnih projektov izmed že prepoznanih sedemindvajsetih ključnih projektov. Med izdelavo dokumenta se je oblikovala vizija, ki sledi razvojnim priložnostim in potrebam okolja ter bo razvojni program uresničevala v največji meri:Občina Gornja Radgona bo prepoznavna in gospodarsko uspešna občina, ki upošteva socialno pravičnost ter je okoljsko ozaveščena“, je še dejala dr. Fulderjeva.
Na isti seji so članice in člani občinskega sveta občine Gornja Radgona, po skrajšanem postopku sprejeli odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o lokacijskem načrtu za območje "Stari Mir" v Gornji Radgoni. S tem so omogočili investitorju – SGP Pomgrad, da lažje pridobi ustrezna soglasja predvsem gradbeno dovoljenje za začetek gradnje trgovsko – poslovnega središča. Hkrati so svetniki sprejeli tudi sklep o vrednosti točke za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki v občini Gornja Radgona v letu 2009 znaša 0,001773 EUR. Podobno je sprejet tudi sklep o vrednosti točke za izračun občinske takse v občini Gornja Radgona, in slednja znaša 0,0557 EUR. Razhajanj ni bilo niti, ko so sprejemali sklep o spremembi sklepa o določitvi ekonomske cene v Vrtcu Manka Golarja Gornja Radgona ter ko so sprejemali letni program športa v občini Gornja Radgona za leto 2009. Nekaj pripomb je bilo, ko so prisluhnili končnemu poročilu Nadzornega odbora občine Gornja Radgona o izvedbi nadzora organiziranosti finančnega poslovanja javnega zavoda Ljudska univerza Gornja Radgona za leto 2007. Ob koncu seje pa je za člana Sveta javnega zavoda Pomurske lekarne Murska Sobota bil imenovan podžupan Vincenc Rous.