LETOS BODO OBNOVILI ŠE OSEM VODNJAKOV
Posebna komisija, ki jo sestavljajo predstavniki Heliosa in Ministrstva za okolje in prostor je tudi letos opravila izbor med prijavami za 17 tisoč evrov razpisanih ...
Župani s Heliosom in MOP podpisali pogodbe za obnovo vodnjakov
Posebna komisija, ki jo sestavljajo predstavniki Heliosa in Ministrstva za okolje in prostor je tudi letos opravila izbor med prijavami za 17 tisoč evrov razpisanih sredstev, namenjenih obnovi vodnjakov. Tokrat na razpis prispelo kar 31 prijav iz 27 slovenskih občin. Tako je očitno, da zanimanje za sredstva iz Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda vsako leto narašča. Letos bo obnovljenih in oživljenih osem vodnjakov v sedmih občinah. Do sedaj je sicer v omenjeni akciji bilo obnovljenih že 51 vodnih virov v obliki vodnjakov, izvirov, kalov in mlak. Na zaključek obnove še čakata vodnjaka v občini Nova Gorica in Ivančna Gorica.
Heliosov sklad za ohranjanje čistih slovenskih voda je letos zakorakal v enajsto leto svojega delovanja. V letu 1998 sta ga ob svetovnem dnevu voda ustanovila poslovni sistem Helios in Ministrstvo za okolje in prostor. Delovanje sklada je tudi letos osredotočeno v oživljanje slovenskih krajevnih vodnjakov in ozaveščanju o pomenu voda v našem okolju. Sklad se financira od deleža prodaje Heliosovih okolju prijaznih premazov. Helios in okoljsko ministrstvo sta letos spomladi ob otvoritvi 50. obnovljenega vodnega vira – Izvirna mlaka na Makoterjevem bregu v Selu na Goričkem in hkrati deseti obletnici delovanja Heliosovega sklada podpisala listino oz. dogovor o nadaljnjem petletnem sodelovanju pri varovanju vodnih virov v Sloveniji v okviru Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda.
Kot rečeno, te dni je izborna komisija, ki je sestavljena iz predstavnikov Heliosa, ministrstva za okolje in prostor in Slovenskega komiteja mednarodnega združenja hidrogeologov, izbirala med vsemi 31 prijavljenimi vodnjaki. Spomladanski razpis v okvirni vrednosti 17 tisoč evrov je k prijavi spodbudil 27 slovenskih občin, ki so pripravile ustrezno dokumentacijo in za obnovitvena dela zagotovile tudi del lastnih finančnih sredstev. Komisijo so letos najbolj prepričale prijave: občine Litije za vodnjak na osrednjem trgu v Vačah, občine Radlje ob Dravi za spodnji in zgornji vodnjak v Vuhredu, občine Semič za vodno jamo v Brezjah pri Vinjem Vrhu, občine Radenci za vodnjak v Rihtarovcih, občine Hrpelje - Kozina za vodnjak v naselju Hrpelje, občine Beltinci za vaški vodnjak v Lipovcih in občine Lukovica za vodnjak v naselju Koreno. Tudi letos so imele pri izbiri prednost občine, ki so prijavi vodnjaka dodale zasnovo Vodne učne poti in jo bodo kasneje pripravili učenci osnovnih ali srednjih šol. Šolarji se z nalogami potegujejo za posebno denarno nagrado. Nagrajene zasnove vodnih učnih poti za lansko leto so bile pripravljene v osnovnih šolah Fokovci, Brezno – Podvelka, Radenci in Most na Soči in so bile podeljene, v mesecu marcu. Danes so učenci omenjenih šol na sklepni prireditvi v Planici, le te tudi predstavili, si izmenjali izkušnje ter si na nagradnem izletu ogledali naravni rezervat Zelenci in Planico.
Obnovitvena dela na vodnjakih se bodo izvajala takoj po junijskem podpisu pogodb, nakar bodo sledile posamezne otvoritve vodnjakov. Mimogrede, v minulih letih je bilo s finančno pomočjo Heliosovega sklada očiščenih 17 kraških jam in obnovljenih 51 krajevnih vodnjakov v 46 slovenskih občinah...